Piyasa Döngülerinin Psikolojisi Nedir? Yeni Başlayanlar İçin Temel Rehber

GİRİŞ

Hisse senetleri, kripto alım satımı yada öteki varlık türleri için değişik pazarlarda kullanılan tecim türü ne olursa olsun, yatırımcıların portföylerini ele alırken dikkate almaları ihtiyaç duyulan birçok ölçüt vardır. Dikkate alınması ihtiyaç duyulan faktörlerden biri de piyasanın psikolojisidir. Piyasa psikolojisi, piyasa hareketleri ve fiyat dalgalanmaları ile ilgili duyguların tesiri yada duyguların yansıması olarak tanımlanır. Piyasa döngüsünün psikolojisi tam olarak nedir ve niçin önemlidir?

Piyasa Psikolojisi Nedir?

Piyasa döngüsünün psikolojisi, piyasa hareketlerinin iştirakçilerin duygularından etkilenebileceği varsayımına dayanır. Piyasa psikolojisi, piyasa hareketlerinin iştirakçilerin duygularını yansıttığı fikrini de ihtiva eder.

Pek oldukca ekonomist, trader, yatırımcı ve finans uzmanı, piyasanın duygular ve duyarlılıklar tarafınca yönlendirildiğine, dalgalanmalar ve piyasa değişimleri yarattığına inanıyor. İşte bu saydığımız sebepler yüzünden piyasa döngüsü psikolojisi ticarette oldukca mühim bir yere haizdir.

Duyarlılık, piyasa katılımcılarının belirli bir varlığın fiyat hareketiyle ilgili haiz oldukları genel duygudur. Piyasadaki genel duyarlılık pozitif yönde ise, fiyatlar yükselir ve piyasa yükseliş olarak kabul edilir. Piyasa düşüşe geçtiğinde fiyatlar düşer ve piyasadaki duyarlılık negatif hale gelir.

Piyasa dinamiktir, bu da varlıkların fiyatlarının devamlı değişmiş olduğu ve değişik genel duyguları yansıtacak şekilde dalgalandığı anlamına gelir. Tüm yatırımcılar belirli bir varlık yada bir varlık pazarı hakkında aynı duyguya haiz değildir. Pozitif bir piyasa duyarlılığı normalde talebin artmasına niçin olur ve netice olarak arz azalarak fiyatların yükselmesine niçin olur. Piyasa duyarlılığı negatif ise, talep azalır ve mevcut arzın genel kullanılabilirliği artar. Netice olarak, negatif bir piyasa duyarlılığı bir düşüş trendi oluşturur ve fiyatların düşmesine niçin olur.

Piyasadaki duyarlılık dalgalanmalarını takiben, piyasa döngüleri dinamik bir ortam oluşturmak için değişmiş olur.

Piyasa Döngüleri ve Duyarlılık: Duygular Piyasa Döngülerini Şekillendirir!

Varlıkların türüne bakılmaksızın tüm piyasalar piyasa döngülerinden, doğrusu değişen piyasa trendlerinden geçer. Bu trendler pozitif yönde yada negatif olabilir. Buna bağlı olara piyasa, trendlere gore genişleyebilir yada daralabilir ve piyasa döngüleri yaratabilir.

İyimserlik ve açgözlülük, varlık fiyatlarının azalan arz ve artan talep ile yükseldiği yükselen piyasa döngülerinin arkasındaki itici güç olabilir. Pozitif duygular tutarları şişirir ve kuvvetli bir satın alma aktivitesi oluştururken piyasayı daha da yukarı çekebilir. Bazen, uzun soluklu pozitif yönde duygular piyasada bir baloncuğa niçin olabilir ve yatırımcılar aşırı alım yapmış olduğu için bu balon patlayabilir. Bu durum, büyük bir elden çıkarmaya ve negatif duygulara yol açarak bir sonraki piyasa döngüsünü oluşturabilir ve düşüş trendlerine ve fiyat düşüşlerine yol açabilir.

