Sakarya Üniversitesi’nde Madencilik Yapılıyor

Türkiye’de dolandırıcılık vakaları tavan yapmış durumda iken bir öteki problem ise Bitcoin madenciliği alanında yaşanmaya başladı. Sakarya Üniversitesi’nde öğrencilerin bir süreden beridir okulun devamlı kullanılmak zorunda olan not ve informasyon sistemlerine erişimler saniyeler içinde yapılması gerekirken, saatlerce sürmeye ve sayfalar ardı ardına süre aşımı hatası vermeye başladı. Öğrenciler durumu okul yönetimine bildirdi ve yönetim tarafınca mevzu hakkında informasyon işlem uzmanlarınca soruşturma başlatılmış olduğu ve meydana getirilen soruşturma sonucunda sunucularda Sakarya Üniversitesi’ne ilişik tüm alanlarda Bitcoin madenciliği yapıldığı öğrenildi.

Okul yönetimi derhal peşinden harekete geçti ve kripto para madenciliği yapıldığını doğruladı. Mevzu hakkında soruşturma açılırken Sakarya Üniversitesi’nin de etken olarak kullandığı yakınlarda bulunan Teknokent’te kesintisiz güç kaynağının aşırı kullanım dolayısı ile yüksek güç dolayısı ile arıza yapmış olduğu ve Teknokent’te bir firmanın bu kaynaklar üstünden parasız enerji tüketimi yaparak Bitcoin madenciliği yapmış olduğu ve şirket hakkında soruşturma başlatılmadığı öğrenildi.

Yöneticiler Uyanıklık Yapmış Olabilir

Vakayla ilgili soruşturma başlatılmamış olması ise akıllara ”yöneticiler Teknokent sunucuları ve enerjisini fena yönde kullanmış olabilir” düşüncesini akla getirdi. Mevzu ile ilgili olarak Sakarya Üniversitesi’nden izahat yapılmadı.

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.