Putin’e Kripto Paraları Sordular

Rus gazeteci Artem Khokholikov, ”direkt hat” üstünden Rusya Federasyonu Devlet Başkanı Vladimir Putin’e kripto paralar ile ilgili sual sordu. Kripto paralar ile ilgili olarak “Rusya’nın kendi şifreli para birimi var mı? […] Hükümet tarafınca denetim edilecek mi? […] Yakın gelecekte Bitcoin’in düzgüsel, standart paramızı tamamen değiştireceğini düşünüyor musunuz? ”  sorusunu sordu.

Bu sual karşısında birkaç saniye duraksayan Putin ise daha sonrasında derhal cevap vererek hemen hemen bu aşamada kripto paraların Rusya’nın resmi parasını değiştirmesini düşünmediğini fakat tüm bunlara karşılık olarak Rusya’nın kendisine ilişik kripto paraya haiz olmayacak bulunduğunu ve kripto paralar üstünden işlem yapmayacak bulunduğunu deklare etti.

Açıklamalarını Sürdürdü

Putin, “Rusya Federasyonu Merkez Bankası’nın kripto-para birliği ile ilişkisi, kripto-para birimini ne bir ödeme aracı ne de bir kıymet deposu olarak görmektedir. Cryptocurrency hiçbir şey tarafınca desteklenmez. Biri dikkatli, dikkatli davranmalı. ” sözlerini kullandı. ABD’nin yaptırımlarından korunmak için bir süredir Putin yönetiminin İran ile kripto para üstünden anlaşmalar yapmak istediği iddia edilmiş ve bu mevzuda Putin yönetiminin iktisat yönetimi tarafınca uyarıldığı belirtilmişti.

Vladimir Putin’in bu mevzuda net açıklamalar yapması ve kripto paralardan uzak olduklarını açıkça ifade etmesi Rus vatandaşlarını rahatlatan bir mevzu. Rusya’da yolsuzluk ve benzeri durumlar fazla olduğundan ve dev milyarderler olduğundan dolayı bir ekip tepkilerin hükümetin bu mevzuda adım atmasına niçin olduğu tahmin edilmekte.

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.