Polkadot (DOT) Nedir? Yeni Başlayanlar İçin Temel Rehber

Polkadot, küresel bir bilgisayar ağını, kullananların kendi blok zincirlerini başlatıp çalıştırabilecekleri bir blok zinciri çalıştırmaya teşvik etmeyi amaçlayan bir yazılımdır .

Bu şekilde, Polkadot, Ethereum (ETH), Cosmos (ATOM) ve EOSIO (EOS) şeklinde öteki mühim örnekleri içeren bir kripto para ekosistemi geliştirmeyi amaçlayan bir takım rakip blok zincirinden biridir.

Bununla beraber, 2020’de piyasaya sürülen Polkadot en yeniler içinde içeriyor ve iddialı hedefine doğru bir takım yeni teknik özellik sunuyor.

Adım atmak için, Polkadot iki tür blok zinciri çalıştıracak şekilde tasarlanmıştır. İşlemlerin kalıcı olduğu aktarım zinciri isminde olan ana ağ ve parachain isminde olan kullanıcı tarafınca oluşturulan ağlar.

Parachain‘ler herhangi bir sayıda kullanım için özelleştirilebilir ve ana blok zincirine aktarılabilir, böylece parachain işlemleri ana zincirin aynı güvenliğinden faydalanır.

Polkadot ekibi, bu tasarımla, işlemlerin yalnızca ana zinciri çalıştırmak için lüzumlu informasyon işlem kaynakları kullanılarak güvenli ve doğru tutulabileceğini iddia ediyor.

Polkadot ekibi, bu tasarımın kullanıcılarının işlemleri daha hususi ve verimli bir halde gerçekleştirmesine olanak tanıyacağına ve kullanıcı verilerini genel ağa açıklamayan yada daha çok sayıda işlemi işleyen blok zincirleri oluşturacağına inanıyor.

Polkadot bugüne kadar yatırımcılardan DOT kripto para biriminin iki satışı üstünden ortalama 200 milyon dolar topladı ve bu da onu tarihteki en iyi finanse edilen blok zinciri projelerinden biri haline getirdi.

Projenin mevcut geliştirme durumu hakkında bağlantıda kalmak isteyen kullanıcılar, güncel ayrıntılar için resmi Polkadot proje yol haritasını takip edebilir.

Polkadot Iyi mi Çalışır?

Polkadot, Nominated Proof of Stake (NPoS) olarak adlandırılan bir konsensüs mekanizmasını kullanıyor.

Polkadot’ta onaylama faaliyetinde yer alabilmek ve  konsensüs rollerini alabilmek için DOT adlı “governance token”ını “stake etmek” gerekiyor. Tüm “proof of stake” konsensüs mekanizmalarında durağan(durgun) olan bu durum, oyun teorisinden yola çıkarak ağın güvenliğini sağlamak için kullanılan bir yöntem.

Polkadot, üç katmanlı bir yapıda çalışıyor. Güvenlik, konsensüs ve zincirler arası iletişimi organize eden “Relay chain”, Polkadot’un kalbi olarak biliniyor. “Relay chain”, Polkadot ağının güvenlik, konsensüs ve zincirlerin iletişimini organize eden ana katmanı.

Birbirine paralel şekilde çalışan zincirleri temsil eden “Parachain” ve öteki blokzincirlerle bağlantı kuran “Bridge” de “Relay chain” ile beraber çalışan öteki iki katman. “Parachain” ile birbirine paralel çalışan pek fazlaca zincirde değişik projeler kendi zincirlerinde işlemlerini gerçekleştirme imkânına kavuşuyor. “Polkadot’un yüksek ölçeklendirme vaadinin temelinde bu bileşen var. Bridge” ise Polkadot’un Bitcoin, Ethereum, Tezos şeklinde öteki blokzincirlerle etkileşime girmesini elde eden bileşenidir. Polkadot ağının işlevsel bir altyapıya haiz olması, bu üç katman sayesindedir.

Polkadot dört çeşit konsensüs görevi ile sistemin sürdürülebilirliğini sağlamayı hedeflemektedir. Validator, nominator, collator ve fisherman olarak adlandırılan bu roller özünde DOT “stake” etmekle başlamış olan ve her biri onaylama, ağın güvenliğini sağlama, shard’lardan işlemleri toplama ve sistemin işlevine zarar veren validatorları eleme işlevlerini üstlenir.

Polkadot’u Kimler Geliştirdi?

