Warren Buffet’ın Şirketi Berkshire Hathaway İlk Çeyrekte 50 Milyar Dolar Zarar Açıkladı

Koronavirüs pandemisinin başlamasının arkasından hisse senetlerinde yaşanmış olan sert düşüşler Omaha Kahini olarak malum Warren Buffet’ın şirketi Berkshire Hathaway Inc.’e 50 milyar dolara mâl oldu.

Warren Buffett’in şirketi, yatırımlarının kağıt tutarındaki büyük düşüş sebebiyle Cumartesi günü ortalama 50 milyar dolar zarar bildirdi, sadece şirket hala büyük bir nakit yığını üstünde oturuyor.

Salgın Geleneksel Piyasalarda Büyük Zarara Yol Açtı

Berkshire Hathaway Inc. ilk çeyrekte 49.7 milyar dolar yada A Grubu hisse başına 30.653 dolar kaybettiğini deklare etti. Bu veriler geçtiğimiz yıl 21.66 milyar dolar yada A Sınıfı hisse başına 13.209 dolar kâr olarak kaydedilmişti.

Zararın arkasındaki en büyük unsur, koronavirüs salgını. Öyleki ki virüsün kuvvetli bir halde yayılmaya başlamasının arkasından borsada keskin bir halde düşmüş olduğu için Berkshire’ın yatırım portföyünün değerinde 54.5 milyar dolarlık bir düşüş kaydedildi. Karşılaştırmak adına Berkshire’ın yatırımları portföyünün geçtiğimiz yıl 15,5 milyar dolar değerlendiğini belirtelim.

Buffett uzun süredir Berkshire’ın etkinlik kârına odaklanmanın üç aylık performanstan daha iyi bir görünümünü sunduğunu, şu sebeple büyük seviyede değişiklik gösterebilen yatırımların ve türevlerin hariç tuttuğunu kaydetti. Bu önlemle Berkshire’ın etkinlik karı 5.87 milyar dolara, yada A Grubu hisse başına 3.617.62 dolara yükseliyor.

Warren Buffet’ın şirketi Berkshire Hathaway Inc. nakit pozisyonu 137 milyar dolara ulaşmış durumda.

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.