Wrapped Bitcoin (WBTC) Nedir? Yeni Başlayanlar için Temel Rehber

WBTC Nedir?

Kısa adıyla WBTC, Wrapped Bitcoin anlamına gelir ve yalnız Bitcoin’i temsil eden bir ERC20 tokenıdır. Bir WBTC, bir BTC’ye eşittir. BTC, WBTC’ye dönüştürülebilir ve bunun tersi de geçerlidir.

  • WBTC, DeFi uygulamalarına daha çok likidite getirmek için tasarlanmış bir Ethereum tokenıdır.
  • BTC sahipleri Bitcoin’lerini WBTC şeklinde ödünç verebilir ve faiz kazanabilir.
  • WBTC, daha sofistike finansal hizmetler sağlamaya destek olmak için DeFi başlığı altında çalışan bir grup kurum tarafınca yönetilmektedir.
  • Wrapped BTC Bitcoin ve Ethereum benzer biçimde kripto dünyasının iki devini bir araya getirmiştir.

Bitcoin, dünyanın ilk, en büyük ve en fazlaca tanınan kripto varlığıdır. Bitcoin’in 10 yılı aşkın bir süre ilkin yaratılmasından bu yana, devrim niteliğindeki “eşler arası elektronik nakit sisteminin ” arkasındaki teknoloji büyük seviyede aynı kaldı. Bununla beraber, hızla yükselen dünya Merkezi Olmayan Finans (DeFi) en mühim örnek olarak blok zinciri ekosisteminin öteki bölümlerinde yenilikler olmaya devam ediyor. WBTC, Bitcoin’in kıymetini ve likiditesini getirip DeFi dünyasında kullanılabilir hale getirerek her iki dünyanın en iyisini birleştirmeye çalışıyor.

Niçin WBTC ‘ye İhtiyacımız Var?

WBTC, merkezi olmayan borsalar (DEX’ler) ve finansal uygulamalar dahil olmak suretiyle Ethereum ekosistemine daha çok likidite getiriyor. Bugün, tecim hacminin bir çok Bitcoin ile merkezi borsalarda gerçekleşiyor. WBTC bunu değiştirerek Bitcoin’in likiditesini DEX’lere getiriyor ve Bitcoin’i token alım satımlarında kullanmayı mümkün kılıyor.

WBTC, Bitcoin’i ERC20 formatına standart hale getirerek Bitcoin için akıllı sözleşmeler oluşturur. Bu, Bitcoin transferlerini entegre eden akıllı sözleşmeler yazmayı daha kolay hale getirir.

Birden fazlaca para birimini desteklemek için çeşitli düğümleri korumak ve işlem türlerini yönetmek zahmetli olabilir. Artık borsalar, cüzdanlar ve ödeme uygulamalarının yalnızca bir Ethereum düğümünü kullanımı gerekiyor.

WBTC’yi Kim İcat Etti?

Wrapped BTC, Ocak 2019’da Ethereum ana ağında başlatıldı. Wrapped Bitcoin, DeFi ekosistemindeki BitGo, Ren, Dharma, Kyber, Compound, MakerDAO ve Set Protocol benzer biçimde büyük oyuncular içinde bir ortaklaşa iş projesi olarak dünyaya getirildi. Proje artık WBTC DAO adında olan Merkezi Olmayan Otonom Organizasyon ( Decentralized Autonomous Organization -DAO) tarafınca denetim ediliyor.

Biliyor Musun?

WBTC, BTC’yi Ethereum ağına getiren tek proje değil. İmToken adlı bir proje , bununla beraber bir BTC’yi temsil eden imBTC adlı bir ERC20 tokenı geliştirdi. Bugüne dek tedavülde 460’ın üstünde imBTC bulunuyor.

WBTC-BTC Farkı Nedir?

