Ponzi Nedir? Ponzi Sistemi Nedir, Nasıl Çalışır?

Bir mutluluk zinciri, yatırımcılar için fazlaca azca risk ile yüksek getiri oranları vaat eden hileli bir yatırım dolandırıcılığıdır. Ponzi programı, yeni yatırımcılar edinerek erken yatırımcılar için getiri sağlar. Bu, her ikisi de yeni yatırımcıların fonlarını daha önceki destekçilere ödemek için kullanmaya dayandığından bir piramit şemasına benzer.

Hem mutluluk zinciri hem de piramit şemaları, yeni yatırımcıların seli kuruduğunda ve etrafta dolaşmak için kafi para olmadığında sonunda dibe vurur. Bu aşamada planlar çözülür.

Ponzi Sistemi İle İlgili Temel Bilgiler

 • Bir piramit şemasına benzer şekilde, Ponzi programı, fazlaca azca riskle yada sıfır riskle büyük bir kâr vaat eden yeni yatırımcılar satın alarak eski yatırımcılar için getiri sağlar.
 • Her iki hileli düzenleme de, daha önceki destekçilere ödeme yapmak için yeni yatırımcıların fonlarını kullanmaya dayanıyor.
 • Bir mutluluk zinciri tatbik eden firmalar, tüm enerjilerini yatırım yapmak için yeni müşterileri çekmeye odaklıyor.

Ponzi Şemalarını Idrak etmek

Bir mutluluk zinciri, müşterilere fazlaca azca riskle ya da asla risk almadan büyük bir kâr sözü verilen bir yatırım sahtekarlığıdır. Bir mutluluk zinciri tatbik eden firmalar, tüm enerjilerini yatırım yapmak için yeni müşterileri çekmeye odaklamaktadır.

Bu yeni gelir, orijinal yatırımcılara meşru bir işlemden elde edilmiş ve kâr olarak işaretlenen getirilerini ödemek için kullanılır. Ponzi programları, daha eski yatırımcılara getiri sağlamaya devam etmek için devamlı bir yeni yatırım akışına dayanır. Bu akış bittiğinde, şema dağılır.

Ponzi Şemaları Iyi mi Çalışır?

Ponzi programı düzenleyicileri, insanları yüksek getiri vaat ederek para yatırmaya ikna eder. Bu hileli programın organizatörü, bir getiri ödemek için yatırılan parayı kullanır. Yatırımcı taahhüt edilen getiriyi aldıklarını düşünür ve herhangi bir şeyin yanlış olduğundan yada ters gittiğinden şüphelenmez.

Yatırımcılar çoğu zaman dostlarını ve iş dostlarını da yatırım hayata geçirmeye teşvik eder. Ponzi programı geliştiricileri, mağdurları bulmak için kiliseler şeklinde topluluk gruplarını hedefleyebilir. Ponzi şemalarının yüzlerce kurbanı olabilir.

Ponzi Şemasının Kökenleri

“Ponzi Şeması” terimi, 1919’da Charles Ponzi adlı bir dolandırıcıdan sonrasında türetilmiştir. Sadece, bu tür bir yatırım dolandırıcılığının kaydedilen ilk örnekleri 1800’lerin ortalarına kadar izlenebilir. Aslına bakarsak, Ponzi Şeması olarak malum yöntemin teknikleri, 1844’te gösterilen Charles Dickens, Martin Chuzzlewit ve 1857’de Little Dorrit tarafınca yazılan iki ayrı romanda anlatılmıştır.

Charles Ponzi’nin 1919’daki orijinal planı ABD Posta Hizmetleri’ne odaklanmıştı. Posta servisi o dönemde, göndericinin posta ücretini öncesinden satın almasına ve yazışmalarına dahil etmesine olanak tanıyan internasyonal cevap kuponları geliştirmişti. Alıcı, kuponu mahalli bir postaneye götürür ve bir cevap göndermek için ihtiyaç duyulan öncelikli havayolu posta pulları ile değiştirir.

Mühim Bir Nokta: Ponzi programları, daha eski yatırımcılara getiri sağlamaya devam etmek için devamlı bir yeni yatırım akışına dayanır.

Bu tür bir takas, yasadışı bir uygulama olmayan arbitraj olarak bilinir. Sadece Ponzi açgözlüdür ve çabalarını genişletti. Menkul Kıymetler Borsası Şirketi adı altında 45 günde %50, 90 günde %100 getiri sözü verdi. Posta pulu düzenindeki başarısı sebebiyle yatırımcılar derhal ilgisini çekti. Parayı hakkaten yatırmak yerine, Ponzi parayı tekrardan dağıttı ve yatırımcılara kâr elde ettiklerini söylemiş oldu. Plan, The Boston Post Menkul Kıymetler Borsası Şirketini araştırmaya başladığında Ağustos 1920’ye kadar sürdü. Gazetenin soruşturmasının bir sonucu olarak, Ponzi federal yetkililer tarafınca 12 Ağustos 1920’de tutuklandı ve çeşitli posta dolandırıcılığıyla suçlandı.

