Yatırım Ustası Jim Rogers: “Bitcoin’in Değeri Sıfıra Düşecek”

2017 yılından beri Bitcoin’in boş bir iş  bulunduğunu söyleyen yatırım ustası Jim Rogers, son zamanlarda gene tüm kripto para birimlerinin yok olacağı tahmininde bulunmuş oldu.

Asahi yayını AERA dot. ile 19 Haziran’da meydana getirilen bir röportajda yatırımcı Jim Rogers, Bitcoin (BTC) de dahil olmak suretiyle kripto para birimlerinin “sonunda azalacağını ve her şeyin sıfıra gideceğini” söylemiş oldu.

“Kripto para kullananlar hükümetlerinden daha akıllı olduklarını düşünüyorlar.” diyen Rogers, “Aslına bakarsak haklı olabilirler. Sadece hükümetlerde kripto parada olmayan bir şey var: Silahlar. Kripto para biriminin sonuçta ortadan kalkacağını düşünmemin sebebi, hükümetlerin gücünün silahın gücüne dayanıyor olmasıdır.” ifadelerini kullandı.

Kripto para birimlerinin yükselen ve düşen tutarları ile daha otoriter davranan hükümetler içinde kanıtlanmamış bir korelasyon vardır. Donald Trump, 1 Haziran’da barışçıl protestocuların zorla dağıtılmasını emrettiğinde, Bitcoin’in fiyatı %8’den fazla arttı.

Kripto “Yalnız Kumar”

Rogers Kasım 2017’de, BTC’yi boş bir iş ve şişirilmiş bir balon olarak gördüğünü söylemişti. Bu söylemi, ana kripto para biriminin Aralık 2017’de tüm zamanların en yüksek fiyatı olan 20.000 doların üstüne ulaşmasından derhal önceydi.

Warren Buffett ve George Soros benzer biçimde milyarderlerin yanı sıra Rogers, dünyanın en büyük yatırımcılarından biri olarak kabul ediliyor. AERA dot. röportajındaki görüşleri, Şubat ayında “kripto paraların temelde bir kıymeti yok” diyen Buffett’in görüşlerini yansıtıyor.

”[…] kripto para birimleri birkaç yıl öncesinde ortada yoktu sadece aniden göz açıp kapayınca kadar 100-1000 kat daha kıymetli oldular. Bu şişirilmiş bir balon. Sanal para bir yatırım hedefi değildir. Yalnız kumardır. ”

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.