Türkiye’nin Blockchain Kenti Konya IstanBlock2020’de!

İstanbul, 9-10 Nisan tarihlerinde IstanBlock2020 konferansına ev sahipliği meydana getirecek. Konferansın en ilgi çekici katılımcılarından biri de bu alanda birçok öncü projeye imza atan Konya şehrinin Büyükşehir Belediye Başkanı Uğur İbrahim Altay olacak. Altay, zirvede blockchain temelli şehircoin projesini ve gelecekte atacakları adımları paylaşacak. Zirvede ek olarak Türkiye’ye ilk kez gelecek adlar içinde Bitcoin.com Yönetim Kurulu Başkanı Roger Ver, Bybit’in kurucu Ceo’su Ben Zhou, NEO’nun kurucusu Da Hongfe içeriyor.

Dünyada her alanda iş yapış şeklini değiştirmesine kati gözüyle bakılan devrimsel blockchain teknolojisi, Türkiye’de bu alanın en mühim isimleriyle masaya yatırılıyor. Türkiye’ye ilk kez gelecek konuklara ev sahipliği meydana getirecek IstanBlock2020, 9-10 Nisan tarihlerinde dijital kontakt danışmanlığı icra eden EAK Digital tarafınca gerçekleştirilecek. Etkinliğin en mühim konuşmacılarından biri Konya Büyükşehir Belediye
Başkanı Uğur İbrahim Altay olacak.

Şehircoin Projesini Anlatacak

Belediyeler içinde bu alana ilk yatırım yapanlardan Konya Büyükşehir Belediyesi de IstanBlock2020’ye katılarak yaptıkları yatırımları ve çıkaracakları kripto para ile neler sunacaklarını anlatacak. Başkan Altay, bu senenin başlangıcında, 2.4 milyon kişiye ev sahipliği icra eden Konya’da blockchain’i yaygınlaştırmak adına ‘ŞehirCoin’ adını verdiği kendi kripto para birimini geliştirmek için çalıştıklarını duyurdu. Mevzuyla ilgili Uğur İbrahim Altay şu değerlendirmeyi yapmış oldu: “Son olarak kamuoyuna açıkladığımız ŞehirCoin ile belediye varlıklarını ve toplumsal program çerçevesinde sistemde yer almak isteyen paydaşların karşılayacağı biriki fon üstünden coin üretilecek. Sonrasında bu coinler toplumsal yardım programları çerçevesinde halkımızın ödeme aracı olarak bir ekosistem içinde kullanılacak. Belediye hizmetleri bu coin ile sunularak vatandaşımızın avantajlı şekilde faydalanması sağlanacak. Toplumsal desteğe halkın dijital bir teknoloji ile iştirakı sağlanacak. Belediyemiz bu süreci yöneten ve işleten olacak. Bunun için İstanbul Blockchain Week ve ana etkinliği olan IstanBlock2020’yi bir fırsat olarak görüyorum. Bu şekilde büyük bir organizasyonda sektörün mühim oyuncuları ile bu yeni dünyayı konuşuyor olmanın bir imtiyaz bulunduğunu düşünüyorum.”

Konya Dünyaya Örnek Olabilir

Konya Büyükşehir Belediye Başkanı Sayın Altay’ı Avrasya bölgesindeki en seçkin blockchain etkinliğinde ağırlayacak olmanın bir onur olacağını ifade eden İstanBlock2020’nin düzenleyicisi EAK Digital CEO’su Erhan Korhaliller sözlerine şöyleki devam etti: “Başkan Altay’ın büyük bir Türk şehrine blockchain ve kripto getirme kararlılığı, bu nisan ayında İstanbul’a getireceğimiz vizyonun parlak bir örneğidir. Konya, mahalli yönetim hizmetleri ve altyapısında iyileştirmeler sağlamak için blok zinciri ve kripto para biriminin potansiyelinden faydalanırken, hem de blok zinciri ve kripto para birimleri ile neler yapılabileceği mevzusunda dünyadaki öteki kent yönetimlerine bir örnek görevi görüyor.”

İstanBlock2020’de Uğur İbrahim Altay’ın yanı sıra Bitcoin.com Yönetim Kurulu Başkanı Roger Ver, Bybit’in kurucu Ceo’su Ben Zhou, NEO’nun kurucusu Da Hongfe, Celcius Network’un kurucusu Alex Mashinsky, Türkiye’den MenaPay’ın CEO’su Çağla Gül Şenkardeş, Boğaziçi Ventures Yönetim Kurulu Başkanı Sulh Özistek ve daha birçok isim de ilk kez Türkiye’de bir araya gelecek.

Etkinlik ile ilgili tüm detaylara www.istanbulblockchainweek.com adresinden ulaşabilirsiniz.

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.