Telegram’da Sızıntı!

Gizlilik odaklı mesajlaşma uygulaması olan Telegram, kullanıcılarının bazı kişisel verilerini ortaya çıkaran bir veri sızıntısı yaşadı.

Milyonlarca Telegram kullanıcısının kişisel verilerini içeren bir veritabanı Darknet’e gönderildi. Mevzu ilk olarak Salı günü Rus Teknoloji Yayını Kod.ru tarafınca bildirildi .

Rapora bakılırsa, veritabanı telefon numaralarını ve Telegram kullanıcı kimliklerini içeriyor. Veritabanı dosyası ortalama 900 megabayt iken, kaç kullanıcının verisinin sızdırıldığı tam olarak açıklığa kavuşmuyor.

Veritabanındaki Girişlerin Ortalama % 60’ı Eski

Telegram’ın Kod.ru’ya sızan veritabanının varlığını kabul etmiş olduğu bildirildi. Veritabanının, kayıt esnasında Telegram’ın şahıs içe aktarma özelliğinden yararlanılarak toplandığını bildirdi.

Telegram, sızan veritabanındaki verilerin çoğunlukla eski bulunduğunu kaydetti. Rapora bakılırsa, veritabanındaki veri girişlerinin %84’ü 2019 yılının Haziran ayından ilkin toplandı. Raporda, sızıntı yaşanılan veritabanının minimum %60’ının  geçmiş tarihindeki bulunduğunu bildirdi. Ek olarak, sızdırılan hesapların %70’i İran’dan, geri kalan %30’u ise Rusya’dandı.

Bu İlk Sızıntı Değil

Yaşanılan sızıntı, Telegram kullanıcılarının telefon numaralarının sızdırıldığı ilk örnek değil. Ağustos 2019’ da Hong Kong aktivistleri, telefon numaralarını gösteren ve Çin kolluk kuvvetlerinin protestocuların kimliklerini izlemesine müsaade eden bir güvenlik açığı bildirdiler .

Güvenlik açığına cevap olarak Telegram, kullanıcı gizlilik araçlarını Eylül 2019’ da genişletti. Bilhassa, Telegram, kullananların telefon numaralarını asla hiç kimseye göstermemelerini elde eden bir özellik sundu . Özelliğin açıklaması ise şu şekilde:

“Telefon Numaramı Kimlerin Görebileceğini ‘Kimse’ olarak ayarlarsanız, aşağıda görünürlüğünüzü denetim etmenizi elde eden yeni bir seçenek görünür. Beni Kimin Numaramdan “Kişilerim” olarak bulabileceği, numaranızı şahıs olarak ekleyen rastgele kullananların profilinizi bu numarayla eşleştirememelerini sağlar. “

Rapor, Rus yetkililerin ülkedeki Telegram uygulamasındaki iki senelik yasağı kaldırmasından kısa bir süre sonrasında geliyor . Hemen sonra, bazı raporlar Telegram’da müşterilerinin güvenliğini tehlikeye attığı iddia edilen belirli anormallikleri özetledi .

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.