En popüler defi dapps’in birçoğu Ethereum güvence kullanımını gerektirir. MakerDAO ve Compound benzer biçimde ürünler, kullananların öteki kripto varlıklarını ödünç almak için kripto varlıklarını kilitlemelerini gerektirir. Ethereum’un genel kıymeti Bitcoin’den mühim seviyede daha ufak olduğundan bu, bu protokollerin ne kadar büyüyebileceğini sınırlar. Bitcoin’i getirerek, protokoller likiditeyi artırır ve böylece dapp’leri için daha çok güvence deposu oluşturabilir. Wrapped Bitcoin, Bitcoin sahiplerinin onu bir varlık olarak tutmaya devam etmesine ve ek olarak borç almak yada borç vermek için Compound benzer biçimde DeFI dapp’larını kullanmasına izin verir.

BTC ile karşılaştırıldığında, Wrapped BTC asla orijinaliyle aynı düzeyde güvenliğe haiz olmayacak şu sebeple sistemi  yönetmek için salt kod yerine insanlara ve kuruluşlara güveniyor.

Itimatı ve şeffaflığı çoğaltmak için WBTC, tertipli denetimlerden geçer ve Bitcoin ve Ethereum ağları için tüm zincir içi işlemleri ve doğrulamaları yayınlar. Kullanıcılar, Bitcoin blok zincirindeki WBTC adresine ne kadar BTC gönderildiğini bağımsız olarak doğrulayabilir. Peşinden bu işlemlerin Ethereum blok zincirinde WBTC tokenlarının oluşturulmasıyla eşleşip eşleşmediğini denetim edebilir. BTC’yi geri almak için WBTC’nin tersine yazma işlemi de zincir üstünde izlenebilir.

Wrapped Bitcoin ‘in Avantajları Nedir?

Basitçe açıklamak gerekirse BTC ile Ethereum ağında işlem yapamazken WBTC ile yapabilirsiniz. Al-Sat işlemlerinden ziyade burada bahsi geçen işlem daha fazlaca geçirme işlemidir.

DeFi ekosisteminin ve dApp‘lerin büyük çoğunluğu Bitcoin ağı yerine Ethereum, NEO, WAN benzer biçimde ağları seçerler. Bu sebepten dolayı Bitcoin sahipleri eğer öteki ağlarda bir geçirme işlemi vs. gerçekleştirmek istiyorlarsa ellerindeki BTC’lerin bir kısmını öteki ağların coinleri ile takas etmek zorunda bırakılırlar.

WBTC.network Ocak 2019’da piyasaya sürüldüğünden beri, MakerDAO, Dharma, Compound ve Kyber Network dahil olmak suretiyle birçok DeFi protokolü, borç alanların WBTC‘yi güvence olarak kullanmalarına izin vermeye başladı.

Kripto kredileri çoğu zaman Ethereum ekosistemindeki DAI stablecoin kullanılarak ödenir. ‍ Wrapped Bitcoin projesi WBTC DAO tarafınca denetleniyor.

WBTC Tokenleri Iyi mi Üretilir?

WBTC DAO’nun yönetici üyeleri, protokoldeki büyük yükseltmeler ve değişikliklerin yanı sıra sistemi yöneten ‘ların ve Custodian‘ların rollerini kimin üstlenebileceğine karar verir.

BTC’ye haiz olan ve bunu WBTC’ye dönüştürmek isteyen kullanıcılar, Merchant‘larla etkileşime girmelidir. Satıcılar, kullananların kimliğini doğrulamak için doğrulama prosedürleri uygulayarak WBTC tokenlarını basma yada yakma sürecini başlatır. Custodian‘lar, sarılmış olan gerçek BTC’yi tutarlar ve Ethereum blok zincirindeki tokenların gerçek basımını ve yakımını yaparlar. WBTC yakıldığında, BTC, Custodian’ın nezaretinten kullanıcıya iade edilir. Yeni WBTC basıldığında, BTC kullanıcıdan alınır ve gizleme kuruluşu tarafınca saklanır.

WBTC Tokenlerini Iyi mi Elde Edersiniz?

WBTC bir ERC20 tokenı olduğundan, Kyber yada Uniswap benzer biçimde merkezi olmayan borsalarda işlem yapabilirsiniz . BTC’yi WBTC ile takas etmek istiyorsanız, WBTC satıcılarından birinden geçebilirsiniz: Dharma, Kyber, Set Protocol, GOPAX, AirSwap, Prycto, Ren ve ETHfinex.

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.