Telegram’ın Kripto Para Projesinde Sıcak Gelişme: 1 Yıl Daha Ertelendi

Mesajlaşma uygulaması Telegram, bir yılı aşkın süredir üstünde çalmış olduğu Blockchain ağı Telegram Open Network’ü (TON) tekrardan ertelemek mecburiyetinde bırakıldı. Firmanın bugün Telegram Açık Ağ’ı (TON) başlatması planlanıyordu, dün itibariyle yatırımcılara meydana getirilen bilgilendirmede ağın önümüzdeki Nisan ayında açılacağı açıklandı.

Telegram, gecikmenin sebebi olarak “ABD bölge mahkemesinin almış olduğu son karara” işaret ediyor. Geçtiğimiz aylarda SEC, dava çözülene kadar Telegram’ın blok zincirini başlatamayacağına yada GRAM token’ları yatırımcılara dağıtamayacağına karar vermişti. Telegram ile SEC arasındaki gerginlik Ekim 2019’dan bu yana devam ediyor.

Regülatörler, Telegram’ın GRAM token’larının satışının “yasadışı” bir halde gerçekleştirdiği ve menkul kıymet yasalarını ihlal etmiş olduğu iddia ediyor. Hatırlanacağı suretiyle Telegram, 2018’de GRAM token için bir tek hususi yatırımcıların katılabildiği bir ICO düzenlemiş ve 1,7 milyar dolar toplamıştı.

SEC ile Telegram arasındaki harp sebebiyle TON’un lansmanı ilkin 2019 yılının Ekim ayından Nisan 2020’ye ve şimdi ise Nisan 2021’e ertelendi. Bilhassa, Ekim ayında şirket, yatırımcılara daha çok gecikme olması durumunda paralarının %72’sini geri verme sözü vermişti. Çarşamba günü gönderilen mektupta şirket yatırımcılara bu seçeneği sunacağını deklare etti.

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.