SON DAKİKA: Binance’te Büyük Sızıntı, Changpeng Zhao’dan ve Borsadan Resmi Açıklama

FIND YOUR BINANCE KYC adlı bir Telegram kanalı bugünün erken saatlerinde Binance kullanıcılarına ilişkin olduğu iddia edilen kişisel verileri yayınlamaya başladı. Gösterilen belgeler içinde yeterlik, nüfus cüzdanı, kredi kartı ve selfieler bulunuyor.

Binance’ten Sızdırıldığına Dair Kanıt Yok

KYC belgelerinin sızması kullanıcıları endişelendirirken ve Binance’i de alarma geçirdi. The Block’a bazı açıklamalarda bulunan Binance, sızan verilerle sistemdeki veriler içinde bazı tutarsızlıkların bulunduğunu belirtti. Bu sabah saatlerinde açıldığı belirlenen FIND YOUR BINANCE KYC adlı Telegram kanalı saatler içinde 10 binden fazla kullanıcıya ulaştı. Binance cephesinden mevzuya ilişkin meydana getirilen izahat şu şekilde:

Gösterilen verilerle sistemimizdekiler içinde tutarsızlıklar bulunuyor. Söz mevzusu belgeler, bizim sistemimizde basılan hususi filigranı içermiyor. Bundan dolayı görüntülerin Binance’ten sızdırıldığına işaret eden herhangi bir kanıt yok. Ek olarak güvenlik ekibimizde görüntülerin kaynağını saptamak için ciddi bir çaba sarfediyor.

Binance CEO’su Changpeng Zhao’da Twitter hesabı üstünden bir ekip açıklamalarda bulunmuş oldu. Zhao şunları kaydetti:

KYC FUD’una inanmayın, soruşturuyoruz. Kısa süre içinde kullanıcılarımızı bilgilendireceğiz.

Kısa süre içinde Binance’ten yeni bir izahat geldi. Meydana getirilen resmi açıklamada kimliği belirlenemeyen bir şahıs tarafınca borsaya şantaj yapıldığını ve 300 BTC talep edilmiş olduğu açıklandı.

Binance’ten Resmi Izahat Geldi

Kimliği belirsiz bir şahıs, Binance KYC verileriyle benzerlik gösteren 10,000 görseli medyaya sızdırmama karşılığında bizlerden 300 BTC ödeme talep etti. Bizi tehdit ve rahatsız etme eden şantajcıyla iş birliği yapmayı reddettikten sonrasında bu şahıs görselleri halka ve medyaya dağıtmaya başladı. Verilerin Binance’ten sızdırıldığını gösteren bir kayıt yok. Ekibimiz verilerin nereden sızdırıldığını belirlemek için çalışmalarını sürdürüyor. Gösterilen verilere baktığımızda hepsinin 2018 yılının Şubat ayına ilişkin olduğu görülüyor. Binance o dönemde yoğun KYC talebini karşılamak için üçüncü bir tarafla antak kalma sağlamıştı. Şu anda ilgili şirketle soruşturmayı sürdürüyoruz. Kullanıcılarımızı ondan sonra bilgilendireceğiz.

Bu yazıyı toplumsal medya hesaplarınızda paylaşarak çalışmalarımızı destekleyin. Son dakika gelişmelerden anında haberdar olmak için bizi Twitter’da takip edin ve Telegram kanalımıza katılın!

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.