Web 3.0 Nedir, Ne Değildir?

Web 3.0, web etkileşiminde yeni paradigma olacak ve geliştiricilerin internet sayfalarını oluşturma biçiminde temel bir değişikliği işaret ediyor.

Muhtemelen internette dolaşan “web 3.0” terimini duymuşsunuzdur. Basitçe söylemek gerekirse, web 3.0, webin evriminin yeni bir aşamasıdır. Web 3.0’ın internete getirmiş olduğu değişimler onu tamamen yeni bir seviyeye taşıyacak. Bilgisayar bilimcileri ve İnternet uzmanları, bu değişikliklerin interneti daha akıllı hale getireceğine ve hayatımızı kolaylaştıracağına inanıyor. Öyleyse, paradigma değiştiren bu değişimleri idrak etmek için ilkin bildiğimiz haliyle webin evrimine bakalım.

Web 1.0 -> Web 2.0 -> Web 3.0: Evrim

Yakında göreceğimiz benzer biçimde, web gereksinimlerimiz ve kullanımlarımızla beraber gelişti.

Web 1.0

Toplumsal medyadan ve video akışından da ilkin mevcud webin bir versiyonu vardı. Bu, 90’ların ortalarında Google’dan ilkin bir zamandı. İnternet, AltaVista ve Netscape tarafınca yönetiliyordu. O zamanlar web, yalnızca tuğla ve harç şirketlerinin reklamını yapmak için vardı. Bu internet sayfaları “salt okunması mümkün web” idi, şu demek oluyor ki yalnızca data aramanıza ve okumanıza izin veriliyordu.

Bir çok e-ticaret internet sayfası, arkasındaki konsept rahat olduğundan, doğası gereği hala web 1.0’dır. Ürünleri müşterilere sunar ve ilgilenenlerden para alır. Bu internet sayfaları çoğu zaman oldukca pürüzsüz ve hızlıdır, sadece kullanıcı etkileşimi seviyesi minimalisttir.

Web 2.0 

İnternetin bir sonraki yinelemesine “web 2.0” yada “read-write (okuma-yazma)” web adı verildi. Artık kullanıcılar bir tek boşta olan ziyaretçiler değildi, kendi içeriklerini oluşturabilir ve bir internet sayfasına yükleyebilirlerdi. web 2.0, 2003 yılından başlayarak dünyayı fırtınayla ele geçirdi. On yıldan birazcık fazla bir süre içinde, pazarlama ve iş operasyonlarını tamamen tekrardan tanımladı .

Instagram Influencer’lar tek bir fotoğraf göndererek bir markayı yaratabilir yada bozabilir. Yelp gözden geçirenler tek bir negatif yorum yaparak bir restoranı yok edebilir. Satın alma kararları söz mevzusu olduğunda kitle incelemeleri oldukca önemlidir. Bir ankete gore, satın almadan ilkin çevrimiçi incelemeleri okuyan müşterilerin yüzde 90’ı ve yüzde 88’i kişisel bir tavsiye kadar onlara güveniyor.

Web 2.0’ın temel amacı interneti daha demokratik hale getirmek ve mümkün olduğunca kullanıcı tarafınca erişilebilir kılmaktı.

Web 3.0

Muhtemelen web 3.0 terimine esasen aşinasınız.

Amazon’da her bir şey satın aldığınızda, web sitesinin algoritması, ürününüzü satın alan kişilerin satın almaya devam etmiş olduğu öteki ürünlere bakacak ve arkasından bunu size önerecektir. Öyleyse, burada neler bulunduğunu bir düşünün. Internet sayfası, öteki kullanıcılardan tercih ettiğiniz seçeneklerin neler olabileceğini öğreniyor ve hemen sonra beğenebileceğiniz şeyleri size önermek için kullanıyor. Temelde, web sitesinin kendisi öğreniyor ve daha akıllı hale geliyor.

