Yandex: Kazakistan’da Bitcoin’e İlgi Artıyor

Rus asıllı arama motoru şirketi Yandex, yapmış olduğu araştırma ve anket neticelerini deklare etti. Etken olarak en fazla Rusya’da kullanılmasına karşın Türkiye dahil olmak suretiyle birçok ülkede averaj seviyede kullanıcı sayısına haiz olan arama motoru, son anketlerinin ise Kazakistan’da yapıldığını doğruladı.

Kazakistan’da Bitcoin ve öteki kripto paraların ilgi görmeye başladığını aramalar ve anketlerden elde ettiklerine değinen Yandex, ülkede anahtar kelime aramalarının en fazla Bitcoin’in 20.000 dolar seviyesine yakın olduğu vakit (Aralık 2017) gerçekleştiğini duyurdu.

2018 Senesinde 5 Kat Fazla Aradılar

Kazakistanlıların 2017 yılına oranla 2018 senesinde tam 15 kat daha çok ”kripto para” araması yapmış olduğu, öğrencilerin ”öğrenciyim Bitcoin ile çalışmam mümkün mü?, Bitcoin kazandırır mı?” şeklinde aramaları fazlası ile yaptıkları ortaya çıktı. ”Bitcoin” kelimesini geçtiğimiz yıla gore 7 kat daha çok arttıran Kazakistanlıların, ICO kelimesi aramalarını ise averaj olarak 4 kat arttırdıkları belirlendi.

Yandex araştırmasına gore Kazakistanlılar kripto paralara ilgi göstermeye başlamış olmalarına karşın ülkede alım gücünün düşük olmasından dolayı kripto paralara oldukca azca yatırım yapabildikleri, öğrencilerin ise yalnız araştırmakla kalmış olduğu tahmin ediliyor.

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.