Tarihin En Büyük Kripto Para Soygununda Haydutları Yakayı Ele Vermek Üzere

2018’in Ocak ayında kripto para piyasasında işlerin şimdiye oranla nispeten daha iyi gittiği günlerde Japonya merkezli kripto para borsası Coincheck hack’lenmiş ve 500 milyon dolar değerinde NEM token çalınmıştı. Şimdi ise mahalli medya organlarında yer edinen haberlerde Japonya’da güvenlik güçlerinin tarihin en büyük kripto para soygunu olarak malum vakada siber zorbaları yakalamaya oldukça yakın olduğu bildiriliyor.

Aradan geçen 2 yıla karşın Coincheck davasında şu ana kadar somut bir gelişme yaşanmamıştı. O şekilde ki siber saldırının arkasından Coincheck iflasını açıklamak zorunda kalmış ve Monex Group tarafınca satın alınmıştı. Sadece aradan geçen 2 senenin arkasından mahalli medya organı NHK’nin haberinde, güvenlik güçlerinin Tokyo’da bir eve baskın düzenlemiş olduğu ve Coincheck hacker’larının yakayı ele vermek suretiyle olduğu bildiridi.

500 milyon dolarlık Coincheck hack’inin arkasından Japonya da kripto para platformlarına ilişkin sıkı düzenlemeler getirdi. Olayın tesirleri günümüze kadar sürüyor olacak ki hala daha Asya’daki bir ülkede gizlilik odaklı kripto paraların, borsalardan kaldırılması bazen gündeme geliyor.

2018 yılının ilk günlerinde çalınan 500 milyon dolarlık yaklaşiık 500 milyon NEM token’ın şimdiki kıymeti ise 15 milyon dolardan birazcık daha çok.

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.