SushiSwap Nedir? Sushi Coin Nedir?

Merkezi olmayan finans (DeFi) endüstrisi, son zamanlarda yaşanmış olan popülerlikle birlikte kilitli toplam değerde üstün dereceli üzerine üstün dereceli kırıyor. Aave ve Yearn.finance şeklinde projeler de son zamanlarda ilgi odağı oldu ve bu projelerin mahalli token’ları oldukca büyük hamleler yapıyor.

DeFi sektörünün en popüler projelerinden kabul edilen Uniswap, günlük olarak oldukça yüksek tecim hacmine haiz. Şimdi gelelim esas mevzumuza: Sushiswap. Son zamanlarda her insanın çoğunlukla adını duyduğu Sushiswap, Uniswap’in bir hard fork’udur, şu demek oluyor ki Uniswap projesinden türemiştir. SUSHI Coin ise bu projenin mahalli token’ıdır. SUSHI’nin token fiyatı popülerleşmeye adım atar başlamaz 10 doların üstüne çıkmış ve birkaç gün içinde neredeyse %1500 oranında artış göstermiştir.

Sushiswap’in yönetişim token’ı “meme” kripto para birimi Dogecoin mantığındadır ve “SUSHI” olarak adlandırılır.

Sushiswap Nedir? Ne İşe Yarar?

Sushiswap, havuzlara likidite elde eden yatırımcıların platformlarında ödüllendirilmesine müsaade eden Uniswap’e oldukca benzemektedir. İki platform arasındaki fark, Sushiswap’in likidite sağlayıcılarına, DeFi alanında Aave’nin LEND ve Compound (COMP) şeklinde borç verme projelerine benzer şekilde, token SUSHI vaat etmesidir.

SushiSwap, son zamanların en popüler merkezi olmayan finans (DeFi) likidite havuzu platformudur. SushiSwap ile insanoğlu token’larını likidite havuzlarına ekleyebilir ve gelir elde edebilir. Bu yazıda, SushiSwap platformuna ve likidite havuzuna iyi mi katılacağınıza bir göz atacağız.

SushiSwap Niçin Bu Kadar Popüler?

SushiSwap, her insanın likidite sağlamasına müsaade eden bir platformdur. Karşılığında, şahıs çeşitli token ve SUSHI token’ları ile ödüllendirilir.

SushiSwap kendisini “geliştirilmiş ve topluluk dostu” bir Uniswap olarak pazarlamaktadır. SushiSwap, geleneksel bir borsadan değişik olarak, kullananların likidite sağlamış olduğu topluluk odaklı bir platformdur. Kullanıcılar likidite sağlama karşılığında ödüllendirilirler. Burada hakkaten de kullanıcılar “piyasa yapıcıdır”.

SushiSwap’in Avantajları Nedir?

SushiSwap, kullanıcılarına birçok mühim avantaj sağlamaktadır. Bu avantajları şu şekilde maddeleyebiliriz:

  • KYC (Müşterinizi Tanıyın) politikası yoktur. Bu, hepimiz tarafınca işlem yapabileceği ve likidite havuzlarına katkıda bulunulabileceği anlamına gelmektedir. Platform izin almaya gerek kalmadan kullanılabilir. Doğrusu hepimiz izin istemeden milyonlarca dolar katkıda bulunabilir.
  • SushiSwap’tan token kazanma imkanı bulunmaktadır. SUSHI, SushiSwap’ın mahalli token’ıdır. Likidite havuzuna katkıda bulunduğunuzda, SUSHI token’ları kazanırsınız. SUSHI’yi ETH ile takas edebilirsiniz.
  • Sushi Swap modelinde %0,25 direkt etken likidite sağlayıcılarına gider ve %0,05’i SUSHI’ye dönüştürülür ve token sahiplerine ödül olarak sunulur.

SushiSwap Iyi mi Çalışır?

