Roger Keith Ver Kimdir?

Roger Keith Ver, 27 Ocak 1979’da San Jose- California’da doğan bir erken Bitcoin yatırımcısı, Bitcoin ile ilişkili girişimlerin destekçisidir. Bitcoin’in ilk günlerinden bu yana görmüş olduğu fiyat artışında fazlaca büyük oranı olan Ver, ondan sonra Bitcoin’in çatalı olan Bitcoin Cash’e destek vermeye adım atmıştır. Kendisi kripto para topluluğunda “Bitcoin Jesus (Bitcoin Tanrısı) olarak anılmaktadır.

Bu yazımızda sansasyonel isim Roger Ver’in Kişisel Hayatına, İş Geçmişi ve Hapishane Zamanına, Vatandaşlık ve Vize Problemlerine, Bitcoin’e Erken Dönemde Duyduğu İlgiye, Sonraki Projelerine ve Tartışmalı Görüşlerine ilişkin başlıkları bulabilecekseniz. Gelin, bu iddialı adı hep birlikte yakından tanıyalım.

Roger Ver- Namıdiğer Bitcoin Tanrısı- Aslına bakarsak Kimdir?

Kripto para topluluğunun starları denince, aslına bakarsak emsalsiz  ve aşırı uçlarda davranmayan büyük bir oyuncu bulmak nadiren gözlenen bir şeydir. Yazımıza mevzu olan Roger Ver de tam da bu tanıma uyan birisidir. Kripto para dünyasında kendisini sevenler olmasıyla birlikte, nefretle bakanların sayısı da bir fazlaca fazladır ki sansasyonel olmak sanırız bunu gerektirmektedir. California’da doğan ve yaşamış olduğu vatandaşlık sorunları sebebiyle, şimdilerde Saint Kitts ve Nevis vatandaşı olan (Hem de Japonya vatandaşı) Ver’in, kripto para birimleri ile uzun ve karanlık bir geçmişi olduğu söylenebilir.

Sansasyonel isim Ver, önder kripto para birimi olan Bitcoin’in tarihinin ta en başlarında, kripto para birimleri ile ilgilenmeye başladı. Sektör ortaya çıkmaya başladıkça Ver, kripto para birimi ile ilgili girişimlere büyük oranda para yatırdı ve bu tarz şeyleri duyurdu. Bitcoin’in en eski ve en fazlaca sesini duyuran, yakıcı savunucularından biri olarak; “Bitcoin Jesus” lakabını kazanmıştır. Son birkaç senedir Ver’in kripto para birimleri ile alakalı görüşleri, kişisel konusunda olduğu benzer biçimde daha da uç bir hale gelmeye başladı.

İş Geçmişi ve Hapishane Zamanı

Roger Ver’in kendi websitesinde gösterilen bilgiye gore; on yılı aşkın bir süre “MemoryDealers.com”da CEO görevini üstlenerek, tam zamanlı CEO olarak vazife yapmış oldu”. 1999-2012 yılları aralığında görevini yürüttüğü CEO pozisyonuna ek olarak, 2000 senesinde ise siyasete atılarak; Kaliforniya Eyaleti Meclisine Liberteryen Partiden aday oldu. Ver, 2012’de ise MemoryDealers.com’da yürüttüğü CEO’luk kariyerini sonlandırdı.

Ver kendi yönetimi altında, CEO’su olduğu işletmenin “kullanılmış Cisco hafıza ve ağ donanımlarını, endüstrisinde bir dünya lideri haline geldiğini” iddia ediyor. Gene de 2011’den bu yana Ver, gittikçe büyüyen Bitcoin ve kripto para birimleri ile ilgili projelere daha çok kanalize olarak, o sektör ile sıkı bağlantılar kurdu.

Patlayıcı Satma Suçu

2002 senesinde ise Ver, eBay vasıtasıyla patlayıcı sattığı için 10 ay hapis cezasına mahkum edildi. Ver eleştirmenlerinin kişisel biyografisinin bu kısmına, onu negatif bir halde tasvir ederek bu vakası işaret etmeleri çoğunlukla rastlanan bir durumdur.

Vatandaşlık ve Vize Sorunları

Ver’in son aşama tartışmalı bir figür olarak kabul edilmesinin bir başka sebebi de, süregelen vatandaşlık sorunları ve vize kaygılarıdır. ABD’de doğup Kaliforniya’da büyüse de Ver, 2006’da Japonya’ya taşındı.

