Röportaj: Binance CEO’su Changpeng Zhao’dan Türkiye Açıklaması

Geride bıraktığımız birkaç ay, Malta merkezli kripto para borsası Binance için oldukça etkin geçti. Bu süreçte aralarında Türkiye’nin de bulunmuş olduğu yeni ülkelere genişleyerek bu ülkelerin mahalli para birimlerini direkt platformunda dahil eden Binance, kelimenin tam anlamıyla önder kripto para borsası olmanın hakkını veriyor diyebiliriz.

Binance’in Türkiye’de Olma Sebepleri

Bununla beraber Binance’in kurucusu ve CEO’su Changpeng CZ Zhao, ekosistemindeki birçok gelişmeyi tartışmak için yeni bir röportajda göründü. Ortalama 90 bin takip edeni bulunan Crypto Beadles’in Youtube kanalına konuk olan Changpeng Zhao, gündeme ilişkin açıklamalarda bulunmuş oldu. Zhao röportajında Türkiye’ye büyük oranda yer verdi.

Binance geçtiğimiz günlerde Mumbai merkezli kripto para borsası WazirX ile bir satın alma anlaşması yaparak Hindistan pazarına girdi. CZ, platformun Avustralya’yı keşfetmek istediğini de ortaya koydu. Röportajda CZ ek olarak platformun Türkiye’ye giriş yapmasının yanı sıra ülkeyi seçmenin sebeplerini de açıklığa kavuşturdu. Malta merkezli borsanın CEO’suna nazaran, Binance, dünya genelinde kripto para birimine erişim elde eden kolay bir stratejiye haiz.

“Türkiye En Etken Pazarlardan Biri”

Türkiye’nin kripto paraların benimsenmesi mevzusunda önde gelen ülkelerden biri bulunduğunu belirten Changpeng Zhao, beş Türk’ten birinin kripto para birimine haiz bulunduğunu yada kullandığını altını çizdi. Hatırlanacağı suretiyle Binance geçtiğimiz ay platformuna Türk Lirası desteği eklemiş ve Papara ile ortaklık kurarak Türk lirası geçişi ile  Türk kullananların direkt Binance’a para göndererek kripto para satın alabilmesinin önünü açmıştı. Changpeng Zhao’nun açıklamalarından bir kesit şu şekilde:

   Türkiye kripto paralar mevzusunda oldukça hareketli ve etken pazarlardan biri.

Borsa, birkaç ay ilkin, ABD’deki düzenlemelere uymaya odaklanan hususi bir platform olan Binance.US’yi piyasaya sürmüştü. Changpeng Zhao Binance US’a ilişkin açıklamalarında şunları kaydetti:

“ABD, en başından beri hedef almadığımız oldukca büyük bir pazar. Geride bıraktığımız iki yılda bu yönde oldukca fazla talep aldık. Ikimiz de Binance.US’ı kuralım dedik.

Changpeng Zhao ek olarak Binance’in dünyadaki her insanın kripto paralara erişimini kolaylaştırmayı amaçladığını da altını çizdi. Ek olarak, CZ, kripto para sektörünün seneler içinde büyük bir büyümeye şahit olduğu gerçeğini kabul etmemiz gerektiğine inandığını belirterek mevcut piyasa durumunu hakkında değerlendirmelerde bulunmuş oldu.

Birkaç yıl ilkin Bitcoin’in fiyatı yalnız 200 dolardı ve şimdi 8,000 dolardan işlem görüyor. Teknolojik açıdan bakıldığında fiyattan bağımsız olarak, Bitcoin’in altında yatan temel teknoloji yaygın olarak kabul görüyor ve bundan birkaç yıl sonrasında daha çok ülke onu benimseyecek. 5 yıl, 10 yıl, 50 yıl, 100 yıl sonrasında. Blockchain oldukca büyük olacak. Her yerde olacak. Bu yüzden, piyasa hakkında ya da piyasaya uzun vadeli bakış açısından endişelenmiyorum. Bu yüzden biz bu sektörde kıymet katmak için çaba harcıyoruz.

Changpeng Zhao röportajın sonunda ek olarak kripto para piyasası oldukça volatil olduğundan kısa vadeli fiyat eğilimlerini tahmin etmenin oldukca zor olduğuna inandığını belirtti.

 

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.