Son Bitcoin Ne Zaman Çıkartılacak ve Çıkartılınca Ne Olacak?

Bitcoin birçok yönden dijital altına benzer. Altın şeklinde, bitcoin de rahat bir halde oluşturulmaz. Bitcoin de tıpkı altın şeklinde çıkarılması için emek verme gerektirir. Altın yerden çıkarılmalıdır. Buna rağmen Bitcoin hesaplama araçlarıyla çıkarılmalıdır. Bu süreçle bağlantılı olarak, Bitcoin’in kaynak kodu tarafınca ortaya konan, altın şeklinde, sınırı olan bir arzı olması gerektiği şartı vardır. Aslen, üretilen yalnızca 21 milyon Bitcoin olacak ve bunlar, averaj olarak her on dakikada durağan(durgun) bir blok oranında Bitcoin arzına sunulacak. Dahası, bu blokların her birinde salınan bitcoin miktarı, her dört senelik programda yarı yarıya azaltılıyor.

Bitcoin Arzı İle İlgili Temel Bilgiler

  • Toplamda çıkarılabilecek yalnızca 21 milyon bitcoin var.
  • Bitcoin madencileri tüm bitcoinlerin kilidini açtığında, bitcoin’in protokolü daha büyük bir arza izin verecek şekilde değiştirilmediği sürece Dünya’nın Bitcoin deposu tamamen tükenecek.
  • Bitcoin taraftarları, altın şeklinde durağan(durgun) para arzının, bankaların denetim altında tutulması ve hazzı olarak güvene dayalı medya yayınlamasına izin verilmemesi anlamına geldiğini söylüyor.
  • Madenciler, kullanıcılardan işlem ücretlerini toplayacakları için, Bitcoin blok zincirini doğrulamak amacıyla gene de teşvik edilecekler.

21 Milyon Arz

Aslen, toplamda çıkarılabilecek yalnızca 21 milyon Bitcoin vardır. Madenciler bu kadar fazlaca bitcoinin kilidini açtığında, bitcoin protokolü daha büyük bir arza izin verecek şekilde değiştirilmediği sürece gezegenin deposu tamamıyla tükenecek. Bitcoin taraftarları, altın şeklinde durağan(durgun) para arzının, bankaların denetim altında tutulması ve hazzı olarak güvene dayalı medya yayınlamasına izin verilmemesi anlamına geldiğini söylüyor. Küresel bitcoin arzı sınırına ulaştığında ne olacak? Bu sual, kripto para takipçilerinin ve meraklılarının içinde fazlaca tartışılan bir mevzudur.

Şu ana kadar, ortalama olarak 18,5 milyon bitcoin çıkarıldı. Buna ek olarak üç milyonun altında bitcoin dolaşıma girecek. Kalan bu bitcoin ile nasıl biteceğini ve ağın son tokenlerini ne vakit ve iyi mi çıkaracağını daha iyi idrak etmek için madencilik sürecinin bazı ayrıntılarını keşfetmemiz gerekecek.

Mühim Bir Nokta: En fazla 21 milyon bitcoin olabilir. Şundan dolayı insanoğlu hususi anahtarlarını kaybettikleri yada hususi anahtar talimatlarını hiç kimseye bırakmadan öldükleri için, dolaşımdaki mevcut bitcoin miktarı aslen milyonlarca daha azca olabilir.

Bitcoin Madencilik Ödülleri

Bitcoin ağının lansmanından bu yana bir tek on yıl içinde 18,5 milyon Bitcoin çıkarıldı. Bu demek oluyor ki yalnızca üç milyon daha çok madeni parayla, Bitcoin madenciliğinin son aşamalarındaymışız şeklinde görünebilir. Bu doğru, sadece yalnızca belirli bir anlamda. Bitcoin’in büyük çoğunluğunun halihazırda çıkarıldığı doğru olsa da, vakit çizelgesi bundan daha karmaşık görünüyor.

