Son Zamanlarda Gerçekleşmiş En Büyük 3 Büyük Kripto Para Hırsızlığı

Dijital paralar, doğrusu kripto paralar aslen fizyolojik olarak mevcut olmayan, elle tutulmayan emtialardır. Fizyolojik bir varlığı olmayan bir para biriminin çalınması eğer ki kafi koruma şartları sağlanamadığı taktirde gene aynı şekilde sanal alemde mümkündür.

Günümüzde oldukca değişik şekilde kripto para hırsızlığı yapılmaktadır. En oldukca kullanılanından özetlemek gerekirse anlatmak gerekirse kripto paralar ile alım satıma olanak veren platformlarda, çift taraflı olarak meydana getirilen harcamayı fark edilememesi. Kripto paraların herhangi bir merkezi yapısı bulunmamaktadır. Netice olarak kimde ne kadar kripto para bulunduğunun bilinmemesi, insanları tedirgin etmeye başlamıştı. Bu sebeple kişilerin hangi platformlarda alışveriş yaptığının tespit edilmesi, kimde ne kadar bitcoin var sorusunun cevabının bulunması ihtiyacı hayata merhaba dedi.

Bir tek ‘üçüncü parti’ olarak adlandırılan bazı firmalar (kripto borsaları, web ortamında kripto para gizleme siteleri vb.) bu sefer de kullananların elinde bulundurduğu kripto para bilgilerine kolaylıkla ulaşıp, kişisel bilgilere haiz olabiliyorlardı. Soygunlar bir çok süre bu firmalar üstünden yapılmış oldu.

Bir başka hırsızlık yöntemi ise kullananların kripto paralarını saklayabildiği ‘wallet’ doğrusu cüzdanlarının soyulması yöntemidir. Toplumsal mühendislik,Oltalama saldırıları,Keylogger ve Hijack şeklinde atak teknikleri ile kullananların bilgileri ele geçirilip, cüzdanlar soyulmaktadır.

Son zamanlarda gerçekleşen ve akıllara durgunluk veren en büyük üç kripto para hırsızlığı vakalarını şu şekilde anlatabiliriz:

 

Coincheck Soygunu

Kripto paraya haiz birçok kullanıcının paralarını muhafaza etmiş olduğu ana merkezlerden bir tanesi de “Coincheck” adlı sistemdi. Coincheck, Japonya merkezli bir bitcoin exchange platformuydu.

2017 senesinde meydana getirilen bir soygun ile averaj 800 milyon dolar değerinde kripto para çalındı. Bilgisayar korsanları yaptıkları soygun sonucunda 17 milyar Japon Yeni, doğrusu 166 milyon dolar değerinde bitcoin çaldı.

Bu rakamlar, 2017 yılı içinde “Coincheck” tarafınca kaybedilen kripto paraların tamamı değildir. Ocak ayında ise hackerlar, Japon borsalarına ilişkin kripto ticaretinden 58 milyar dolar değerinde NEM (550 milyon dolar) çaldı. Polis hali hazırda bu vakası araştırmaya devam etmektedir. Net bir netice elde edilmemekle birlikte dolandırıcılığın, Coincheck’in temsilcilerine mail gönderilen bir virüsle yapıldığı ön görülüyor.

 

Sergey Medvedev

Dark-Web marketlerinden Infraud’un kurucularından kabul edilen Rus vatandaşı Sergey Sergeyevich Medvedev, FBI tarafınca Bangkok’ta tutuklandı. Tayland Polisi, 30 polis ile Medvedev’in dairesine yapmış olduğu baskınla çeşitli belgeler ve bir dizüstü bilgisayarı ele geçirmeyi başarmıştır. Bangkok polisinin yapmış olduğu açıklamalara nazaran Medvedev’e ilişkin 100.000’den fazla bitcoin ele geçirilmiştir. Medvedev’in tutuklanma esnasında çalınan bitcoinlerin averaj olarak 900 milyon dolara denk geldiği tespit edilmiştir.

 

BitGrail’in Çalınmış olduğu Kriptolar

Geçtiğimiz günlerde, 9 Şubat 2018 tarihinde, İtalyan kripto para borsası BitGrail’in 17 milyon NANO (XRB)’yi çalınmış olduğu bildirildi. Çalınan kripto para miktarının minimum 170 milyon Doların üstünde olduğu söyleniyor.

 

Her türlü güvenlik önlemlerinin alınmasna rağmen gerçek dünyada olduğu şeklinde sanal da olsa kıymetli paraların sürekli çalınma ihtimali vardır. Hiçbir şekilde kripto paraların yüzde yüz güvenlik altında tutulması mümkün olmamıştır, olmayacaktır. Çelik kapılar ve yüksek güvenlik önlemleri bulunan en kıymetli bankalarda bile hali hazırda soygun söz mevzusu olabiliyorken, sanal ortamda bu durum daha da mümkündür. Bu sebeple çoğumuz alabildiğince önlemini almalı, kripto paralarını muhafaza edebildiği en iyi şekilde muhafaza etmelidir.

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.