Röportaj | Kripto Para Analisti Selcoin İle 2020 Piyasa Beklentilerini Konuştuk

Coinbilgi: Ilk olarak röportaj teklimizi kabul ettiğiniz için teşekkürler. Son röportajımızın üstünden ortalama 6 ay geçti ve kripto para piyasası Haziran sonu itibariyle büyük bir kırılma yaşadı. Bitcoin’de 13.800 dolarlık zirvenin peşinden ciddi bir kırılma gerçekleşti. Bu neticede Bitcoin sırasıyla 10 bin ve 7 bin dolar desteklerinin altına geriledi. Bitcoin’in senenin ikinci yarısında sergilediği performansı iyi mi değerlendiriyorsunuz, 2020 için beklentileriniz neler?

Selcoin: Bitcoinde şuan mevcut durumu değerlendirirsek; bana nazaran geciken bir yükseliş trendi sözkonusu. Zira halving öncesinde yükseliş beklentim var ve halving sonrasında yükseliş beklentim var. Halving esnasında da düşüş beklentim var. son youtube videomda bu orta vadeli rotadan bahsetmiştim.

Coinbilgi: Geçtiğimiz röportajda toplumsal medya devi Feysbuk’un Libra’sını konuşmuştuk. Sadece Libra Association’ın PayPal, eBay, Visa, Mastercard ve Stripe benzer biçimde dev katılımcıları küresel regülatörlerin baskısına dayanamadı ve çekilme sonucu aldı. Şimdi ise Çin’in önümüzdeki birkaç ay içinde dijital para birimi DCEP’i piyasaya süreceği iddia ediliyor. Çin’in dijital parası DCEP hakkında ne düşünüyorsunuz, önümüzdeki 1 senelik süreçte bilhassa DCEP’in de piyasaya sürülmesiyle Çin hükümetinin kripto para politikasında ne benzer biçimde değişimler yaşanabilir?

Selcoin: 40’dan fazla ülke, kendi dijital parasını çıkarmak için çalışmakta. Türkiye ve Çin dahil.. Tüm planların merkezinde Blockchain teknolojisi var ve Bitcoin’i örnek alarak çalışıyorlar. 10 yıla kadar tüm para transferleri Blockchain ağı yapılacak. Bunların hepsi Bitcoin takliti ürünler olacak. Zira rol model o..

Buna karşın, blockchain ağını kullansalar dahi hiçbirinin bitcoin olma cesareti ve gücü olmayacak. Zira hepsi merkezi olacak. Bitcoin ise özgürdür,bağımsızdır ve devletsizdir.

Coinbilgi: Bu yıl Litecoin’de blok ödülü yarılanmasına tanık olduk sadece Litecoin yarılanma sonrasında yaşamış olduğu kıymet kaybıyla beklentilerin oldukca uzağında kaldı. Mayıs 2020’deki Bitcoin blok ödülü yarılanması yaklaşırken Bitcoin’de o iştahlı boğa çıkışını göremedik. Sizce Bitcoin’de 2018’den beri beklenen o çıkış yaşanacak mı? Önceki röportajımızda 2020 senesinde Bitcoin’de blok ödülü yarılanmasının da etkisiyle 60 bin dolara uzanan bir FOMO yaşanabileceğini belirtmiştiniz hala bu şekilde mi düşünüyorsunuz?

Selcoin: Halving mevzusundaki fikrimi ilk soruda belirtmiştim. Bana nazaran halving öncesi bir yükseliş hareketi olmalı. (mesela 16-17 bin dolar) halving esnasında düşüş olmalı (mesela;9-10 bin dolar) ve sonrasında halving için aslolan fiyatlama başlamalı ve büyük fomo ile 60 bin dolar…

Coinbilgi: Bilhassa okuyucularımızın en oldukca merak etmiş olduğu konulardan biri de önde gelen kripto para profesyonellerinin yapmış olduğu şu an için uçuk kabul edilen Bitcoin fiyat tahminleri? Tim Draper 2022 için 250 bin dolarlık fiyat öngörüsünün arkasında bulunduğunu belirtiyor. John McAfee ise 1 milyon dolarlık fiyat tahminini ara sıra dillendiriyor. Bu fiyat tahminlerine karşı duruşunuz ne şekilde?

Selcoin: Uçuk fiyat tahminlerini popülist buluyorum. Benim halving gerekçelik 60 bin dolar beklentim var lakin sonrasında gene düzeltme beklentim olur. 3. soruya ilave yapalım buradan. olur da 60 bin dolar olursa sonrasında gene bir düzeltme ile 18-20 dolar civarına tekrardan düşüş beklerim.

Coinbilgi: En popüler iki altcoin Ethereum ve Ripple bu yıl beklentilerin epey bir uzağında kaldı. Deyim yerindeyse bu iki kripto para neredeyse hiçbir şekilde varlık gösteremedi. CoinMarketCap’te ikinci sırada yer edinen Ethereum bu yıl neredeyse asla konuşulmadı durumun sebepleri ne olabilir? Bu iki popüler kripto para altcoin olarak mı duracak yoksa tekrardan 2017’deki benzer biçimde Bitcoin’e karşı etkinlik gösterebilecekler mi?

Selcoin: Altcoinler genel olarak beklenileni veremedi. Zira benim altcoinlerden büyük beklentilerim bu zamanda yok.

Coinbilgi: Son olarak Coinbilgi.net okuyucularına ve organik olarak Türk kripto para topluluğuna ne söylemek istersiniz?

Selcoin: Kazanmak zor iş. Sabırlı hareket edilmesini ve ilkin kaybetmemeye odaklanılmasını tavsiye ederim. Her insana bolca kazançlar dilerim. Röportaj için teşekürler.

Coinbilgi: Biz teşekkür ederiz. Bu keyifli röportajı yayımlamak için sabırsızlanıyoruz…

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.