SIM Kart Kopyalayarak 5 Milyon Dolar Değerinde Kripto Para Çalan Hırsız Yakalandı

Şu ana kadar 5 milyon dolar değerinde kripto para çaldığını itiraf eden 20 yaşındaki Joel Ortiz 10 yıl hapis cezasına çarptırıldı.

20 yaşındaki bu genç insanların SIM kartlarını kullanarak bu kişilerin kripto para hesaplarına ulaşıyorudu. Bu sayede 40’tan fazla kişinin SIM kartını değiştirdi ve 5 milyon dolar değerinde kripto para vurgunu yapmış oldu.

Ortiz daha ilkin de Kaliforniya polisi tarafınca gözaltına alınmıştı fakat suçunu itiraf etmemişti. Kaliforniadaki yetkililer, Ortiz’e suçunu itiraf etmesi halinde cezasının hafifletilmesini teklif etti.

5 Milyon Dolar Değerinde Kripto Para Çalan Hırsız Suçunu İtiraf Etti.

Ortiz bu teklifi kabul ederek 40’tan fazla kişiyi dolandırıp 5 milyon dolar değerinde kripto para çaldığını itiraf etti. Ortiz bu itiraf sonrasında yetkililer tarafınca 10 yıl hapis cezasına çarptırıldı. Bu davada vazife alan yetkililerden Samy Tarazi şu açıklamayı yapmış oldu:

”Hakkaniyet yerini buldu. Umuyoruz ki bu dava diğerlerine de öğrenek olur.”

Son dönemlerde bu yöntemi kullanarak  para çalan hırsızların sayısı oldukça artış gösterdi. Hırsızlar insanların SIM kartlarını değiştirerek bu kişilerin kripto paralarını çalabiliyor.

Bu yöntem Telekomünikasyon şirketinin ilgili telefon numarasını yeni bir SIM kartına taşımasıyla başlıyor. Ve bu da hırsızların işini bir fazlaca kolaylaştırıyor. Bu metod yardımıyla insanları dolanıran bir şahıs şu şekilde bir izahat yapmış.

”Eğer elinizde bir kişinin telefon numarası var ise, iki dakika ierisinde o kişinin tüm hesaplarına sızabilirsiniz ve sizi durduramazlar.”

 

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.