Türkiye’de Bitcoin’e Vergi Geliyor!

Maliye Bakanı Naci Ağbal, bugün açıklamalarında web üstünden ne yaparsa yapsın, ister devamlı, ister tek bir kerelik para kazanan vatandaşların vergi ödemesi icap ettiğini deklare etti. Toplumsal medya fenomenlerinin ve YouTuber’lerin vergi ödemek zorunda bulunduğunu belirten Maliye Bakanı Naci Ağbal, bu mevzuda Türk hükümetinin asla ödün vermeyecek bulunduğunu ve tamamen özenle hazırlıkları yapılmış vergi yasalarına haiz olduklarını deklare etti.

Ağbal’ın toplumsal medya üstünden olsun, web üstünden olsun her alanda vergi alınacak bulunduğunu belirtmesi ise Bitcoin yatırımcılarını birazcık korkuttu. Bitcoin üstünden kazanç elde eden sadece bunun vergisini vermeyen kullanıcılara yönelik olarak bir uyarı olarak görülen Ağbal’ın ikazları sonrasında kripto para yatırımcıları vergi kaçırma şekilleri ile ilgili olarak web üstünde araştırmalar halletmeye başladı.

Ağbal Ne Dedi?

Maliye Bakanı Naci Ağbal, “İster gerçek isterse sanal ortamda tecim yapın, bugünkü kanunlarımıza gore vergi vermek zorundasınız. Bir şahıs internette ister kendi sayfasına Reklam alsın isterse video çekerek tweet’ ler atıp oradan gelir elde etsin, bunlar eğer devamlılık arz ediyorsa ortada bir kazanç var anlama gelir ve verginin ödenmesi gerekir. Vergi kanunlarımızda hiçbir boşluk yok, bunun adına ‘web fenomeni’ deyin, ne derseniz deyin, ‘Bir şeyler yapıyorum da arada para kazanıyorum‘ diyorsa her para kazanan nereden kazanırsa kazansın vergisini ödeyecek.” dedi.

Mühim Uyarı: Türkiye’de resmi olarak hemen hemen daha Bitcoin’e direkt olarak vergi geleceği açıklanmamış olduğu suretiyle, coinbilgi üstünde paylaşılan tüm içeriklerde olduğu suretiyle üst düzey doğruluk kontrolü ilkemizdir. Sadece Bakan Ağbal tarafınca ”BİR ŞEYLER YAPIYORUM, ARADA PARA KAZANIYORUM DİYORSA PARA NEREDEN KAZANILIRSA KAZANILSIN” AÇIKLAMASINDA OLDUĞU ŞEKİLDE BİTCOİN KAZANÇLARINA DA VERGİ GELECEĞİ TAHMİN EDİLEBİLİR. ZİRA BU SÖZLER TÜRKİYE CUMHURİYETİ MALİYE BAKANI TARAFINDAN İFADE EDİLMİŞ SÖZLERDİR…

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.