Rusya Federasyon Mahkemesi: Kripto Para Sitesi Kapatılamaz

St. Petersburg Federasyon Mahkemesi, mahalli mahkeme tarafınca erişime engellenen kripto para haberlerinin yayınladığı bir web sitesini yayına kapatması sonrasında devreye girdi. Federasyon mahkemesi kripto paralar ile ilgili hiçbir web sitesinin ihtimaller içinde yasa maddelerini çiğnemediği sürece engellenmesine müsaade etmeyecek olduklarını ve sitenin derhal erişim engelinin kaldırılmasına yönelik karar kılındığı yönünde karar aldı.

Federasyon Mahkemesi yargısı tarafınca alınan bu karar ülkede kripto paralar ile ilgili site sahibi olan kişileri rahata erdirirken, engelleme vakasının mahalli mahkeme tarafınca kaldırılmasına yönelik kararda onay aldı.

Rus Yargıçlar Demokratik Kararlar Alamayabiliyor

Rusya’da insan hakları, demokrasi ve öteki mevzular birçok sorun ile karşı karşıya olduğundan dolayı ülkede siyasal ve varlıklı kimseler direkt yargıçlar üstünde baskı kurabiliyor ve yargıçlara istedikleri web sitesinin kapanmasına yönelik talimatlar aldırabiliyorlar. Bu vakada da aslolan şüpheler karşı bir rakibin bu yönde karar alınmasına yönelik imza atmış olabilecek olduğu, en mühim mevzunun ise Federasyon Mahkemesi tarafınca kararın bozularak mahalli mahkeme tarafınca da onaylanması sonucunda siteye erişimin kaldırılmış olması gösteriliyor. Bu karar ülke yargısında emsal taşıyacak olduğundan dolayı bugünden itibaren hiçbir mahkeme yada yargıç istediği kripto para sitesine kendi kafasına gore erişim engeli uygulayamayacak.

  • Rusya dünyanın en tehlikeli ülkeleri sıralamalarında mafya babaları, ajanları ve serseri insan tipinin fazla olmasından dolayı pek fazla rağbet gören bir ülke değil. İyi olduğu tek alanın ise müdafa olduğu bunun da bir yere kadar geçerli olduğu malum bir gerçektir.

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.