Şeriat Bitcoin’e Kısmen İzin Veriyor

Martin ve Blossom’un iç şeriat danışmanı ve şeriat danışmanı yetkilisi müftü Muhammed Ebu Bakar, Bitcoin ve öteki kripto paraların İslam dini adı altında iyi mi tercih edilerek kullanılabilecek olduğu sorularına kısmen cevap verdi. Dünyada Müslüman olan ülkelerde neredeyse her alanda faizler uygulanıp, her alanda faizli satışlar yapılırken, maalesef günümüzde bunu engellemenin yolu bulunmuyor.

İslama tamamen bağlı olan Suudi Arabistan’da dahi insanoğlu artık kazanç için her türlü yolu deniyor ve 1 dolara ürettikleri ürünü artık yeri ulaştığında 100 dolara dahi satabiliyor. Bunun en güzel örneklerinden birisi ise Türkiye’den verilebilir. Türkiye’de Müslüman insan sayısı fazla olmasına karşın Türkiye bir İslam ülkesi değil. Sadece bankalar her geçen gün faizleri arttırıyor ve Müslüman olan vatandaşlar dini düşünmeden bankaların oldukça yüksek faizli kredilerinden yararlanıyor, meşhur din adamları dahi paralarını faize yatırarak ayda binlerce lira faizden para kazanıyor.

Blossom Finans CEO’sundan Izahat

Meydana getirilen açıklamaya bakılırsa, “Oldukca fazla insan bana “Bitcoin helal mi yoksa haram mı?” diye sordu ve dürüst cevabımın “duruma göre farklılık gösterir” bulunduğunu söyledim. Bitcoin bir tek bir para birim değil bununla birlikte bir işlem ve ödeme ağıdır. Blockchain’in kendisi geniş kapsamlı uygulamaları haiz bir teknoloji kategorisidir.” ifadeleri kullanıldı.

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.