Ponzi şeması terimi 1920’de sona ermedi. Teknoloji değiştikçe, Ponzi şeması ve teknikleri de değişti. 2008 senesinde, Bernard Madoff, bir müşterinin var olmayan yatırımlardan kâr elde ettiğini göstermek için tecim raporlarını tahrif eden bir mutluluk zinciri yürütmekten suçlu bulunmuş oldu.

Ponzi şemasında kullanılan teknolojiden bağımsız olarak, bir çok benzer özellikleri paylaşır:

 1. Azca riskle yüksek getiri garantisi garantisi
 2. Piyasa koşullarından bağımsız olarak tutarlı bir getiri akışı
 3. Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu’na (SEC) tescilli olmayan yatırımlar
 4. Gizli saklı olan yada açıklanamayacak kadar karmaşık olarak tanımlanan yatırım stratejileri
 5. Müşterilerin yatırımları için resmi evrakları görmelerine izin verilmemesi
 6. Müşteriler paralarını çekmekte güçlük çekmesi

Ponzi Şemalarının Ortak Özellikleri

Ponzi şemalarının bir çok, aşağıdaki şeklinde bazı ortak özelliklerle beraber gelir:

1. Minimum riskle yüksek getiri vaadi

Gerçek dünyada, meydana getirilen her yatırım bir dereceye kadar risk taşır. Aslına bakarsak, yüksek getiri sunan yatırımlar çoğu zaman daha çok risk taşır. Dolayısıyla, birisi yüksek getirili ve azca riskli bir yatırım teklif ederse, bu gerçek olamayacak kadar iyi bir antak kalma olabilir. Yatırımcı muhtemelen herhangi bir getiri görmeyecek.

2. Aşırı tutarlı getiri

Yatırımlar daima dalgalanmalar yaşar. Mesela, şahıs belirli bir firmanın hisselerine yatırım yaparsa, hisse fiyatının artacağı ve öteki zamanlarda azalacağı zamanlar vardır. Bununla beraber, yatırımcılar, dalgalanan piyasa koşullarından bağımsız olarak tutarlı bir halde yüksek getiri elde eden yatırımlara daima şüpheyle yaklaşmalıdır.

3. Kayıt dışı yatırımlar

Bir plana yatırım yapmak için acil etmeden ilkin, yatırım şirketinin ABD Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu’na (SEC) yada merkezi düzenleyicilerine kayıtlı olup olmadığını doğrulamak önemlidir . Kayıtlıysa, yatırımcı meşru olup olmadığını belirlemek için şirketle ilgili bilgilere erişebilir.

4. Lisanssız satıcılar

Yasalarına bakılırsa, şahıs belirli bir lisansa haiz olmalı yada düzenleyici bir kuruma kayıtlı olmalıdır. Bir çok mutluluk zinciri, lisanssız kişiler ve şirketlerle ilgilenir.

5. Gizli saklı ve sofistike stratejiler

Anlaşılamayacak kadar karmaşık prosedürlerden oluşan yatırımlardan kaçınılmalıdır.

Ponzi ve Piramit Şemaları Arasındaki Fark

Mutluluk zinciri, iştirakçilerin paralarını gerçek bir yatırımda işe koyduklarına inandıkları hileli bir yatırımdır..

Piramit şemaları, hileli ve fazlaca seviyeli pazarlama işletmeleridir. Katılımcılar, para kazanmak için yeni üyeler almaları icap ettiğini bilirler. Piramidin en üst seviyelerinde olanlar, daha düşük seviyelerdeki yeni acemilerden para kazanır. Ne yazık ki, alt piramit seviyesindekiler asla para kazanacak kadar yeni üye bulamazlar. Piramit çöktüğünde, piramidin altındakiler fazlaca fazla vakit ve para israf ettiklerini fark ederler.

Ponzi Şemalarından Kaçınmak İçin İpuçları

 • Abartılı kazanç iddialarında bulunan herhangi bir yatırım fırsatına karşı dikkatli olun.
 • Yatırımları ve yatırım yaptığınız kişileri seçerken lüzumlu özeni gösterin. Başka bir deyişle, paranıza yatırım yapmadan ilkin hazıelığınızı ve araştırmalarınızı fazlaca iyi yapın.
 • Yatırım yapmadan ilkin, bağlantısız bir komisyoncu yada lisanslı mali danışman şeklinde yansız bir üçüncü şahsa danışın.

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.