Röportaj: Selcoin’den Libra, Bakkt ve Blok Ödülü Yarılanmalarına İlişkin Önemli Açıklamalar

Türk kripto para topluluğunun önde gelen isimlerinden Selcoin, Coinbilgi.net‘e konuk oldu. Meşhur analist, gelecek günlerde kripto para piyasasını mühim seviyede etkileyebilme potansiyeline haiz gelişmeler hakkında açıklamalarda bulunmuş oldu.

Selcoin’e Feysbuk‘un gelecek günlerde lansmanını gerçekleştireceği Libra ve Ağustos ayında faaliyete geçeceği duyurulan Bakkt hakkında sorular yönelttik. Ek olarak Litecoin ve Bitcoin‘deki blok ödülü yarılanmalarına ilişkin fikirlerini sorduk. Selcoin’in Coinbilgi.net‘e verdiği ropörtaj siz kıymetli okuyucularımızla paylaşıyoruz. Daha fazlası için bizi takip etmeye devam edin. Keyifli okumalar…

 1-) Feysbuk’un 18 Haziran’da lansmanını gerçekleştireceği stabil kripto para birimi hakkında ne düşünüyorsunuz, ihtimaller içinde senaryolar neler? Bu durum uzun solukta kripto para piyasasını ve Bitcoin’i iyi mi etkisinde bırakır?

Selcoin: Bu lansman yardımıyla kripto para sektörünün dolaylı reklamı yapılmış olacak. Yeni insanların kripto para almasına vesile olacak. Piyasaya hareket getireceğine inanıyorum. Feysbuk, Whatsapp, Instagram benzer biçimde kuvvetli mecraları elinde bulunduran bir gücün, kripto para çıkarması elbet toplumun büyük kesiminde merak uyandıracaktır. Lakin kitle benimsenmesi mühim. İnsanlar benimseyecek mi onu göreceğiz.

Zuckerberg bu hamle ile Bitcoin’e değil bankalara rakip olacak bir ürün ortaya çıkarıyor bana gore. Zira başarıya ulaşmış bir ürün olur ise oldukça büyük bir fon ortaya çıkacak. Akıllı sözleşmeler kullanılarak peer to peer lending yapılabilir. Şu demek oluyor ki mevduatınızın faizini alabilirsiniz. ya da kredi kullanabilirsiniz..

2-) Feysbuk’un çıkaracağı kripto para birimine Visa, Mastercard, Ebay, Vodafone, Paypal benzer biçimde dünya devleri niçin destek veriyor olabilir?

Selcoin: İlk soruya verdiğim cevaplardaki ihtimalleri değerlendirdiğinizde Libra direkt olarak bankalar için büyük bir tehdit haline geliyor. Mastercard, Visa ve Paypal desteği olduğu konuşuluyor. Klasik bankacılığı ölüşüne tanık olacağız. Bu hamle gerçek anlamda dijital bankacılığın miladı olacak.

3-) Bakkt nihayet fiziki Bitcoin vadeli işlemleri için kullanıcı kabul testlerine başlıyor. Bu durumun Bitcoin’e kısa ve uzun vadeli tesirleri ne olur? Bakkt, Wall Street’in Bitcoin’i denetim altına alma girişimi mi?

Selcoin: Bitcoin $3.400 bandında iken; siz satarken Wall Street alıyor demiştim. Bunlar onlar. Fiziki olarak doldurdular çantalarını ve piyasaya fomo yaşatıyorlar. Kısa vadede elbet ciddi yükseliş. Sonrasında da düzeltme olması ihtimaller içinde. Şundan dolayı; buy the rumor sell the news.. Vadeli işlemler başlayınca haber satılır. Lakin son dönemde güzel haber oldukça. Libra projesi ortaya çıktı ve white paper’ı okumadan piyasaya tesirini uzun soluklu olarak ifade etmek güç.

4-) Litecoin blok ödülü yarılanmasına iki aydan daha kısa bir süre kaldı. Sizce Litecoin’deki fiyatlanma kafi doygunluğa ulaştı mı?

Selcoin: Halving sebebiyle Litecoin alanlar yavaş yavaş satmaya başladılar. Halving tarihinden sonrasında yükselişin devam etmesi ihtimaller içinde. Bitcoin’i takip eden ufak kardeşi.

5-) 2020 yılının Mayıs ayında gerçekleşecek Bitcoin blok ödülü yarılanmasının etkisiyle Bitcoin’de yeni bir ATH görmemimiz mümkün mü? Sizin Bitcoin blok ödülü yarılanması ile alakalı düşünceleriniz nedir?

Selcoin: Bitcoin halving fiyatlamasının 2019 sonlarına doğru başlayacağını öngörüyorum. 2020 senesinde 60 bin dolar bandına kadar uzanan ciddi bir fomo yaşayabiliriz. Bu öngörümü son 1 senedir devamlı yazıyorum.

Bizi kırmadığınız için teşekkür ederiz. Bu keyifli röportajı yayımlamak için sabırsızlanıyoruz…

Selcoin: Coinbilgi ekibine teşekkür ediyor, başarılar arzuluyorum.

Bu yazıyı toplumsal medya hesaplarınızda paylaşarak çalışmalarımızı destekleyin. Son dakika gelişmelerden anında haberdar olmak için bizi Twitter’da takip edin ve Telegram kanalımıza katılın!

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.