Siber Saldırganlar Ne Yapacak Olduğunu Şaşırdı

Siber saldırganlar kripto paralar ile ilgili olarak bazı önlemler alınmasına karşın bir türlü durdurulamıyor. Akıl almaz teknolojiler ve sistemler ile beraber kullanıcıları hedef alan saldırganların aslolan hedefinde olabildiğince korumasız kripto para borsası hesapları bulunurken, teknolojiden anlamış olmayan ve güvenlik önlemlerini başarı ile alamayan yatırımcılar bulunuyor. Buna karşı alınması ihtiyaç duyulan önlemler ise kafi olmadığı için saldırganlar adeta elini kolunu sallayarak tek bir butona basarak yatırımcıların kripto para hesaplarını ele geçirebiliyor.

Siber saldırganların bu aşamada yaptıkları işlemler ise sırayla kullananların bilgisayarlarına bir program yada mail aracılığı ile sızarak klavye verilerini salise salise kayıt altına almak, kullananların girdikleri siteler üstünden çerezler ve benzeri veriler ile hareketlerini takip ederek bilgisayarlarını sızmak, kripto para borsalarına giriş yaparken yanlış adreslere yönlendirerek kripto para varlıklarını ele geçirdikleri ortaya çıkmış durumda.

Hususi Çözümler Geliştirdiler

Kripto para saldırganlarının hususi sistemler ve teknolojiler ile çözüm aşamalarında kendi aralarında ciddi sistemler geliştirdikleri bilinmekte. Bu sistemlerin kullanımı, yönetimi tek şahıs tarafınca yada çoklu takımlar tarafınca yönetilirken başta Rusya, Çin ve Şimal Koreli hacker’ların bu sistemleri kullandıkları, dünyanın en büyük siber saldırgan gruplarının da kripto paralar ile hususi olarak takımlar görevlendirdikleri basına yansımış durumda. Türkiye’de ise siber saldırganların bu aşamaya kadar herhangi bir vukuatı ortaya çıkmış değil.

  • Anonymous hacker grubu ve Çinli hacker grupları bu alanda öncüdür.

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.