Rusya, Venezuela’nın Borcunu Petro İle Ödemesini Kabul Etmeyecek

Cenup ABD ülkesi Venezuela, Rusya’ya 10 yıl içinde ödenmesi ihtiyaç duyulan tam 3.15 milyar dolar borçlu. Sadece Rusya, Venezuela’nın borcunu ulusal kripto para birimi Petro ile ödemesini kabul etmeyecek.

Reuters’te yer edinen habere gore Rusya Iktisat Bakanlığı‘nda çalışan üst düzey yetkili Konstantin Vyshkovsky, Venezuela’nın Şubat ayında tanıtılan Petro para birimi ile borcunun bir kısmını ödeme teklifinde bulunmadığını deklare etti. Kısaca aslına bakılırsa Venezuela’nın da hemen hemen bu şekilde bir teklifte bulunması söz mevzusu değil.

Vyshkovsky’nin bu açıklaması, Time dergisinin Rusya Başkanı Vladimir Putin’in Petro isminde kripto parayı ABD’nin yaptırımlarından kaçınmak için uygun bir yöntem olarak değerlendirdiğini haber yapmasının derhal peşinden geldi. Putin kripto para biriminin yola çıkmasıyla beraber iki millet içinde bir ortaklaşa iş gerçekleştirildiğini de söylemişti.

O iddialar yalanlandı!

Haliyle bu açıklamalar akıllara Venezuela’nın Petro’yu geliştirirken yalnız olmadığını ve Rusya’dan da teknik yardım aldığını getirdi. Sadece Dışişleri Bakanlığı’nın Basın Departmanı’ndan Artyom Kozhin bu iddiaları kati bir üslupla yalan olduğunu beyan etti. Hemen sonra ise Time, Rus milyarderler Dennis Druzhkov ve Fyodor Bogorodsky‘nin Petro’nun gelişimine destek bulunduğunu haberleştirdi.

Sadece tüm bu haberler Rusya’nın finansal yetkililerinin hiçbir süre için Petro projesinde rol üstlenmedikleri öne sürülerek Kozhin tarafınca reddedildi. Ek olarak Kozhin, Rusya Iktisat Bakanı Anton Siluanov ve Venezuela Iktisat Bakanı Simon Zerpa içinde gerçekleşen görüşmenin kripto para birimleriyle ilgili olmadığını da deklare etti.

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.