Warren Buffet: Bitcoin Yatırımcılarını Çok İyi Anlıyorum

Bitcoin ne vakit yükselişe geçse birileri çıkıp onu kötülemeye devam ediyor. JP Morgan Chase CEO’su Jamie Dimon’ın çıkıp Bitcoin bir dolandırıcılık eninde sonunda patlayacak söylediğinde takvimler 2017 yılının son çeyreğini gösteriyordu. Bitcoin senenin son yükselişine hemen hemen yeni başlamış ve güvenli adımlarla da yükseliyordu.

Jamie Dimon’ın bu açıklaması yatırımcıların endişelenmesine niçin olsa da Bitcoin’in bundan haberi yoktu. Ek olarak o dönemde Jamie Dimon yönetimindeki JP Morgan Chase’ın gizli saklı gizli saklı düşük seviyeden Bitcoin almış olduğu iddiaları da ortaya atılmıştı. Bitcoin bu açıklamalardan ortalama 2 ay sonrasında 20 bin dolarla tüm zamanların rekorunu kırdı. Bu sırada da eleştirilerin ardı arkası kesilmiyordu. İşte bu zamanda Bitcoin’i yerip Blockchain’i göklere çıkartanlardan biri de Berkshire Hathaway CEO’su Warren Buffet’dı.

Buffet o dönemde Bitcoin’i bir fare zehiri olarak tanımlamıştı. Bu sebeple geçmişte Google’ın çatı şirketi Alphabet ile Amazon’a yatırım yapmamakla hata yaptığını belirten Buffet ve Bitcoin trenini kaçırdığını da oldukça iyi biliyordu. Warren Buffet’ın geçtiğimiz yıl yapmış olduğu konuşma şu şekilde:

Google ve Amazon’a yatırım yapma mevzusunda yanlış kararlar aldım. Bu iki şirket de o zamanki değerlerinin oldukça oldukça ötesine terfi etti.

Milyarder yatırımcı Warren Buffet bu yıl beklenmedik bir halde bir kez daha Bitcoin’i eleştirdi. Buffet Bitcoin’in hiçbir gerçek değerinin olmadığını savundu:

Bu durumdan dolayı oldukça üzgünüm. İnsanlar Bitcoin’in hayatlarında bir şeyleri değiştireceğine inanıyor ve umutlanıyor. Bitcoin yatırımcılarını oldukça iyi anlıyorum.

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.