Özetle, web 3.0’ın arkasındaki felsefe budur. Web 1.0, ilk olarak müşterileri için işletmeden yada kurumdan gelen içerik tarafınca yönlendirildi. Web 2.0, kullananların içeriklerini web sitesinin kendisine yüklemesine ve paylaşmasına izin vererek işleri birazcık daha ileri götürdü. Web 3.0, çevrimiçi uygulamaların ve web sitelerinin Web’deki detayları almasına ve kullanıcılara yeni bilgiler / veriler vermesine izin verir.

EHarmony tanışma sitesinde araştırma ve geliştirme kıdemli müdürü olan Ph.D. Gian Gonzaga’nın söylediği benzer biçimde, “Web daha ilkin bilinmeyen bir şeyi geri verebilir. Web 3.0, kim olduğunuzu öğrenir ve anlamış olur ve size bir şeyler geri verir. “

Web 3.0’ın 4 Özelliği

Web 3.0’ın nüanslarını ve inceliklerini idrak etmek için, Web 3.0’ın dört özelliğine bakalım:

 • Anlamsal ağ
 • Suni zeka
 • 3D Grafikler
 • Her yerde

Web 3.0 Uygulamasının Zorlukları

Web 3.0 uygulamasının en büyük zorluklarından bazılarına bakalım:

 • Genişlik : İnternet oldukca büyük bir alan. Milyarlarca sayfa ihtiva eder ve SNOMED CT tıbbi terimler dizgesi ontolojisi tek başına 370.000 derslik adını ihtiva eder ve mevcut teknoloji hemen hemen semantik olarak yinelenen tüm terimleri ortadan kaldıramadı. Tüm bu verileri okuyabilen ve işlevselliğini anlayabilen herhangi bir akıl yürütme sistemi, büyük oranda veriyle başa çıkmak zorunda kalacaktır.
 • Belirsizlik : Kullanıcı sorguları hakkaten spesifik değildir ve en iyi durumda son aşama belirsiz olabilir. Bulanık mantık, belirsizlikle başa çıkmak için kullanılır. İnternet, belirsiz değerlerin puanlarıyla ilgilenir. Mesela, bir hasta, her biri değişik olasılıkla birçok değişik tanıya karşılık gelen bir takım semptom sunabilir. Olasılığa dayalı muhakeme teknikleri çoğu zaman belirsizliği ele almak için kullanılır.
 • Tutarsızlık : Tutarsız veriler, mantıksal çelişkilere ve öngörülemeyen analize yol açabilir.
 • Aldatma : Suni zeka verileri filtrelemeye destek olabilirken, ya sağlanan tüm veriler kasıtlı olarak yanlış ve yanıltıcıysa. Bu problemi durdurmak için şu anda kriptografi teknikleri kullanılmaktadır.

Web 3.0’ın Avantaj ve Dezavantajları

Web 3.0’ın Avantajları:

 • Artan data bağlantısı: Anlamsal web, çevrimiçi verilerin bağlanabilirliğine destek olacaktır.
 • Etkili arama
 • Daha iyi pazarlama
 • Daha verimli web taraması
 • Etkili kontakt
 • İnsan etkileşimini değişiklik yapma

Web 3.0’ın Dezavantajları:

 • Daha azca gelişmiş cihazlar Web 3.0’ı işleyemez.
 • Web 1.0 internet sayfaları oldukca daha eski görünür.
 • İnternete yeni gelenlerin anlaması oldukca karmaşık olabilir.

Netice

Gerçek bir web devriminin eşiğindeyiz. Web 3.0 uygulamasında çeşitli zorluklar olduğu doğru olsa da, yaşamımıza getirebileceği katıksız yenilik hakkaten akıllara durgunluk veriyor. Yaşamımıza getirebileceği pozitif değişimleri hakkaten idrak etmek için Web 3.0’ın bazı ergonomik kullanım durumlarına ihtiyacımız var.

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.