Sıcak Gelişme: Fransa Maliye Bakanından Bankalara Libra Çağrısı

Feysbuk’un bugün tanıttığı kripto para birimi Libra’ya ilk ciddi tepki Fransa Maliye Bakanı Bruno Le Maire’den geldi. Bloomberg’ün yayımladığı rapora nazaran Maire, Libra’nın geleneksel para birimlerinin yerini alamayacağını belirtti.

Maire toplumsal medya devinin yaklaşmakta olan kripto para biriminin önügmüzdeki ay gözden geçirilmesi için merkez bankası yöneticilerine ve küresel para sisteminin koruyucularına açık çağrıda bulunmuş oldu.

Fransa Maliye Bakanı Bruno Le Maire, Libra’nın geleneksel bir para birimi olarak algılanamayacağını belirtti. Le Maire, Europe 1 radyosuna verdiği röportajda şu ifadelerde bulunmuş oldu.

Feysbuk’un kripto para birimi Libra’nın ulusal para olması söz mevzusu değil. Olması imkansız ve olmamalı.

Konuşmasında G7  üyesi ülkelerin merkez bankası başkanları için “küresel parasal sistemin koruyucuları” ifadesini kullanan Bruno Le Maire, Temmuz ayındaki toplantı için Libra’ya ilişkin rapor hazırlanması çağrısında bulunmuş oldu.

Bloomberg’ün raporuna nazaran Feysbuk’un kripto para hamlesine Avrupa Parlamentosu’nun bir Alman üyesi olan Markus Ferber’den de tepki geldi.  Ferber, Feysbuk’un “gölge banka” olabileceğini bundan dolayı düzenleyicilerin uyanık olması icap ettiğini belirtti.

Ferber, “Feysbuk şeklinde oldukça uluslu şirketlerin dijital paraları tanıtırken özgür şekilde etkinlik göstermesine izin verilmemeli.” açıklamasında bulunmuş oldu.

Bu tarz şeyleri da okuyabilirsiniz:

Röportaj: Selcoin’den Libra, Bakkt ve Blok Ödülü Yarılanmalarına İlişkin Mühim Açıklamalar

Feysbuk’un Kripto Para Birimine İlişkin Detaylar Netleşti: Libra & Calibra

Eski SEC Direktörü Uyardı: Binance’in Başı Kötü Halde Derde Girebilir

Bu yazıyı toplumsal medya hesaplarınızda paylaşarak çalışmalarımızı destekleyin. Son dakika gelişmelerden anında haberdar olmak için bizi Twitter’da takip edin ve Telegram kanalımıza katılın!

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.