Bu projenin iyi mi çalıştığını idrak etmek için token dağıtımını tanımlamak gerekir. SushiSwap kullanıcılarının bir çok Uniswap havuzlarında likidite sağlayıcılarıydı (yada hala öyleki olabilirler), bundan dolayı tüm bu sağlayıcıların geçişini halledebilmek için kolay bir dağıtım sistemi tasarlandı. SUSHI token’larını kazanmak ve etken bir likidite sağlayıcısı olmak için, Uniswap LP token’larınızı karşılık gelen listeye koyabilir ve peşinden ödül 10750000 bloka ulaştığında token kazanmaya başlayabilirsiniz. Her blokta görüşmede havuzların likidite sağlayıcıları içinde dağıtılacak 100 SUSHI oluşturulacak. İyi haber şu ki, işlenen ilk 100.000 blok için, tahsis edilen SUSHI token’ı 10 ile çarpılacak ve böylece sağlayıcılara blok başına 1000 SUSHI verilecek.

SushiSwap’e Likidite Sağlamak Riskli mi?

Eğer kod denetlenmezse havuz saldırıya uğrayabilir. Akıllı sözleşmelerden fon çeken bilgisayar korsanı vakaları olmuştur. Kodun elit bir şirket tarafınca denetlenmesi projeye destek sunar. SushiSwap durumunda birkaç denetleme yapılmış oldu, ortalama 10 mesele bulunmuş oldu sadece bunlar ölümcül görünmediği için pek önemsenmiyor. Ondan sonra Peckshield, SushiSwap üstünde bir denetim gerçekleştirmiş oldu. İşletme lojistiği ile ilgili tehlikeli sonuç yada yüksek ehemmiyet derecesine haiz hiçbir mesele bulamadılar, sadece dağıtım esnasında fazladan itina gösterilerek düzeltilmesi ihtiyaç duyulan 2 yüksek ehemmiyet dereceli opsec problemi buldular.

Aslen her borsanın kendine hususi bu tip problemleri olabiliyor. Bu yüzden iyi bir araştırma yapmak ve dikkatli olmak koşul.

SushiSwap’ın Ödül Modeli Nedir?

%0,25’i direkt etken likidite sağlayıcılarına gider ve % 0,05’i yine SUSHI’ye dönüştürülür ve etken SUSHI sahiplerine dağıtılır.

Sushi Coin Nedir?

SUSHI token’ları, likidite madenciliği için ödül olarak verilir. Token, sahiplerinin platformun yönetimine katılmalarına izin verir ve onlara trader’lar tarafınca protokole ödenen ücretlerin bir kısmını verme hakkı sunar. Platformun yönetişimi için, SUSHI sahipleri, token sahiplerinin token’larıyla oy kullanabilecekleri bir “SushiSwap İyileştirme Teklifi (SIP)” sunabilir.

Doğal ki, bazı insanoğlu SUSHI tutarları hakkında da vurgunculuk yapıyor ve token şu anda Binance, FTX ve OKEx borsaları şeklinde büyük borsalarda işlem görüyor.

Uniswap ve SushiSwap Karşılaştırması

Kripto paraların açık kaynak ruhuna derinlemesine kök salmış olduğu bir sır değil. Birçoğu, Bitcoin’in ve artan sayıda DeFi protokolünün, yazılım biçiminde yeni tür kamu malları olarak davrandığını düşünüyor. Bu projeler oldukca kolay kopyalanıp minik değişimlerle tekrardan başlatılabildiğinden, bunun benzer ürünler içinde rekabete yol açması naturel. Bununla beraber, bunun sonunda son kullanıcı için en iyi ürünleri sağlayacağını varsaymamız mümkün.

DeFi alanının Uniswap ekibine mühim gelişmeler borçlu olduğu şüphesiz. Sadece hem Uniswap hem de SushiSwap’in (yada öteki çatalların) geliştiği bir gelecek görebiliriz. SushiSwap, topluluğun görmek istediği özelliklere daha çok odaklanan bir alternatif sunabilirken Uniswap, AMM alanında yeniliğin ön saflarında kalabilir. Bununla beraber, benzer protokoller içinde likiditeyi parçalamak ideal bir seçim değil. Uniswap’te AMM’lerin havuzlarda olabildiğince fazla likidite ile en iyi şekilde çalıştığını bilirsiniz. DeFi’daki likidite birçok değişik AMM protokolü içinde bölünürse, bu son kullanıcı için daha fena bir deneyime yol açabilir.

SushiSwap, esasen başarıya ulaşmış bir DeFi protokolü olan Uniswap’in rekabet avantajına meydan okuyan coşku verici bir gözlem olarak görülebilir.

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.