Rusya’da kripto para madenciliği yapan kişi ve şirket sayısında artış

Rusya kripto paralar mevzusunda dünyada en ucuz enerji fiyatlarına haiz ülkelerden bir tanesi olması dolayısı ile en fazla tercih edilen ülkeler içinde bulunuyor. Kripto para madencilerinin aramış olduğu fakat bulamadığı ucuz elektrik fiyatlarının Rusya’da mevcut olması ve imkanların nispeten kafi olmasının bununla beraber madencilik alanı devamlı olarak ülkede daha çok gelişiyor.

Ülkede kripto paralar mevzusunda atılan adımlar ve madencilik alanında meydana getirilen etken emek harcamalar yardımıyla birçok şahıs Rus hükümetinin bazı yasakları ve ihtimaller içinde riskler olmasına karşın madencilik yapmaktan bir adım geri kalmıyor. Ülkede etken olarak ne kadar madencilik icra eden şahıs bulunmuş olduğu bilgisi olmamasına karşın bu yıl içinde madencilik icra eden şahıs sayısında daha çok artış olduğu ve toplamda %15 oranında madencilik icra eden şahıs sayısında artış olduğu iddia ediliyor.

İddiaların doğruluk oranı ve Rusya’da madencilik icra eden kişilerin ne kadar kazandıkları benzeri mevzular hemen hemen daha kesinleşmemiş mevzular olmasından dolayı ne kadarlık madencilik geliri olduğu ve Rusya’da madencilik icra eden insanların memnun olup olmadığını bilmek fazlası ile zorluk derecesi yüksek bir mevzu.

Rusya vatandaşlarının madencilik yapmasındaki temel ifade gelir kazanmak olduğu ve bu geliri oturarak kazanmak ve parasız gelir elde etmek yönünde olmasına karşın ucuz enerji fiyatlarının dahi ara ara kafi olmadığı, ülkede kripto para madencilik ekipmanlarının yüksek fiyatından dolayı hemen hemen daha büyük çiftliklerin açılamadığı ve kripto para madencilik alanında ülkenin birazcık daha tamamlanmamış kalmış olduğu madencilik icra eden kişiler ve haberler ile ortaya çıkıyor.

Rusya’da vatandaşların daha çok kripto paralar ile uğraşması ve daha çok ödeme yöntemi olarak kripto paraların kullanılması beklentisi fazla olmasına karşın ülke hükümetinin danışma ajansları tarafıdan bu mevzunun dahi denetim altında tutulduğu ve ihtimaller içinde problemler yaşamamak adına bazı Rus vatandaşlarının oldukça çok korkmuş olduğu, bu yüzden kripto para madenciliğinden uzak durdukları iddiası mevcut.

Rusya kripto paralara karışmıyor, fakat karışabilir

Rusya’nın kripto para madenciliği icra eden kişilere karışmaması ve kripto paraların ülkede rahatça alınıp satılabilir durumda olmasını iyi yönde kullananlar korkuya haiz olmamasına karşın, fena yönde işler ve öteki ülkelere hizmet sunanların kripto para kullanımı benzeri mevzular endişelere sebep oluyor.

Etken bir halde kripto para madenciliği ve kripto para yasalarına haiz olmayan Rusya yönetiminin, kripto para sahiplerini teşvik edici bir yasası yada önerisi de bulunmuyor.

Başkan Putin bir tek kripto paralar ile ilgili tecim mevzusunda ABD’nin kendilerine uyguladığı ağır ekonomik yaptırımları delmek ve aşmak adına öteki bazı ülkeler ile ticareti bu şekilde yapabilecek olduklarını, bunun üstünde emek harcamalar düzenlediklerini ve kripto paralar ile ilgili İRAN, Türkiye ile görüşmeler yaptıklarını basına açıkça paylaşmıştı.

ABD’nin ihtimaller içinde yaptırımlarından etkilenmemek adına İran’da en azından baskıları daha çok azaltmak istediklerini ve bunu başarmanın tek yolunun kripto paralardan geçiyor olabilecek bulunduğunu açıklamış, Rusya ile beraber hareket edecek olduklarını ifade etmişti.

Rusya, Türkiye, İran ve Venezuela, ABD’nin yaptırımlarını delmek için kripto paralar ile tecim yapmak istediklerini açık bir dil ile belli etse bile Türkiye yaptırımları delmek için değil kripto paralar ile ticareti başlatarak doların kullanımını azaltmak için bu şekilde karar verdiğini açıklamıştı.

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.