Ver, 2014 senesinde ABD vatandaşlığından vazgeçerek bu süreçte St. Kitts ve Nevis vatandaşı oldu. Ver Saint Kitts ve Nevis “Yatırım Kanalıyla Vatandaşlık Programı”nın bir parçası olarak, bir vatandaşlık değişiklik yapma süreci geçirmişti. Bu programa gore “Belirlenmiş gayrimenkul bir yatırım … yada Şeker Endüstri Çeşitlendirme Vakfı için bir katkı” maddesini gerçekleştirebilecek varlıklı bireylere, ülkenin vatandaşlığına geçmesi için izin veriliyordu.

2015 senesinde, ABD’ye bir konuşma için tekrardan girmek suretiyle vize almaya çalışırken Ver, ziyaretinin sonunda geri dönmeyeceği endişeleri gerekçe gösterilerek; ABD Barbados Büyükelçiliği tarafınca ülkeye kabul edilmedi. Hemen sonra 2015’te vizesi değişik bir ABD Büyükelçiliği tarafınca onaylandı ve 2016’da Colorado’da meydana gelen bir konferansta konuşmasu için, ABD’ye girmesine izin verildi.

Bitcoin’e Erken İlgi

Ver, 2011’in başlarında Bitcoin’i keşfettiğini ve bunu “internetten sonrasında, dünya tarihinin gelmiş geçmiş en mühim buluşu” olarak gördüğünü iddia ediyor.

İlk dijital para birimini erken benimseyen Ver, Bitcoin ödemelerini MemoryDealers.com’a entegre ederek, müşterilerin Bitcoin ile ödeme yapmasına izin verdi. Ver Bitcoin’i ilk günlerinde, her bir coin’i 2018’in başlarında biriktirerek, bazı tahminlere gore toplam 400.000’den fazla Bitcoin topladı. Bitcoin’i popüleştirme ve destekleyerek daha geniş kitlelere yayma sürecinde, Ver’in tahsilatlarını ödemeler ve fonlama projeleriyle azaltmış olması muhtemeldir.

Ver’in mali desteği, birçok popüler Bitcoin projesine ve yeni kurulan şirketlerin başlatılmasına destek oldu. Ver bununla birlikte, Bitcoin milyoneri ve eski mahkum olan Charlie Shrem tarafınca kurulan BitInstant’ın da erken yatırımcıları arasındaydı.

Ver, Kraken ve Ripple dahil olmak suretiyle birçok ilgili blockchain projesinde erken yatırımcı olarak yer aldı. Meşhur isim, 2012 senesinde bitcoinstore.com’u başlattı ve Bitcoin’de işlem yapmalarına izin verdiği müşterilerine binlerce ürün sundu.

Bitcoin ve ilgili projelerin savunulması süreci süresince Ver, birçok şahıs onu kripto para birimi adına bir tutkun olarak gördüğünden, lakabı olan “Bitcoin Jesus” unvanını kazanmıştır.

Sonraki Projeler ve Tartışmalı Görüşler

Son yıllarda Ver, Bitcoin projelerine dahil olmaya devam etti. Bitcoin Vakfı’nın kurucularından olan Ver, Bitcoin’in dünya genelinde ve ana akım işletmeler tarafınca benimsenmesi için baskı yapmış oldu. Ek olarak bazı yeni taraftarların eskide kalmış bulunduğunu düşündükleri bir Bitcoin görüşü benimsedi.

2017 senesinde meydana getirilen röportajda, kripto para biriminin “geleceğinden hakkaten kaygı duyduğunu” deklare etti ve Bitcoin’in para birimi olarak geçerli kalması için fazlaca fazla spekülatif ilgi gösterildiğini belirtti.

Ver 2017 yazında verdiği demeçte Bitcoin Cash  lehine konuşarak; azca sayıda kripto para geliştiricisinin görüşlerine katıldı ve:  “İşin gerçeği, Bitcoin’in getirmiş olduğu yarar artık eskisi benzer biçimde değil, bu yarar ziyan oldu.” dedi. Blok boyutu sınırında bir artış için bastırarak; müşterilere yönelik mal ve hizmetler için Bitcoin işlem ücretlerinin düşürülmesinin sadece bu yolla olacağını belirtti. Öte taraftan topluluktaki ötekiler ise, bu şekilde bir adımın Bitcoin’in merkezsizliğini bozabileceğine ve işlem işleme prosedürlerini negatif etkileyebileceğine inandıklarını belirtti.

Sansasyonel isim Roger Ver, popüler kripto para borsalarından önde gelen Coinbase borsasında; Bitcoin Cash’in içeriden trade edilmiş olduğu iddialarını ” Bu bir kabahat değil ki…” diyecek kadar ileri gitti. Bitcoin ve kripto para birimlerinin geleceği ne olursa olsun, Roger Ver’in açık sözlü bir figür olmaya devam etmesi olası görünmektedir.

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.