Populous (PPT) Nedir? Yeni Başlayanlar İçin Temel Rehber

Populous Nedir?

Populous, minik ve orta ölçekli işletmelere (KOBİ’lere) satmaca finansmanına katılmanın daha verimli bir yolunu sağlamak için blok zinciri kullanan eşler arası (P2P) bir platformdur.

Tutarlı bir nakit akışına haiz olmak, birçok KOBİ için ciddi bir sorundur. Geç satmaca ödemeleri, Birleşik Krallık’taki minik işletmelere her yıl ücretler ve kaçırılan fırsatlar açısından 2 milyar doların üstünde bir maliyete niçin oluyor. Satmaca finansmanını kullanan işletmeler, ödenmemiş faturalarını bir miktar nakit parayı süratli bir halde boşaltmak için indirimli olarak satabilirler. Faturayı alan şahıs, faturayı efektif bir halde devralır ve alan kişi ödediğinde parayı alır.

Populous, satmaca finansmanını küresel olarak genişletmek ve genel olarak iyileştirilmiş bir sistem oluşturmak için blockchain teknolojisini, XBRL verilerini ve Altman Z-skor formülünü kullanır.

Populous Iyi mi Çalışır?

Populous’ta alıcılar ve satıcılar akıllı sözleşmeler kullanarak müzayedeler vasıtasıyla satmaca alışverişinde bulunur. Bir satmaca satmak için ilkin şirketinizi kaydetmeniz gerekir. Arkasından, Populous yöneticisinden onay alana kadar hesabınız üstünde beklemeye alma hakkınız vardır.

Yönetici sizi satıcı olarak onayladığında, bir satmaca gönderebilir ve minimum satış hedefi belirleyebilirsiniz. Bunun da yönetici onayına ihtiyacı vardır.

Populous platformunda, iki ana işlem türü vardır: satmaca satıcıları ve satmaca alıcıları. Satmaca satıcıları da borçlu olarak düşünülebilirken, satmaca alıcıları yatırımcılar olarak düşünülebilir. Başlangıçta, bir satmaca satıcısı, ondan sonra Populous platformundan erişilebilen belirli şartlara haiz bir satmaca sunar.

Satmaca alıcısı, mevcut faturaları görüntüler ve hangisine yatırım yapmak istediğini belirler. Satmaca alıcısı, listelenen satmaca için işlemde bir faiz oranı belirleyerek teklif verir. Ondan sonra, satmaca satıcısı bu teklifi görüntüler ve onaylar ve satmaca satılır. Bu aşamada, satmaca satıcısı faturayı özgür bırakır ve teklife eşdeğer parayı alır. Satmaca ondan sonra kapatıldığında, satmaca alıcısı parasını alır ve geri döner.

Poken, PPT ve PXT Nedir?

Populous’un üç tokenı vardır: Pokens, PPT ve PXT

1. Pokens

Pokens , Populous platformunun dahili para birimidir. Her Poken, direkt eşdeğer miktardaki itibari para birimine sabitlenir (örn. Birleşik Krallık’ta 1 GBP Poken, 1 GBP’ye eşittir). Bu ERC-20 tokenları, faturaları satın almak için kullandığınız şeylerdir.

Pokens’i direkt Populous üstünden GBP, USD, EUR ve Yen ile satın alabilirsiniz. Öteki para birimleri, Pokens satın alınmadan ilkin Londra Borsası döviz kuru kullanılarak GBP’ye çevrilecektir. Poken satın almak için Bitcoin ve Ethereum şeklinde desteklenen kripto para birimlerini de kullanabilirsiniz  .

Pokenler bir ERC-20 tokenıdır ve bu yüzden ERC-20 tokenlarını destekleyen herhangi bir cüzdanda saklanabilir.

2.PPT (Populous Platform Token)

Satmaca satıcılarına fon sağlamak için Populous bir Likidite Havuzu bulundurmaktadır. Bir yatırımcı, ilk satın alma işlemini gerçekleştirerek PPT’yi menkul kıymetleştirir. PPT ondan sonra süreç süresince güvence şeklinde emanet olarak tutulur .

PPT tokenları Populous ICO esnasında dağıtıldı ve ilk olarak yatırım aracı olarak kullanıldı. Bir tek 53 milyon PPT dolaşımda olacak. Bu tarz şeyleri tutmak haricinde, PPT’nizi Likidite Havuzları vasıtasıyla faturalara yatırım yapmak için kullanabilirsiniz  .

PPT kullanarak bir faturaya yatırım yaptığınızda, tokenlarınız yatırım için güvence olarak konur. Karşılığında, Populous’un faturayı satın almak için otomatikman kullandığı Pokens alırsınız. Satmaca geri ödendiğinde, Pokens kârını ve orijinal PPT yatırımınızı alırsınız .

3.PXT (Populous XBRL Token)

PXT, Populous’ta yenidir. Populous XBRL Platformunda (PXP) Business Intelligence (BI) verilerine erişmek için harcadığınız bir ERC20 tokenıdır. PXP, ağın barındırdığı bir petabayttan fazla iş verisine erişmenizi sağlar. Bu verileri, öteki pek fazlaca şeyin yanı sıra kredi puanları, işin mali durumu, SWOT analizleri ve potansiyel müşterilerle ilgili özelleştirilmiş raporlar oluşturmak için kullanabilirsiniz.

Populous Ekibi ve İlerleme

Populous projesi Londra merkezli ve Stephen Williams tarafınca yönetiliyor. Williams daha ilkin, işletmeler için ticari veriler ve analitik üstüne odaklanan bir şirket olan Olympus Research’ü kurdu.

Populous, 2017’de başladı. Şirket, beta sürüm 1.0’ı Şubat 2018’de ve halka açık beta sürümünü aynı yıl Mayıs’ta başlattı. Sadece hemen hemen bir yol haritası yayınlamadılar.

PPT Kripto Para Nereden Alınır?

PPT’yi satın almak, öteki büyük piyasa kıymeti kripto para birimlerinden birazcık daha zor olsa gerek. Bununla beraber,  Bitcoin ve Ethereum ile bir tecim çifti olarak Binance üstünden  alabilirsiniz.

PPT Kripto Para Nerede Saklanır?

PPT bir ERC-20 tokenı olduğundan, onu nerede depolayacağınız mevzusunda epeyce seçeneğiniz var. Depolama için iki popüler seçenek MetaMask ve MyEtherWallet’tir.

Daha çok güvenlik arıyorsanız, Trezor yada Ledger Nano S şeklinde bir donanım cüzdanı kullanmayı düşünmelisiniz. Her iki cüzdan da PPT dahil tüm ERC-20 tokenlarını destek sunar.

Netice: Populous

Populous, kanıtlayacak fazlaca şeyi olan genç bir proje. Ekibin blockchain teknolojisi mevzusunda fazla tecrübesi yok ve proje çevresinde birçok münakaşa mevcut.

Ek olarak, projenin mevcut piyasa kıymeti, fazlaca daha geniş alan kişi tabanlarını hedefleyen öteki kripto para birimi projelerinden mühim seviyede daha yüksektir. Bununla beraber, PXP’nin piyasaya sürülmesi, pazar erişimlerini genişletmeye destek olabilecek kuvvetli bir harekettir.

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.