Rus bakandan kripto para çıkışı: Yasal olarak tanımlanmalarına gerek yok

Rusya’nın kripto para birimleriyle ilgili tutumu Hakkaniyet Bakanı’nın yapmış olduğu son açıklamanın peşinden iyice kafa karıştırıcı bir hal aldı.

Yapmış olduğu son basın açıklamasında kripto para birimlerinin hukuki düzlemde tanımlanmalarına gerek olmadığını belirten bakan, bunun gerekçesini dijital varlıkların ödeme aracı olarak kullanılamayacağını, şu sebeple mevcut anayasanın bunu engellediğini söyleyerek deklare etti.

‘Sanal paralar ödeme yaparken kullanılamaz’

13 Şubat tarihinde düzenlenen Federasyon Konseyi toplantısında söz alan Rusya Hakkaniyet Bakanı Alexander Konovalov, Tass ajansında yer edinen habere bakılırsa kripto para birimlerinin resmîleştirilmesine ve yasal olarak tanımlanmalarına gerekseme duyulmadığını söylemiş oldu.

Konovalov hem anayasanın, hem de mevcut finansal sistemle ilgili düzenlemelerin kategorik olarak kripto para birimlerinin ödeme yapmada kullanılmasını yasakladığını dile getirdi.

Hakikaten de Rusya anayasasının 75. maddesi, Rus Rublesi‘ni geçerli tek para birimi olarak görüyor. Bu para birimini basma noktasında ise bir tek Rusya Federasyonu Merkez Bankası yetkili kurum. Bunun haricinde Rusya’da başka para birimlerinin tanıtılması ve düzenlenip dağıtılması kati bir halde yasaklanmış durumda.

Rusya’nın tutumu kafa karıştırıyor

Bu açıklamalar Rusya’nın kripto para birimlerine pek de sıcak bakmadığı anlamına gelebilir, ki bu doğru da.

Sadece geçtiğimiz ay Ekonomik Kalkınma Bakanı informasyon işlem sektörü ve Blockchain sanayisinden çeşitli kurumların ülkede etkinlik göstermesine izin vermişti. Bir bakanlık etkinlik izni tanırken bir öteki üst düzey devlet görevlisinin kripto para karşıtı açıklamalarda bulunması şaşırtıcı.

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.