Satoshi Nakamoto’nun Gizliliği Tehlikede Mi? Bu Teoriler Gizemi Sonlandırabilir

Yarılanmanın tüm ilgiyi Bitcoin’e çekmesi Satoshi Nakamoto için pek iyi olmadı. Son bir yılda büyük bir popülerlik patlaması yaşayan Bitcoin’in gizemli yaratıcısının kim olduğu sorusuna aranan yanıtlar, Satoshi’nin gizemini daha çok koruyamamasıyla sonuçlanabilir.

Yeni bir kuram, Blockstream’in kurucu ortağı ve CEO’su Adam Back’in Bitcoin’in mucidi Satoshi Nakamoto bulunduğunu iddia ediyor. Sadece sağlam kanıtlara ve ortak noktalara karşın, Adam Back Satoshi bulunduğunu reddetti.

Youtube’a yüklenen yeni bir belgesel gizemi çözmeye oldukça yaklaştı. Uzun süredir Satoshi’nin kim bulunduğunu bildiğini iddia eden McAfee’nin işaret etmiş olduğu isim Adam Back olabilir. “Bitcoin – Unmasking Satoshi Nakamoto” başlıklı videoda Nakamoto’nun Blockstream’in kurucu ortağı ve CEO’su Adam Back bulunduğunu sağlam kanıtlara dayandırarak göstermeye çalışıyor.

Barely Sociable kanalı tarafınca 11 Mayıs 2020’de gösterilen video, Bitcoin mucidinin kimliğinin arkasındaki adı, gerçekleri, argümanları ve adayları inceleyen bir belgeselin üçüncü kısmı. Videoyu hemen hemen izlemeyen Coinbilgi.net okuyucularına kesinlikle izlemelerini tavsiye ediyorum.

Adam Back Satoshi Nakamoto Mu?

Yukarıdaki videoda, Satoshi ile ilgili internetteki son faaliyetler çözümleme ediliyor ve Satoshi Nakamoto ile Adam Back içinde akıl almaz bir ilişki kuruyor. Videoda bu iki ismin yazı stillerinin analizi, yapıldığında teorinin oldukça ikna edici bulunduğunu görüyoruz.

Sadece Back, Twitter hesabı vasıtasıyla yukarıda bahsedilen videonun teorisini reddetti. Geriye, kanıtlara karşın Satoshi olmadığını ve Satoshi olmakla ilgilenmediğini açıkça belirtti. Back şunları kaydetti:

Reddit’teki videoya karşın Satoshi değilim. Bazı faktörler ve zamanlama, şüpheli görünebilir sadece bunlar tamamen alakasız tesadüfler.

Ek olarak Back, Satoshi ile arasındaki benzerliklerin rastlantı bulunduğunu belirterek şunları ekledi:

Yazanların bir kısmı doğru: 2009’da AB ülkesi ve vergi cenneti olan Malta’ya taşındım. Londra’da doğdum. Notalam işaretlerinden sonrasında iki boşluk bırakıyor, yazılarımda İngiliz aksanı kullanıyorum.  İyi derecede C++ kodlayabiliyorum.

Back’i Satoshi olarak gösteren öteki bir kanıt ise, Bitcoin’in ilk dönemlerinde Satoshi Nakamoto ile Back’in arasındaki mesajların, Satoshi ile Hal Finney ve Gavin Andersen içinde olan öteki mesajlar benzer biçimde halka açık olarak paylaşılmaması. Bunun yerine, Blockstream CEO’su mesajları gizli saklı tutmayı tercih etti. Nisan ayının ortalarında, Back’in kendisi tarafınca ortaya çıkarılan bir gösterim, Nakamoto’nun Bitcoin white paper’ını yayınlanmasından 10 yıl ilkin Bitcoin’e benzer bir proje tasarladığına dikkat çekiyor.

Buna ek olarak, video Back’in Bitcoin oluşturulmasına katkı sağlaması da dikkat çekiyor. White paper’a gore, Bitcoin b-para ve eCash benzer biçimde ödeme sistemlerinden esin aldı. Ek olarak Bitcoin, 1997 senesinde Adam Back tarafınca oluşturulan HashCash’ten de esin aldı. HashCash, Bitcoin’in bugün kullandığı emek verme kanıtına benzer bir konsensüs algoritması kullanıyor. Sadece, tüm kanıtlara karşın, Back daima Satoshi Nakamoto bulunduğunu reddetti. Bitcoin mucitinin gerçek kimliği hakkında Back, kim bulunduğunu tam olarak bilmese de, “ilgili becerilere” haiz bazı adayları bildiğini söylemiş oldu.

Son 10 yıla yarattığı Bitcoin’le ve kimliğini başarıya ulaşmış bir halde gizlemesiyle damga vuran Satoshi Nakamoto’nun açığa çıkmasını normal olarak hiçbir aklı başlangıcında Bitcoin savunucusu istemez. Ümit ederim finansal devrimin fitilini ateşleyen dehanın kim olduğu asla ortaya çıkmaz… Siz bu mevzu hakkında ne düşünüyorsunuz, düşüncelerinizi bizimle yorum olarak paylaşın…

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.