Ünlü Analist Bitcoin’deki Blok Ödülü Yarılanmasını Yorumladı: Düşüş Gelebilir Mi?

1 Mayıs Cuma günü, CNBC’nin Fast Money programında Bitcoin’in 12 Mayıs’ta gerçekleşmesi beklenen blok ödülü yarılanması konuşuldu. Sunucu Melissa Lee ve Brian Kelly, yarılanmanın önemini ve iyi mi gerçekleşeceği açıklandı. Ek olarak programda blok ödülü yarılanmasının Bitcoin fiyatını pozitif yönde bir halde etkileyebileceğine de değinildi.

CNBC’de Bitcoin’de blok ödülü yarılanması konusunu iyi mi ele aldığına daha yakından bakmadan ilkin, hemen hemen yarılanmaya ilişkin hiçbir fikri olmayan okuyucularımızı bilgilendirmek yararlı olabilir.

Bitcoin Blok Ödülü Yarılanması Nedir?

Temel olarak, Bitcoin’de blok ödülü yarılanmasının ne anlama geldiği şu şekilde açıklanabilir:

  • Bitcoin ağında her on dakikada bir yeni bir Bitcoin bloğu çıkarılıyor;
  • Her blok ödülü yarılanmasında, bulunan her bir blok  için verilen madencilik ödülü her dört yılda bir otomatikman yarıya indirilir, şu demek oluyor ki 10 günden daha kısa süre içinde gerçekleşecek yarılanmayla beraber önümüzdeki dört yılda, son 4 yılda üretilenden %50 daha azca Bitcoin üretilecek.
  • Blok ödülü yarılanmaları, Bitcoin’in 21 milyon adetlik toplam arzına ulaşılana kadar her 210.000 blokta, şu demek oluyor ki ortalama dört yılda bir gerçekleşeceği planlanıyor.

Bitcoin ağı hayata geçirildiği günlerde, blok ödülü 50 BTC idi. İlk yarılanmayla beraber sonrasında 25 BTC’ye düşürüldü. 16 Temmuz 2016’daki son (şu demek oluyor ki ikinci) yarılanmadan sonrasında bu miktar 25 BTC’den 12.5 BTC’ye daha da düşürüldü. 12 Mayıs’ta gerçekleşeceği öngörülen bir sonraki yarılanmayla, blok ödülü 6.25 BTC’ye düşürülecek.

Şimdi, Fast Money’ye dönecek olursak, açıklamayı meydana getiren şahıs CNBC’nin kripto hedge fonu BKCM LLC’nin kurucusu ve CEO’su Brian Kelly idi.

Fast Money sunucusu Melissa Lee, Kelly’nin bir sonraki yarılanmanın Bitcoin yatırımcıları tarafınca düşüş sinyali olarak mı  görülmesi gerektiği sorusuna Kelly şu yanıtı verdi:

Böyle bir durum pekâla gerçekleşebilir.  Demek istediğim, son iki yarılanmaya yine bakarsanız… bunun piyasa tarafınca emilimi ortalama 30 ila 60 gün sürmüştü.

Madencilerin paralarını bu şekilde kazandıklarını ihmal etmeyin… bazı zayıf madenciler yarılanmayla beraber Bitcoin satmak zorunda kalabilirler, sadece bundan 30 ila 60 gün sonrasında yine güzel bir boğa koşusu görebiliriz.

2012 ve 2016 yıllarında gerçekleşen blok ödülü yarılanmalarının arkasından Bitcoin kısa süreli bir toparlanma dönemine girmişti.

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.