En yüksek noktaya pozitif yönde duygular, aşırı abartma, açgözlülük ve büyük mali kazançlar için umutlarla ulaşıldıktan sonrasında, fiyat aşınmaya adım atar. Netice olarak, yatırımcılar içinde paniğe ve endişeye yol açarak fiyatı bu noktadan daha aşağıya çeken negatif duygular ortaya çıkıyor.

Kapitülasyon, satış baskısı zirveye ulaştığında ve yatırımcılar varlıklarını düşük seviyelerde sattığında ortaya çıkar. Mahalli bir düşük seviyeye ulaşıldığında, satış baskısı durur ve piyasa döngüsü bir kez daha değişmiş olur. Çoğu zaman mali kazançlar için ümit, yüksek beklentiler şeklinde ortaya çıkmadan ilkin yatay trendlere girer ve pozitif yönde piyasa duyarlılıkları geri döner.

Piyasa psikolojisi Iyi mi Kullanılır?

Piyasa psikolojisi teorisinin geçerli olduğu varsayılırsa, tacirin bu teoriyi anlaması daha karlı zamanlarda pozisyonlara girmesine ve pozisyonlardan çıkmasına destek olabilir. Piyasanın genel tutumu yararlı değildir: en yüksek finansal fırsatlar (alıcı için) çoğu zaman bir çok kimsenin umutsuz olduğu ve piyasanın oldukca düşük olduğu zamanlardır. Bunun aksine finansal risk çoğu zaman piyasa katılımcılarının çoğunluğunun aşırı mutlu ve fazla kendine güvenli olduğu zamanlarda en yüksek seviyededir.

Dolayısıyla, bazı tacirler ve yatırımcılar ruhsal döngülerin değişik kademelerini belirlemek amacıyla piyasa duyarlılığını okumaya çalışır. İdeal koşullarda bu bilgiyi, ürkü hissi yaygın olduğunda (düşük fiyatlar) alım yapmak ve açgözlülük aşamasında (yüksek fiyatlar) satış yapmak için kullanmaları gerekir. Uygulamada ise bu optimum noktaları belirleyebilmek oldukça zor bir görevdir. Mahalli dip noktası olarak görünen bir nokta (destek) direnemeyerek daha da düşük diplere niçin olabilir.

Bitcoin ve Piyasa Döngüsünün Psikolojisi

Piyasa döngüsünün psikolojisi ve değişen duygular başlangıçta borsada belirtilirken, kripto para birimi şeklinde öteki piyasalar da duyarlılıkla yönlendiriliyor. Bitcoin’i , tıpkı hisse senetleri şeklinde piyasa döngülerini takip eden, en oldukca işlem gören bir dijital varlık örneği olarak alabiliriz . Altcoinler ise Bitcoin’in piyasadaki hareketini takip ediyor.

Kaide olarak, BTC ne vakit pozitif yönde duygular kazanmaya başlasa, öteki kriptolar da bunu takip eder. Özetlemek gerekirse piyasa döngüsünün psikolojisi budur.

Piyasa psikolojisinin varlık fiyatlarını iyi mi yukarı ve aşağı yönlendirebileceğinin bir örneği olarak 2017’yi ele alalım. Ocak-Aralık 2017 içinde, Bitcoin’in fiyatı, BTC başına bin doların üstüne çıkmasının arkasından pozitif yönde duygularla BTC birimi başına dokuz yüz dolardan yirmi bin dolara sıçradı. Fiyat, günlük ve haftalık minik dalgalanmalarla yükselmeye devam etti ve yeni yatırımcılar da heyecana katıldı. Büyük kazançlar, birazcık açgözlülük ve oldukca fazla coşku beklentisi, BTC’yi dokuz yüz dolarlık başlangıç ​​değerinden on iki aydan daha kısa bir sürede yirmi bin dolar fiyatına itti. Sadece, fiyat zirve değerine ulaştığında düşmeye başladı. Birçok yatırımcı kazanç elde etmek için varlıklarını satmaya başladı.

BTC arzı yirmi bir milyon ile sınırlıdır, bu yüzden BTC arzının azalan mevcudiyeti ile BTC’nin değerinin kademeli olarak artmaya devam etmesi muhtemeldir. Sadece, piyasa psikolojisi ve tüccarların duygularına gore fiyat dalgalanmaya devam edecek.

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.