Stellar’ın Kurucu Ortaklarından Jed McCaleb Kimdir?

Jed McCaleb Amerikalı bir bankacı, programcı ve girişimcidir. McCaleb Stelların’ın kurucularındandır ve Stellar’ın CTO’su şu demek oluyor ki baş teknik sorumlusudur. Stellar’ın kurucu ortaklarından biri olmadan ilkin, McCaleb 2013 yılına kadar Ripple şirketinin teknik geliştirme departmanını kurdu ve şirkete CTO olarak hizmet verdi. McCaleb ek olarak Mt. Gox ve eşler arası eDonkey ve Overnet ağlarının yanı sıra eDonkey2000 uygulamasını kurdu.

2018 yılının Ocak ayında McCaleb 20 milyar dolarlık Ripple malvarlığı ile Forbes tarafınca ‘Dünyanın en varlıklı insanları sıralaması’nde 40. sırada yer aldı.

Yaşamının İlk Yılları ve Eğitim

Jed McCaleb Arkansas, Fayetteville’de dünyaya geldi ve liseyi bitirdikten sonrasında Berkeley, California Üniversitesi’ne devam etti. Sonrasında ise okulu bırakmaya karar verdi ve New York’a taşındı.

Kariyeri

Erken Kariyeri

2000 senesinde McCaleb MetaMachine Inc.’i kurdu ve eDonkey2000 uygulamasını yayınladı. Sam Yagan da bu ekibe 2001 senesinde katıldı ve firmanın CEO’su olarak vazife yapmış oldu. McCaleb firmanın CTO’su şu demek oluyor ki baş teknoloji sorumlusu olarak vazife yapmış ve eşler arası eDonkey ağının yanı sıra Overnet ağı ve eDonkey2000 uygulamasını geliştirmeye devam etmiştir. En iyi zamanlarında, bu ağ 4 milyondan fazla etken kullanıcıya haiz olarak büyük bir başarıya imza attı. Eylül 2006’da şirket, RIAA ile bir anlaşmaya vardı ve firmanın ve üst düzey yöneticilerinin “eDonkey, eDonkey2000, Overnet ve öteki yazılım sürümlerini dağıtmayı derhal bırakacağını” kabul etti ve şirket, RIAA’ya telif hakkı ihlali davalarından kaçınmaya çalıştı.

2007 senesinde Jed McCaleb, Magic: The Gathering kartları için bir tecim sitesi oluşturmak amacıyla Mtgox.com alan adını satın aldı. Orijinal fikrinden yola çıktıktan sonrasında, McCaleb siteyi 2010 yılının sonlarında bitcoin-dolar işlemlerini işleyebilecek bir Bitcoin borsası olarak tekrardan tasarladı. Internet sayfası yalnız birkaç ay içinde popülerlik kazanmıştır. McCaleb’in şirketi daha sonrasında satıldı ve Mark Karpeles Şubat 2011’de ve 2014 yılındaki çöküşüne kadar şirkette azınlık sahibi olarak kaldı.

2011 senesinde McCaleb, Bitcoin’de kullanılan madencilik tekniğinden değişik olan Ripple protokolü olarak malum ağ üyeleri içinde işlemlerin düşünce birliği ile doğrulandığı dijital bir para birimi geliştirmeye başladı. David Schwartz’ı işe aldı ve baş stratejist olarak Arthur Britto’yu ilave etmeden önce Jesse Powell’dan bir yatırım aldı. McCaleb, Chris Larsen’i Opencoin olarak malum yeni firmanın CEO’su olarak işe aldı. Yatırımlarını güvence ederken Ripple protokol ve para gelişimini sürdürmüştür. McCaleb Temmuz 2013 senesinde şirketteki etken rolünü bırakmıştır.

Niçin Ripple’ı Bıraktı?

Quora adlı forumda, Ripple CTO’su David Scwartz’ın açıklamalarına gore her insanın merak etmiş olduğu bu durum şu şekilde gelişti:

“Jed, Ripple’ın Yönetim Kurulu’nun uygulamayı reddettiği birden fazla onaylanmayan fikre sahipti. Böylece Jed Stellar’ı bu fikirlere dayanarak başlattı.

