Piyasa Emri Nedir? Yeni Başlayanlar İçin Temel Rehber

GİRİŞ

Piyasa emri, bir yatırımcının bir menkul kıymeti mümkün olan en iyi fiyattan satın alma yada satma talebini ifade eder. Piyasa emirleri, çoğu zaman mevcut piyasadaki en iyi fiyattan yararlanmak isteyen müşterileri adına bir komisyoncu yada aracılık hizmeti tarafınca yürütülür.

Piyasa emirleri, bir işleme girmenin yada çıkmanın süratli ve güvenilir bir yöntemi oldukları için popülerdir. Büyük piyasa değerine haiz şirketlerin hisse senetleri için siparişler neredeyse anında dolar. Ek olarak yüksek tecim hacmine haiz menkul kıymetler için de fazlaca uygundurlar. Piyasa emirleri hakkında daha çok data almak için yazımızı okumaya devam edebilirsiniz.

Piyasa Emri Nedir?

Piyasa emri, bir yatırımcının – çoğu zaman bir komisyoncu yada aracılık hizmeti vasıtasıyla meydana getirilen – mevcut piyasada mevcut en iyi fiyattan bir menkul kıymet satın alma yada satma talebidir. Yaygın bir halde bir ticarete girmenin yada çıkmanın en süratli ve en güvenilir yolu olarak kabul edilir. Birçok büyük hacimli likit hisse senedi için piyasa emirleri neredeyse anında dolar.

Piyasa Emirlerinin Temelleri

Bir piyasa emri, tüm emirlerin en temeli olarak kabul edilir. Bir menkul kıymet için mevcut talep fiyatı üstünden olabildiğince acele gerçekleştirilmesi amaçlanmıştır. Bu yüzden, belirli aracı kurumlar, al / sat düğmeli tecim uygulamalarını ihtiva eder. Bu düğmeye basmak çoğu zaman bir piyasa emrini yürütür. Bir çok durumda, piyasa emirleri, her iki komisyoncudan da fazlaca azca emek harcama gerektirdiğinden, herhangi bir buyruk türünün en düşük komisyonlarını alır.

TEMEL ÇIKARIMLAR

  • Piyasa emri, bir yatırımcının bir menkul kıymet satın alma yada satma talebidir.
  • Belli bir menkul kıymet fiyatı üstünden mümkün olan en kısa sürede yürütülürler.
  • Büyük hacimli hisse senetleri, vadeli işlemler yada ETF’ler şeklinde yüksek hacimli menkul kıymetler için fazlaca uygundur.
  • Bir yatırımcı, istenen fiyattan satın almaya yada teklif fiyatından satmaya istekli olduğunda bir piyasa emri gerçekleştirecektir.

Piyasa Emri Iyi mi Verilir?

Piyasa emri verme süreci oldukça kolay kabul edilir. Emirler, belirli bir menkul kıymet fiyatı üstünden mümkün olan en kısa sürede gerçekleştirilir. Emri başarıyla gerçekleştirmek için bir tecim uygulamasında bir al yada sat düğmesine basmak kadar basittir. Uygulama kolaylığı sebebiyle, yatırımcıya öteki herhangi bir buyruk türüne kıyasla fazlaca düşük bir komisyon ödenir.

Bir tecim bir piyasa emri gerçekleştirdiğinde, satış fiyatından bir menkul kıymet almaya yada aynı menkul kıymeti alış fiyatından satmaya isteklidirler. Bu, piyasa emrini tatbik eden herhangi bir kişinin aralarındaki fiyat farkından, kısaca alış-satış spreadinden vazgeçmesi anlamına gelir.

Piyasa Emri Ne Süre Kullanılmalıdır?

Çoğu zaman piyasa emirleri, büyük hacimli menkul kıymetler için kullanılır. Bunlar içinde büyük sermayeli hisse senetleri, vadeli işlemler, borsada işlem gören fonlar vb. bulunmaktadır.

