Square Geçtiğimiz Yılın Mali Verilerini Açıkladı: 166 Milyon Dolarlık Bitcoin Satmış

Square, 2018 yılının 4. çeyreğine ilişkin mali neticelerini ABD Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu (SEC) ile Çarşamba günü deklare etti. Şirket geçtiğimiz yıl gelirlerinin %5’lik kısmının Bitcoin satın alma uygulaması Cash App’ten geldiğini bildirdi. (Rapora buradan ulaşabilirsiniz)

Bitcoin satışları şirkete tam olarak 166.517.000 $ kazandırırken, yıl süresince firmanın satın almış olduğu kripto paraların maliyeti ise 165 milyon dolar civarındaydı. Bu da firmanın Bitcoin alım satım hizmeti yardımıyla yılda 1,69 milyon dolarlık net kâr elde etmiş olduğu anlamına geliyor.

Senenin İkinci Yarısı Daha Kârlı

Square’in mali sonuçlarına baktığımızda, Bitcoin alım satım işlemlerinin geçtiğimiz senenin ikinci yarısında kayda kıymet seviyede daha iyi olduğu göze çarpıyor.

Bilhassa şirket senenin ilk yarısında ortalama 71 milyon dolarlık Bitcoin satmasına karşın bu sayı senenin ikinci yarısında 95 milyon dolardı. Square’ın senenin ikinci yarısındaki kârı 1.047 milyon dolar, senenin ilk yarısındaki karı ise 643.000 dolardı.

Square ek olarak, 31 Aralık 2018 zamanı itibariyle firmanın cüzdanlarındaki toplam Bitcoin’lerin değerinin 0,2 milyon ABD Doları seviyesinde bulunduğunu deklare etti. Şirket, yayımladığı her raporda bu şekilde bilgilendirmeler yapıyor.

2017’de Faaliyete Geçti

Square, Bitcoin alım satım servisi Cash App’i 2017 yılının Kasım ayında piyasaya sürdü. Cash App başlangıçta azca sayıda kullanıcıya hizmet veriyordu. Sadece ondan sonra şirket Ağustos 2018’de, ABD’nin 50 eyaletinde hizmet vermeye başladı. Şirket, geçtiğimiz senenin Haziran ayında ise New York Finansal Hizmetler Departmanından (NYDFS) “BitLicense” aldı.

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.