Jed, Ripple’ın bir Feysbuk armağan kampanyası yapmasını istedi. Kurumsal kimliğiyle Ripple bunu yapmazdı. Stellar’ın yapmış olduğu ilk şeylerden biri buydu. Armağan dağıtma fikri çoğu zaman kripto para topluluğunda bir yıkım olarak kabul edilir. Reddedilen fikirlerinin her birinin fena olduğu açıkça anlaşıldığında Stellar, Ripple’ın bir klonu olmak için döndü.

Jed XRP’sini çabucak boşaltmaya çalıştı ve Ripple birden fazla dava ile onu durdurmaya çalıştı. Ripple’ın reddetmesi yardımıyla, Jed’in XRP’sinin muhtemelen 1 milyar dolardan fazla kıymeti olacak. Gösterilen birçok çabaya karşın, muhtemelen kendi kendine buralara kadar gelip milyarder olan sayılı kişilerden biri olacak.

 

Firmalar yatırımcı istediğinde, bu yatırımcılar oy haklarına haiz olurlar. Bu yatırımcılardan bazıları da Yönetim Kurulunda yer alır. Ve buralara, iyi kararlar vermenize destek olacak akıllı insanoğlu getiririlir. Heck, Jed Chris’i CEO olarak getirdi. Jed’in bu mevzularda başgösteren nahoş tepkisi, şirket hakkında halka fena şeyler söylemek ve bir rakip başlatmaktı. Açıkça konuşmak gerekirse, firmanın yasadışı yada ciddi bir halde ahlaksız bir şey yaptığını düşünmüyorsanız, yatırımcılarınıza ve çalışanlarınıza bu şekilde ihanet etmek mantıksızdır.

Bunun Stellar’ın şimdi ne yapmış olduğu yada başarı olasılıkları hakkında bir yorum olmadığını ihmal etmeyin. Jed McCaleb’ın Stellar’ı niçin başlattığıyla ilgili. Oradaydım. Fakat yansız olduğumu iddia edemem. Bu yalnız nispeten güvenli olduğum kısımlar. Daha da kötüsü olduğundan şüphelendiğim şeyler var.”

Daha Sonrasında Gelişen Kariyeri

2014 senesinde kar amacı gütmeyen Joyce Kim ile Stellar Kalkınma Vakfı kurulmuştur. Bu vakıf geliştirmeye açık, sınır ötesi fiat ve dijital para arasındaki parasal işlemlere müsaade eden, Stellar kaynak protokolünü içermektedir. Vakfın kuruluşu 31 Temmuz 2014’te gerçekleşmiştir ve vakıf kuruluşu esnasında, teknoloji şirketi Stripe’den 3 milyon dolar kredi almıştır.

Mayıs 2017’de McCaleb, Stellar ağında ticari bir girişim binası olan Lightyear.io’yu da başlattı. Lightyear, Stellar’ın başlangıçta gelişmekte olan dünyaya yönelik küresel bir ödeme ve döviz değişimi olmasını kolaylaştırdı. Ekim 2017’de Lightyear, Stellar’ın para birimini kullanarak Cenup Pasifik’te blockchain bankacılığını başlatmak için IBM ile ortaklık kurdu. Eylül 2018’de McCaleb, Lightyear ve Chain.com’un birleşmesi için InterStellar adlı yeni birleştirilmiş varlığı yarattı.

New York Times, McCaleb’i 2018’de blockchain devrimine liderlik eden ilk 10 kişiden biri olarak adlandırdı. Bu oldukça kayda kıymet bir başarı idi.

Hayırseverlik Faaliyetleri

McCaleb, Makine İstihbarat Araştırma Enstitüsü’ne (MIRI) 500.000 ABD Doları değerinde XRP bağışta bulunmuş oldu ve hem de halen en büyük bağışçılarından biri olmaya devam ediyor ve bu kurumların danışma kurullarına da katılıyor. Şubat 2018’de McCaleb, kar amaçlı suni zeka güvenliği grubu OpenAI’ın yeni bir bağışçısı olacağını duyurdu.

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.