Averaj günlük hacimleri fazlaca düşük olan hisse senetleri piyasa emirleri için yüksek talep görmemektedir. Bunun sebebi, minik hacimli ticarete haiz olmaları sebebiyle geniş alış-satış spreadlerine haiz olmalarıdır. Dahası, azca işlem gören hisse senetlerinin alım satımı, mühim tecim maliyetlerine niçin olabilir. Bunun sebebi, beklenmedik fiyatlara uygulanmalarıdır.

Piyasa Emri ve Limit Emri Arasındaki Fark Nedir?

Hisse senedi almak yada satmak için buyruk veren yatırımcı için iki temel uygulama seçeneği vardır. Piyasaya buyruk verildiğinde, bunlara piyasa emri denir. Limitte emirler verildiğinde , yatırımcı tarafınca belirlenen kısıtlamalara doğal olarak oldukları için bunlara limit buyruk denir.

Piyasa emirleri en temel alım satım işlemidir. Limit emirleri ise yatırımcıların alış yada satış fiyatı üstünde daha çok kontrole haiz olmasını sağlar. Yatırımcılar, kabul edilebilir satış fiyatı tutarları için maksimum tavan (fiyat sorma) ve kabul edilebilir alım fiyatı tutarları (alış fiyatı) için minimum tavan belirleyebilirler.

Piyasa emirlerinin aksine, limit emirler orta yada minik piyasa kıymeti, düşük işlem hacimleri ve geniş teklif-sor marjları olan menkul kıymetler için fazlaca uygundur .

Bir Piyasa Emri İçin Gerçek Dünya Örneği

X şirketinin hisselerinin alış-satış fiyatlarının sırasıyla 10 dolar ve 15 dolar olduğu bir durumu düşünün. Talep üstüne yüz hisse hazır hale getirilir. Böylelikle 300 hisse satın almak için piyasa emri verilmesi durumunda, bunların bir tek ilk 100’ü 15 dolardan işleme alınacaktır.

Sonraki 200 sipariş, sonraki 200 hissenin satıcıları için bir sonraki en iyi fiyatla doldurulacaktır. Birincil varsayım, X şirketinin hisse senetlerinin fazlaca azca işlem görmesi, kısaca düşük işlem hacmine haiz olmasıdır. Böylece, sonraki 200 buyruk muhtemelen 18 $ yada daha yüksek bir fiyattan gerçekleştirilecek. Limit emirlerinin kullanılması bu tür bir menkul kıymet için fazlaca uygun olacaktır.

Kapak tarafında, istenmeyen ve mühim maliyetler olabilir. Bunun sebebi, piyasa emirlerinin borsa tarafınca dikte edilen fiyatlarla karşılanması sebebiyle yatırımcıların mühim düzeyde denetim uygulamamasıdır. Bu, limit emri yada stop emrinden farklıdır.

Netice

Satın almak için bir piyasa emri derhal yerine getirilse bile, mevcut tüm satış emirlerinden en yüksek fiyatı ödemenize niçin olur. Ve satış için bir piyasa emri, mevcut alış emirlerinden en düşük fiyatı alacağınız anlamına gelir.

Kimi zaman bir stop-limit emrinin aşılmış olduğu bir durumda olabilirsiniz ve mümkün olan en kısa sürede alım / satım yapmanız gerekir. Dolayısıyla, derhal bir ticarete girmeniz yada kendinizi beladan kurtarmanız gerekiyorsa, piyasa emirleri işte o vakit işe yarar.

Sadece, kripto para birimine ilk kez giriyorsanız ve bazı altcoinleri satın almak için Bitcoin kullanıyorsanız, piyasa emirlerini kullanmaktan kaçının bu sebeple yapmanız gerekenden fazlaca daha fazlasını ödeyeceksiniz. Bu durumda limit emirleri kullanmanız daha yararlı olacaktır.

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.