Polkadot, 2016 senesinde kurucu ortaklar Peter Czaban ve Robert Habermeier ile beraber Ethereum’un kurucu ortağı olan Gavin Wood tarafınca kuruldu.

Wood’un geçmişi, geliştiriciler tarafınca Ethereum’da merkezi olmayan uygulamalar (dapps) yazmak için kullanılan Solidity’yi buluş etmiş olduğu için dikkate kıymet bulunuyor. Hem de Ethereum Vakfı’nın ilk CTO’suydu ve daha ilkin Microsoft’ta araştırma bilimcisiydi.

Wood, 2015 senesinde Jutta Steiner ile Parity Technologies adlı bir şirket kurdu. Amacı, Ethereum üstüne inşa etmek isteyen projeleri uygulamaktı. Ek olarak, ağ düğümlerinin çoğunluğu tarafınca çalıştırılan iki istemciden biri de dahil olmak suretiyle Ethereum’u güçlendirmek için lüzumlu olan yazılım üstünde çalıştı.

Web3 Vakfı Nedir?

Web3 Vakfı, Polkadot’un token satışlarını gerçekleştiren kar amacı gütmeyen bir kuruluştur. Gavin Wood bununla birlikte kuruluşun başkanıdır ve vakfı Pete Czaban ile beraber kurmuştur.

Web3 Vakfı, token tekliflerinden fonların %30’unu aldı ve bu fonların Polkadot geliştirmesinin ilerletilmesi için tahsisini denetlemektedir.

DOT Kripto Para Birimi Niçin Değerlidir?

DOT kripto para birimi, Polkadot ağının sürdürülmesinde ve işletilmesinde mühim bir rol oynar.

Kullanıcılar, DOT’a haiz olarak ve hisselerini alarak, her bir oylama hissettiği DOT kripto para birimi miktarıyla orantılı olacak şekilde, ağ yükseltmeleri için oy kullanma olanağına haiz olurlar. Polkadot, bu kullanıcıları yeni basılan DOT ile kaç token stake ettiklerine gore ödüllendiriyor ve dört ana düşünce birliği rolünün tümü ödül alıyor.

Sadece yatırımcılar için dikkat edilmesi ihtiyaç duyulan nokta, Polkadot’un yazılım kurallarının başlangıçta sınırı olan arz olmaksızın 10 milyon DOT yaratılmasına izin vermesidir. Aksine, yeni DOT tokenlerinin evvelinde belirlenmiş bir enflasyon oranında kalıcı olarak piyasaya sürülmesi planlanıyor.

Niçin DOT Kullanmalıyız?

Kullanıcılar, blok zincirleri içinde beraber çalışabilirliği kolaylaştırmaya odaklandığı için Polkadot Ağını çekici bulabilirler.

Dahası, Polkadot’ta halihazırda inşa edilen çeşitli projeler var. Bazı örnekler içinde bir bulut platformu, bir tarayıcı uzantısı cüzdanı ve değişik tipte blok kaşifleri bulunur.

DOT, stake etme kanalıyla ödül kazanmak isteyen yatırımcıların ilgisini çekebilir.

Polkadot’u Ethereum’dan Değişik Kılan Nedir?

Yüksek profilli bir kurucuyu paylaştıkları göz önüne alındığında, Polkadot’u Ethereum’dan değişik kılan şey hakkında birçok vurgunculuk yapılmış oldu.

Aslen, Polkadot ve Ethereum 2.0 olarak malum yakında çıkacak büyük Ethereum güncellemesi , tasarım ve operasyonda birçok benzerliği paylaşıyor.

Her iki ağ da, işlemlerin sonuçlandırıldığı ve kaynaklarını kullanan birçok ufak blok zincirinin oluşturulmasına müsaade eden bir ana blok zinciri işletiyor. Her iki teknoloji de ağı senkronize tutmanın bir yolu olarak madencilik yerine stake etmeyi kullanıyor.

Ağlar arasındaki işlemlerin iyi mi beraber çalışabilir hale getirilebileceğine dair araştırmalar devam etmektedir. Mesela Parity, Ethereum’un kodunu ve topluluğunu kullanan uygulamaları dağıtmak isteyebilecek, sadece Polkadot da çalışacak kullanıcılar için tasarlanmış bir teknoloji geliştirdi.

Son olarak, geliştiriciler, kendi hususi blok zinciri tasarımlarında kullanılabilecek Ethereum blok zincirinin bir kopyasını simüle etmek için Polkadot’un geliştirme çerçevesini kullanabilirler.

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.