Stabil Kripto Para Nedir? Yeni Başlayanlar İçin Temel Rehber

Stabil Kripto Para Nedir?

Stabilcoin, fiyat istikrarı sunmaya çalışan ve bir biriki varlıkla desteklenen yeni bir kripto para birimi sınıfıdır. Stabil coinler  her iki dünyanın da en iyisini

– kripto para birimlerinin ödemelerinin anında işlenmesi ve güvenliği ya da gizliliği

-itibari para birimlerinin değişkenlik içermeyen istikrarlı değerlemeleri

sunmaya çalışan kripto para birimleridir.

  • Stabil coinler, piyasa kıymetini bazı harici referanslara sabitlemeye çalışan kripto para birimleridir.
  • Stabil coinler, ABD doları şeklinde bir para birimine yada altın şeklinde bir emtia fiyatına sabitlenebilir.
  • Stabil coinler, teminatlandırma (destek) kanalıyla yada referans varlığı yada türevlerini alıp satmaya yönelik algoritmik mekanizmalar kanalıyla fiyat istikrarına ulaşır.

Stabil Coinleri Idrak etmek

Bitcoin en popüler ve önder kripto para birimi olmaya devam ederken, gene de fiyat değerlemelerinde yüksek oynaklıktan muzdarip olma eğilimindedir. Mesela, 2019 yılının Kasım ayında ortalama 5.950$ seviyesinden Aralık ayında 19.700$ ‘ın üstüne çıktı ve peşinden üçte iki oranında düştü. Arkasından 2020 Şubat başlangıcında 6.900 $ seviyesine geriledi. Gün içi fiyat dalgalanmaları bile kimi zaman aşırı derecede olabilir. Kripto para biriminin birkaç saat içinde her iki yönde yüzde 10’dan fazla hareket ettiğini de görmek yaygındır.

Bu tür kısa vadeli dalgalanma, bitcoin ve öteki popüler kripto para birimlerini halkın günlük kullanımı için uygunsuz hale getirir. Aslen, bir para birimi bir parasal değişiklik aracı ve parasal değerin bir gizleme modu olarak hareket etmeli ve kıymeti daha uzun vakit dilimlerinde nispeten durağan(durgun) kalmalıdır. Kullanıcılar, yarınki satın alma gücünden güvenli değillerse, o para birimini benimsemekten kaçınırlar.

İdeal olarak, bir kripto para, satın alma enerjisini korumalı ve mümkün olan en düşük enflasyona haiz olmalıdır. İşte Stabil coinler, bu ideal davranışı elde etmek için bir çözüm sunar.

Stabil Coin’lerin Amacı Nedir?

Stabil Coinler, fiyat oynaklığını çözmek yada hafifletmek ve bununla beraber sıkıdüzen yardımı ve özgür ana para akışı şeklinde öteki sıkıntılı özellikleri korumak amacıyla geliştirilmiştir. Öteki bir deyişle, Stabil coin’ler, fiyat oynaklığını azaltırken, düşük maliyetli ve yüksek süratli işlemlerle kullanıcılara yarar sağlamak amacıyla var oluyor.

Stabil Coin Türleri

Durağan(durgun) kripto paraların 4 ana kategorisi vardır:

  • Fiat, itibari parayla desteklenen Stabil Coin teminatlı.
  • Emtia Teminatlı Kıymetli metaller şeklinde değiştirilebilir varlıklar tarafınca parayla desteklenen istikrarlı Stabil coinler.
  • Öteki kripto para birimleri tarafınca desteklenen kripto teminatlı Stabil coinler.
  • Teminatsız Stabil Coin – hiçbir şey tarafınca desteklenmez.

Fiyat İstikrarının Sebepleri

İtibari para birimlerinin fiyat istikrarının iki ana sebebi, onları destekleyen rezervler ve merkez bankaları şeklinde denetim otoriteleri tarafınca zamanında meydana getirilen piyasa eylemleridir . İtibari para birimleri, güvence görevi gören altın yada forex rezervleri şeklinde temel bir varlığa sabitlendiğinden, fiyat değerlemeleri büyük dalgalanmalardan uzak kalır.

