Şehrin Dört Bir Yanına Yerleştirilen Bitcoin ATM’leriyle Milyonlarca Dolar Aklandı

İspanya polisi, Avrupa’daki mevcut düzenlemelerin, Bitcoin ATM’lerinin kara para aklamada kullanımını engelleme mevzusunda yetersiz bulunduğunu deklare etti.

Bloomberg’e gore ise bu yetersizlik, kripto para ATM’lerinin Kara Para Aklamayı Önleme (AML) düzenlemelerinden yoksun olmasından kaynaklanıyor. Söz mevzusu izahat, İspanya polisi’nin geçtiğimiz aylarda çökerttiği bir uyuşturucu şebekesinin parasını, Bitcoin ATM’leri yöntemiyle akladığının ortaya çıkmasının peşinden geldi. Kabahat örgütünün kripto para ATM’leri üstünden toplamda 10 milyon dolarlık para akladığı ortaya çıktı.

CCN’in haberine gore çete kendi kripto para ATM’lerini kiralayıp onları Madrid’de evvelde belirlenmiş lokasyonlara yerleştirdi. İşlemlerinde de düzmece kimlikler kullanan çete, bu şekilde kuşku uyandırmadan büyük miktarlardaki kara parayı aklamayı başardı. Operasyonda Bitcoin ATM’lerinin yanı sıra 4’ü soğuk toplamda 24 kripto para cüzdanı ele geçirildi.

4,4 Milyar Dolar Aklandı

Bitcoin ATM’lerinin kara para aklamak için kullanılması bir tek İspanya da değil öteki ülkelerde de kaygı yaratıyor. Mesela İngiltere ve Kanada, geçmişte de benzer kaygıları dile getirmişti. Meydana getirilen araştırmalara gore piyasaya sürüldüğü günden bu yana Bitcoin’le toplamda 4,4 milyar dolarlık kara para aklandı. CipherTrace’ın verilerine gore, suçlular 2009 yılının Ocak ayı ile 2018 yılının Eylül ayı içinde ortalama 380.000 Bitcoin akladı.

Bunlar da ilginizi çekebilir:


Bu yazıyı toplumsal medya hesaplarınızda paylaşarak çalışmalarımızı destekleyin. Son dakika gelişmelerden anında haberdar olmak için bizi Twitter’da takip edin ve Telegram kanalımıza katılın!

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.