Staking Yani Stake Etmek Nedir?

Staking doğrusu stake etmek, temelde kripto para birimlerinin belirli bir süre cüzdanda tutularak kazanç elde edilmesini elde eden bir yöntemdir. Bu yöntem bankaların mevduat faizlerine benzetilebilir fakat ondan pozitif yönde olarak bir noktada ayrışmaktadır: Negatif faiz içermez. Staking ile kripto paralara cüzdanınızda yer vererek onların ağına katkıda bulunmuş olmuş olursunuz. Bu da sizlere belli bir oranda ilgili kripto para birimi (ödül) olarak geri döner. Böylece kazanç elde etmiş olmuş olursunuz.

Stake etme, bir Proof of Stake (PoS) blok zincirinde işlem doğrulamasına (madenciliğe benzer) etken olarak katılma sürecidir. Bu blok zincirlerinde, belirli bir kripto para biriminin minimum lüzumlu bakiyesine haiz olan hepimiz işlemleri doğrulayabilir ve “Staking ödülleri” kazanabilir.

Stake Etme Iyi mi Çalışır?

Minimum bakiye karşılandığında, bir düğüm bu oranda kripto para birimini ağa hisse olarak yatırır (güvenlik depozitosuna benzer şekilde). Bir hissenin boyutu, bir sonraki bloğu oluşturmak için seçilen düğümün şansı ile doğru orantılıdır. Düğüm başarıyla bir blok oluşturursa, doğrulayıcı, bir madencinin proof of work zincirlerinde ödüllendirilmesine benzer bir ödül alır.

Peki kripto para stake etme koşulları nedir?

Blockchain’in Proof-of-Stake mekanizmasını kullanımı önemlidir. Genel olarak, aşağıdaki kurallar bir çok vakit geçerlidir:

 • Cüzdanın 7/24 çevrimiçi olması gerekir.
 • Cüzdan stake etmeyi desteklemelidir.
 • Bir stake etme ödülü alabilmeniz için çoğu zaman coin’lerin birkaç gün olgunlaşması gerekir.
 • Minimum miktar istenebilir.

Her blok zinciri için değişik kurallar geçerlidir. Bu yüzden, her bir kripto para için hangi kuralların geçerli bulunduğunu bilhassa bulmanız önerilir. İnternete 7 gün 24 saat bağlı bir bilgisayar bırakmayı, bir VPS satın almayı yada stake etme sunan bir hizmeti kullanmayı seçebilirsiniz. İlk iki yöntemle hususi anahtarlarınızı kendiniz yönetirsiniz, son yöntemle çoğu zaman yönetmezsiniz.

Staking Çeşitleri

Değişik yöntemler kullanılarak stake yapma imkanı bulunmaktadır.

Borsalar Vasıtasıyla Stake: Bu sistem yeni başlayanlar için ideal bir sistemdir. Günümüzde mühim birçok borsa stake hizmeti sunmaktadır.

Cüzdanlar Vasıtasıyla Stake: Saldırılara karşı daha risksiz bir sistemdir fakat yüksek ücretler sebebiyle oldukca sık tercih edilmez.

Stake Sağlayıcıları Vasıtasıyla Stake: Stake sağlayıcıları, stake işlemlerine ayrılmış hususi bir sistemdir.

Stake Ödülleri

Kripto para biriminin stake edilmesi karşılığında her kullanıcı ödül almaktadır. Bu çoğu zaman senelik durağan(durgun) bir yüzdedir. Yüzde bir göstergedir ve kuramsal olarak değişebilir. Tek tek yada havuz kullanarak ödül almak mümkündür. Bir havuzda, birden fazla kripto para sahibi, bir bloğu doğrulama şansını çoğaltmak için paralarını bir araya getirir. Netice olarak, gelirler de daha yüksek olabilir.

Staking Avantajları Nedir?

Günümüzde giderek daha çok yatırımcı kripto stake etmeyi seçiyor. Staking’in avantajlarını ise şu şekilde listeleyebiliriz:

 • Eylemsiz bir gelir elde edin; belirli bir kripto paraya haiz olmak fazladan para kazanmak için yeterlidir ve işlem yapmanız gerekmez.
 • Hepimiz katılabilir ve pahalı ekipmana gereksinim yoktur.
 • Kolay ve kullanımı kolaydır. Stake etme olanağı sunan platformlar, bu sisteme başlamayı kolay bir hale getirdi.
 • Stake etme çevre için madencilikten daha iyidir.

Staking Dezavantajları Nedir?

Varlıklarınızı riske atmak için belirli gereksinimlerin karşılanması gerekir. Ödüller daima kati değildir şundan dolayı bunlar daima ağ tarafınca değiştirilebilir ve ek olarak dış faktörlerden de etkilenebilir. Staking ödüllerini etkileyebilecek faktörler şunlardır:

 • Kilitleme süresi
 • Likidite ve Oynaklık
 • Doğrulayıcı Komisyonu
 • Ödül Süresi
 • Fena davranışlar

Proof of Stake Nedir?

Bitcoin benzer biçimde popüler madeni paralar proof of work’tür, doğrusu madeni paraları ve dijital varlıkları “çıkarmak” için karmaşık denklemleri çözmek için rekabet eden makineler kullanılarak üretilirler. Proof of Stake, Proof of Stake token’ını tutan bir grup insan arasından seçim yaparak değişik şekilde çalışır. Bir Proof of Stake “doğrulayıcı düğümü” havuza belirli bir süre token tutarak eklenebilir ve bu da Proof of Stake doğrulayıcılarına kuvvetli madencilik donanımına gerek kalmadan bir gelir deposu sağlar.

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.