Bir bloğun başarı göstermiş bir halde doğrulanması üstüne madencileri bir miktar bitcoin ile ödüllendiren bitcoin madenciliği süreci, zamana uyum sağlar. Bitcoin ilk piyasaya sürüldüğünde ödül 50 BTC idi. Birkaç yıl sonrasında, 2012’de yarı yarıya olacak şekilde 25 BTC’ye düştü. 2016’da yine azaltılarak 12,5 BTC’ye udüştü. 11 Mayıs 2020’de ödül yarı yarıya daha düşerek 6,25 BTC oldu. Madenciler şu anda çabalarında başarı göstermiş olduklarında bu ödülü (6,25 BTC) alıyorlar.

Son bitcoin çıkarılıncaya kadar her dört yılda bir yarıya düşmeye devam edecek. Madenciler için ödül zaman içinde küçülüyor. Bunun anlamı bununla birlikte nihai bitcoine ulaşmanın şimdiye kadarki hıza bağlı olarak göründüğünden daha uzun sürdüğü. Gerçekte, bitcoin ağ protokolü şimdi ve o vakit içinde değiştirilmediği sürece, son bitcoinin 2140 yılına kadar çıkarılması pek ihtimaller içinde değildir.

Mühim Bir Nokta: Bitcoin madenciliği süreci, madencilere bitcoin ödülleri sağlar, sadece yeni tokenlerin dolaşımını denetlemek için ödül boyutu periyodik olarak azaltılır.

Sonlu Bitcoin Arzının Bitcoin Madencileri Üstündeki Tesirleri

Bitcoin arzının sınırı olan olmasından direkt etkilenen bireyler grubu, Bitcoin madencilerinin kendileri olacak şeklinde görünebilir. Bir taraftan, madencilerin bitcoin arzı dolaşımda 21 milyona ulaştığında emek harcamaları için aldıkları blok ödüllerinden uzaklaşacaklarını söyleyen protokolün eleştirmenleri var.

Sıkıntılı ve maliyetli bir madencilik sürecinin sonunda bir bitcoin ödülü tarafınca sağlanan teşvik olmadan, madenciler ağı desteklemeye devam etmede zorlanabilir. Bunun bitcoin için feci tesirleri olacaktır. Şundan dolayı madencilik, bir tek ekosisteme yeni tokenların sokulduğu bir süreç değildir. Her şeyden ilkin merkezi olmayan blok zincirinin bir merkez bankası yada başka bir otorite olmadan desteklenmesi ve sürdürülmesidir. Madenciler işlerini terk ederlerse ağ muhtemelen merkezileşmeye doğru hareket edecek yada tamamen çökecektir.

Son bitcoin üretildiğinde bile, madenciler muhtemelen etken ve rekabetçi bir halde katılmaya ve yeni işlemleri doğrulamaya devam edecekler. Bunun sebebi, her bitcoin işlemine ekli minik bir işlem tutarı olmasıdır. Bu ücretler, bugün blok başına birkaç yüz doları temsil ederken, blok zincirindeki işlem sayısı arttıkça ve bir bitcoin’in fiyatı arttıkça potansiyel olarak blok başına binlerce dolara yada daha fazlasına yükselebilir. Sonunda, işlem ücretlerinin vergiler şeklinde değerlendirildiği kapalı bir iktisat şeklinde işleyecektir.

Öteki Hususlar

Bununla beraber, bitcoin ağının son tokenını çıkarmasına 100 yıldan fazla bir süre ilkin bulunduğunu belirtmekte yarar var. Gerçekte, 2140 yılı yaklaşırken madenciler, çıkarılacak son bitcoinin bir tek minik kısımları olan ödüller almak için yıllarını harcayacaklar. Ödül boyutundaki trajik azalma, madencilik sürecinin 2140 son tarihinden ilkin tamamen değişeceği anlamına gelebilir.

Bitcoin ağının kendisinin şimdiden ve sonrasında içinde mühim seviyede değişme olasılığının yüksek bulunduğunu akılda tutmak da önemlidir. Yalnız on yılda bitcoinin başına ne kadar geldiğini düşünürsek, hard forklar, yeni protokoller, yeni kayıt ve işlem işlemleri şekilleri ve öteki birçok unsur madencilik sürecini etkileyebilir. Daha genel olarak, 2140’tan önceki bir noktada, bitcoin tamamen gözden düşebilir, esasen son token çıkarıldıktan sonrasında ne olacağıyla ilgili tüm fikir deneyini tartışmalı hale getirebilir.

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.