Telegram CEO’su: “Küresel Direnişimiz Daha Yeni Başlıyor”

Telegram CEO’su, Rusya’nın yasağı kaldırmasıyla ilgili konuştu: “Sıra Çin ve İran’da”

Firmanın CEO’su, Rusya’nın iki senedir yürürlükte olan Telegram yasağını kaldırma kararının, Telegram şeklinde gizlilik odaklı uygulamaları korumak için daha geniş çaplı bir hareketin başlangıcı olacağına işaret etti.

Telegram’ın kurucusu ve CEO’su Pavel Durov, Rus yetkililere geçen hafta ülkede mesajlaşma uygulamasına yönelik yasağı resmen feshetmesine cevap olarak bir izahat yapmış oldu.

Telegram’ın Rusya’da İlerlemesi Öteki Ülkelere Destek Olacak

Durov, 21 Haziran tarihindeki Telegram gönderisinde firmanın bununla yetinmeyeceğini, Çin ve İran şeklinde öteki ülkelerde de Telegram’ı desteklemek için daha çok çaba göstermeyi planladığını deklare etti. Durov’a bakılırsa Telegram ekibi, uygulamayı yasaklayan bazı ülkelerde sıkıdüzen karşıtı araçlar üstüne çalışmaya şimdiden başladı:

“Sıkıdüzen karşıtı kaynaklarımızı, Telegram’ın hükümetler tarafınca yasaklı olduğu Çin ve İran şeklinde öteki bölgelere aktarmaya karar verdik. Proxy sunucularının yöneticilerinden, Rus kullanıcılarının çabalarını bu ülkelere de odaklamalarını istiyoruz.”

“Yasak işe yaramadı”

Rusya’nın telekom düzenleyicisi Roskomnadzor, Nisan 2018’de ülkede Telegram’ı engellemeye başladı. Sadece, Rusya’daki kullananların Telegram ekibinin, proxy sunucularını döndürerek ve öteki sansürle savaşım araçlarını kullanarak yasağa etken olarak direnmesi sebebiyle uygulama erişilebilir oldu.

Telegram CEO’su, “Özetlemek gerekirse söylemek gerekirse, yasak işe yaramadı.” diye emare ve Telegram’ın Rusya’daki kullanıcı tabanının 2018’ den beri aslen iki katına çıktığını altını çizdi.

Telegram’ın uygulamayı Rusya’da olduğu şeklinde tutma çabaları, “Dijital Direniş” adında olan merkezi olmayan bir hareketin kurulmasına işaret etti. Dijital Direniş yardımıyla Mayıs 2018’ den sonrasında Telegram Rusya’da büyük seviyede erişilebilir kaldı, Durov şunları ekledi: “Dijital Direniş hareketi bitmedi. Daha yeni başlıyor ve küreselleşiyor.”

Durov’un Çin ve İran şeklinde ülkelerdeki dijital direniş planları Rusya’dakilerden daha zor olabilir. Dünyanın en sansürlenmiş ülkelerinden kabul edilen Çin, Telegram’ı ülkenin “büyük güvenlik duvarı” politikasının bir parçası olarak 2015 senesinde topraklarında yasakladı. Telegram uygulamasının Çin’de VPN araçlarıyla hâlâ erişilebilir olduğu bildiriliyor.

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.