Bir itibari para biriminin değerlemelerinin sert bir halde hareket edebildiği bazı aşırı durumlarda bile, denetim otoriteleri fiyat istikrarını korumak için para biriminin arz ve talebini yönetirler. Kripto para birimlerinin büyük bir kısmı bu iki temel özelliğe haiz değildir:

– fiyat değerlemelerini destekleyen bir rezervleri yoktur

-gerektiğinde tutarları denetlemek için merkezi bir yetkileri yoktur.

Stabil coinler, fiat para birimleri ve kripto para birimleri arasındaki bu boşluğu doldurmaya çalışır. Hepsi emek verme mekanizmalarına dayanan üç stabil coin kategorisi vardır.

Fiat-Teminatlı Stabil Coinler

Fiat teminatlı stabil coinler, uygun sayıda kripto para basmak için güvence olarak ABD doları şeklinde bir fiat para rezervi meblağ. Öteki güvence türleri içinde altın yada gümüş şeklinde kıymetli metallerin yanı sıra petrol şeklinde emtialar olabilir. Sadece günümüz fiat-teminatlı stablecoin’lerin bir çok dolar rezervlerini kullanır.

Bu tür rezervler bağımsız gizleme görevlileri tarafınca muhafaza edilir ve lüzumlu uygunluğa bağlılık açısından tertipli olarak denetlenir. Tether (USDT) ve TrueUSD, tek bir ABD dolarına eşdeğer bir değere haiz olan ve dolar mevduatı ile desteklenen popüler kripto paralardır.

Kripto Teminatlı Stabil Coinler

Kripto teminatlı stabil coinler, öteki kripto para birimleri tarafınca desteklenmektedir. Biriki kripto para birimi de yüksek volatiliteye eğilimli olabileceğinden, bu tür stabilcoinler “aşırı teminatlandırılır”. Doğrusu, daha azca sayıda stablecoin basmak için biriki olarak daha çok sayıda kripto para birimi tutulur.

Mesela, biriki para birimindeki (eter) dalgalanmaların %50’sine kadarını barındıran 1.000 $ değerinde kripto destekli durağan(durgun) paralar çıkarmak için 2.000 $ değerinde eter biriki olarak tutulabilir. Daha sık denetimler ve seyretme, fiyat istikrarına katkıda bulunur. Ethereum tarafınca desteklenen MakerDAO’nun DAI’si ABD dolarına karşı sabitlenmiş durumda ve biriki olarak bir kripto varlık sepeti kullanılmasına izin veriyor.

Teminatsız (Algoritmik) Stabil Coinler

Teminatsız durağan(durgun) paralar herhangi bir biriki kullanmaz, sadece durağan(durgun) bir fiyatı korumak için bir merkez bankasınınki şeklinde bir emek verme mekanizması ihtiva eder. Mesela, dolara sabitlenmiş basecoin , gerekseme temelinde token arzını çoğaltmak yada azaltmak için bir düşünce birliği mekanizması kullanır.

Bu tür eylemler, fiat para biriminin değerlemelerini korumak için bir merkez bankasının banknot basmasına benzer. Otonom bir halde çalışabilen merkezi olmayan bir platformda akıllı bir sözleşme uygulanarak elde edilebilir.

Stabil Kripto Paralar Niçin Popüler Oluyor?

Durağan(durgun) Coin’ler durağan(durgun) bir fiyatı korur ve piyasa oynaklığından etkilenmez. Ek olarak, piyasa uzmanları tarafınca büyük fiyat dalgalanmaları yaşayan öteki kripto para birimleri ile tecim yapmak için kullanılırlar. Piyasa meraklıları, sonunda Stable coin’lerin krediler ve havale, banka havaleleri için kullanılabileceğine ve bu da işlemleri uzun solukta daha süratli ve daha ucuz hale getirebileceğine inanıyor. Bundan dolayı, Stable Coin’ler günümüzde oldukça popüler hale geliyor. 

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.