Teknik Analiz Nedir? Yeni Başlayanlar İçin Temel Rehber

Teknik Çözümleme Nedir?

Teknik çözümleme, yatırımları değerlendirmek ve fiyat hareketi ve hacim şeklinde tecim çalışmalarından elde edilmiş istatistiksel eğilimleri çözümleme ederek alım satım fırsatlarını belirlemek için kullanılan bir tecim disiplinidir.

Satışlar ve kazançlar şeklinde iş sonuçlarına dayalı olarak bir menkul kıymetin kıymetini değerlendirmeye çalışan temel analizin aksine,  teknik çözümleme, fiyat ve hacim çalışmasına odaklanır. Bir menkul kıymet için arz ve talebin fiyat, hacim ve oynaklıktaki değişimleri iyi mi etkilediğini incelemek için teknik çözümleme araçları kullanılır. Teknik çözümleme çoğu zaman çeşitli grafik araçlarından kısa vadeli alım satım sinyalleri oluşturmak için kullanılır. Sadece bununla beraber bir menkul kıymetin gücü yada zayıflığının daha geniş bir pazara yada sektörlerinden birine gore değerlendirilmesini iyileştirmeye destek olabilir. Bu data, analistlerin orada genel değerleme tahminini geliştirmesine destek verir.

Teknik çözümleme, geçmiş işlem verileriyle herhangi bir menkul kıymet üstünde kullanılabilir. Buna hisse senetleri, vadeli işlemler,  emtialar, durağan(durgun) gelir, para birimleri ve öteki menkul kıymetler dahildir. Aslına bakarsak teknik çözümleme, tüccarların  kısa vadeli fiyat hareketlerine odaklandığı emtia ve forex  piyasalarında  oldukça daha yaygındır .

TEKNİK ANALİZ İLE İLGİLİ TEMEL ÇIKARIMLAR

 • Teknik çözümleme, yatırımları değerlendirmek ve grafiklerde görülen fiyat eğilimleri ve modellerinde alım satım fırsatlarını belirlemek için kullanılan bir tecim disiplinidir .
 • Teknik analistler, bir menkul kıymetin geçmiş tecim faaliyeti ve fiyat değişikliklerinin, menkul kıymetin gelecekteki fiyat hareketlerinin kıymetli göstergeleri olabileceğine inanıyor.
 • Teknik çözümleme, tarihsel fiyat kalıpları yada hisse senedi trendlerinden ziyade bir firmanın finansallarına odaklanan temel analizle karşılaştırılabilir.

Teknik Analizin Temelleri

Bugün bildiğimiz teknik çözümleme, ilk olarak 1800’lerin sonlarında Charles Dow tarafınca tanıtıldı. William P. Hamilton, Robert Rhea, Edson Gould ve John Magee dahil olmak suretiyle birkaç mühim araştırmacı, Dow Teorisi kavramlarının temelini meydana getirmeye destek olarak katkıda bulunmuştur. Günümüzde teknik çözümleme, senelerce devam eden araştırmalar sonucunda geliştirilen yüzlerce modeli içerecek şekilde gelişti.

Teknik çözümleme, bir menkul kıymetin geçmiş tecim aktivitesi ve fiyat değişikliklerinin, uygun yatırım yada tecim kuralları ile eşleştirildiğinde menkul kıymetin gelecekteki fiyat hareketlerinin kıymetli göstergeleri olabileceği varsayımından hareket eder. Ustalaşmış analistler, çoğu zaman öteki araştırma biçimleriyle beraber teknik analizi kullanır.

Teknik Analizin Varsayımları

Menkul kıymetleri çözümleme etmek ve yatırım kararları vermek için kullanılan iki temel yöntem vardır:

 • temel çözümleme
 • teknik çözümleme.

Temel çözümleme, işletmenin gerçeğe uygun kıymetini belirlemek için bir firmanın mali tablolarını çözümleme etmeyi içerirken, teknik çözümleme, bir menkul kıymet fiyatının aslına bakarsanız halka açık tüm detayları yansıttığını ve bunun yerine fiyat hareketlerinin istatistiksel analizine odaklandığını varsayar. Teknik çözümleme, bir menkul kıymetin temel özelliklerini çözümleme etmek yerine kalıpları ve eğilimleri arayarak fiyat trendlerinin arkasındaki piyasa duyarlılığını anlamaya çalışır.

Charles Dow, teknik çözümleme teorisini tartışan bir takım başyazı yayınladı. Yazıları, teknik çözümleme ticareti için çerçeve meydana getirmeye devam eden iki temel varsayımı içeriyordu.

 1. Piyasalar, bir menkul kıymetin fiyatını etkileyen faktörleri temsil eden değerlerle etkilidir, sadece
 2. Rastgele piyasa fiyatı hareketleri bile, vakit içinde yeniden etme eğiliminde olan tanımlanabilir modellerde ve trendlerde hareket ediyor şeklinde görünmektedir.

Bugün teknik çözümleme alanı Dow’ın çalışmalarına dayanmaktadır. Ustalaşmış analistler çoğu zaman disiplin için üç genel varsayımı kabul eder:

Varsayım 1: Piyasa her şeyi indirir

Teknik analistler, bir firmanın temellerinden geniş pazar faktörlerine ve pazar psikolojisine kadar her şeyin  aslına bakarsanız hisse senedine fiyatlandırıldığına inanıyor. Bu perspektif, fiyatlar hakkında benzer bir sonuca varan Etkin Piyasa Hipotezi (EMH) ile uyumludur. Geriye kalan tek şey, teknik analistlerin piyasadaki belirli bir hisse senedi için arz ve talebin ürünü olarak gördükleri fiyat hareketlerinin analizidir.

