SON DAKİKA: Bitcoin ve Altcoin’lere SPK Denetimi Geliyor

Özgürlük’in 4 Ocak tarihindeki haberinde Ana para Piyasası Kurulu’nun Bitcoin başta olmak suretiyle kripto varlıklara karşı nezaret, denetim ve düzenleme için harekete geçmiş olduğu ifadelerine yer verildi.

SPK Bitcoin İçin Harekete Geçti

Türkiye’de 1 milyonu aşkın kripto para yatırımcısının olduğu tahmin ediliyor. Bundan dolayı Ana para Piyasası Kurulu (SPK) da kripto paralara karşı yakından nezaret, denetim ve düzenleme için harekete geçiyor.

2017’deki boğa sezonunun peşinden başta Bitcoin olmak suretiyle kripto paralar tüm dünyanın ilgisini çekmiş ve benimsenme oranı oldukça ciddi seviyede artış göstermişti. Normal olarak bu duruma hükümetler sessiz kalmadı. ABD, Çin, Cenup Kore, Japonya, Rusya şeklinde ülkelerin peşinden Türkiye de kendi kripto para düzenlemelerini meydana getirmeye hazırlanıyor.

Türkiye’de Kripto Paralar Yasal Mı?

Son birkaç yılda Bitcoin ve kripto paralar devletimizde adını birçok değişik dolandırıcılık vakasıyla duyurdu.  Kripto varlıklara ilişkin Türkiye’de herhangi bir yasal altyapı ve düzenleme bulunmuyor oluşu da bu vakalara zemin hazırladı. Yatırımcıların mühim mağduriyetler yaşaması riskine karşı tedbir almak isteyen kamu otoriteleri, bu mevzuda endişelerini dile getirdi ve SPK’nın denetim ve düzenleme yapmasını istedi. Gelen bu talebin peşinden Ana para Piyasası Kurumu’nun (SPK) 2020 yılıyla beraber süratli bir halde çalışmalara başladığı belirtiliyor.

 

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.