Varsayım 2: Trendlerdeki fiyat hareketleri

Teknik analistler, rastgele piyasa hareketlerinde bile fiyatların, gözlemlenen vakit dilimine bakılmaksızın trendler sergilemesini bekliyorlar. Başka bir deyişle, bir hisse senedi fiyatının düzensiz hareket etmektense geçmiş eğilimini sürdürme olasılığı daha yüksektir. Bir çok teknik tecim stratejisi bu varsayıma dayanmaktadır.

Varsayım 3: Tarih kendini yeniden etme eğilimindedir

Teknik analistler, tarihin kendini yeniden etme eğiliminde olduğuna inanıyor. Fiyat hareketlerinin tekrarlayan doğası, çoğu zaman, korku yada coşku şeklinde duygulara dayalı olarak oldukça tahmin edilebilir olma eğiliminde olan piyasa psikolojisine atfedilir. Pek oldukça teknik çözümleme biçimi 100 yıldan fazla bir süredir kullanılsa da gene de ilgili olduklarına inanılıyor zira fiyat hareketlerindeki kalıpları çoğunlukla yeniden ediyorlar.

Teknik Çözümleme Iyi mi Kullanılır?

Teknik çözümleme, hisse senetleri, tahviller, vadeli işlemler ve döviz çiftleri dahil olmak suretiyle, çoğu zaman arz ve talep güçlerine doğal olarak olan nerede ise her ticari enstrümanın fiyat hareketini tahmin etmeye çalışır. Aslına bakarsak, bazı kimseler teknik analizi bir menkul kıymetin piyasa fiyatı hareketlerinde yansıtılan arz ve talep güçlerinin incelenmesi olarak görür. Teknik çözümleme, en yaygın olarak fiyat değişimleri için geçerlidir. Sadece bunun haricinde bazı analistler, işlem hacmi yada açık faiz sayıları şeklinde yalnız fiyat dışındaki sayıları izler.

Sektör genelinde, araştırmacılar tarafınca teknik çözümleme ticaretini desteklemek için geliştirilmiş yüzlerce model vardır. Teknik analistler ek olarak fiyat hareketlerini tahmin etmelerine ve tecim yapmalarına destek olmak için oldukça sayıda tecim sistemi geliştirdiler. Bazı göstergeler, destek ve direnç alanları dahil olmak suretiyle ilk olarak mevcut piyasa eğilimini belirlemeye odaklanırken, ötekiler bir eğilimin enerjisini ve devam etme olasılığını belirlemeye odaklanır. Yaygın olarak kullanılan teknik göstergeler ve grafik modelleri içinde eğilim çizgileri, kanallar, hareketli averajlar ve momentum göstergeleri bulunur.

Genel olarak, teknik analistler aşağıdaki geniş gösterge türlerine bakarlar:

 • Fiyat eğilimleri
 • Grafik desenleri
 • Hacim ve momentum göstergeleri
 • Osilatörler
 • Hareketli averajlar
 • Destek ve direnç seviyeleri

Teknik Çözümleme ve Temel Çözümleme Arasındaki Farklar Nedir?

Piyasalara yaklaşma söz mevzusu olduğunda ana fikir ekolleri olan temel çözümleme ve teknik çözümleme, yelpazenin zıt uçlarında yer alır. Her iki yöntem de hisse senedi fiyatlarında gelecekteki eğilimleri araştırmak ve anlamak için kullanılır ve herhangi bir yatırım stratejisi yada felsefesi şeklinde, her ikisinin de savunucuları ve rakipleri vardır.

Temel çözümleme,  bir hisse senedinin gerçek kıymetini ölçmeye emek harcayarak menkul kıymetleri değerlendirme yöntemidir. Temel analistler, genel iktisat ve sanayi koşullarından şirketlerin finansal durumuna ve yönetimine kadar her şeyi inceler. Kazançlar, giderler, varlıklar ve borçlar temel analistler için mühim özelliklerdir.

Teknik çözümleme, hisse senedi fiyatı ve hacminin tek girdi olması açısından temel analizden farklıdır. Temel varsayım, malum tüm temellerin fiyata dahil edilmesidir; bundan dolayı bunlara oldukça dikkat etmeye gerek kalmamıştır. Teknik analistler bir menkul kıymetin içsel kıymetini ölçmeye çalışmazlar. Bunun yerine bir hisse senedinin gelecekte ne yapacağını öneren modelleri ve eğilimleri belirlemek için hisse senedi grafiklerini kullanırlar.

Teknik Analizin Sınırlamaları

Teknik analizin bir  eleştirisi, tarihin kendisini tam olarak yeniden etmemesidir. Bu yüzden fiyat modeli çalışmasının şüpheli önemi vardır ve göz ardı edilebilir.

Teknik analizin bir başka eleştirisi, bazı durumlarda işe yaraması, sadece yalnızca kendi kendini gerçekleştiren bir kehanet oluşturmasıdır. Mesela, birçok teknik tüccar, belirli bir firmanın 200 günlük hareketli averajının altında bir ziyanı durdurma emri verir. Oldukça sayıda tüccar bunu yaptıysa ve hisse senedi bu fiyata ulaşırsa, oldukça sayıda satış emri olacaktır ve bu da hisse senedini aşağı çekerek tüccarların beklediklerini teyit eder.

Peşinden, öteki tüccarlar fiyatların düştüğünü görecek ve pozisyonlarını satarak trendin enerjisini artıracak. Bu kısa vadeli satış baskısının kendi kendine yettiği düşünülebilir, sadece varlığın fiyatının bundan haftalar yada aylar sonrasında nerede olacağına oldukça azca tesiri olacaktır.

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.