Yeni Başlayanlar İçin Bitcoin Core Wallet Rehberi: Bitcoin Core Cüzdanı Nedir ve Nasıl Kullanılır?

GİRİŞ

Direkt Bitcoin ağından gelen resmi bir cüzdan kullanma ihtiyacı, bilhassa yeni kripto para kullanıcıları için dikkat çekicidir. Bu şekilde bir çözüm, Bitcoin blok zincirinin ana kapısı olarak geliştirilen ve işlev gören bir yazılım vesilesiyle kullananların Bitcoin’lerini güvende tutmalarını elde eden Bitcoin Core Cüzdan biçiminde mevcuttur.

Çoğu zaman Bitcoin için resmi cüzdan olarak adlandırılan Bitcoin Core Cüzdan, Bitcoin yazılımının orijinal uygulamasının bir parçasıdır.

Bu yazıda, size Bitcoin Core Cüzdanı ve genel yönleri hakkında eksiksiz bir kılavuz sunacağız. Şimdi bu Bitcoin Core Cüzdan incelemesine detaylı bir şekilde bakalım.

Genel Bakış

Tam İsim Bitcoin Core Wallet
Yayınlanma Zamanı 2009
Cüzdan türü Web tabanlı, Sıcak cüzdan
Desteklenen platformlar macOS, Windows, Linux, Ubuntu ve ARM Linux
Fiyat Parasız
Desteklenen kripto para birimleri Bitcoin (BTC)
Mobil destek var mı? Hayır

Bitcoin Core Cüzdanı Nedir?

Anonim geliştirici Satoshi Nakamoto’nun bir ürünü olan Bitcoin Core cüzdanı, Bitcoin blockchain’in doğuşuyla 2009 senesinde ortaya çıktı. Bitcoin Core istemcisi, kullanıcının bilgisayarlarını ağ düğümlerine dönüştüren işlem doğrulaması için oluşturuldu.

Bitcoin Core, tüm bitcoin ağını çalıştıran yazılımdır. Bitcoin Core yazılımına, bitcoin depolamak, göndermek ve almak için kullanılabilen, Bitcoin Core cüzdanı olarak malum güvenli bir dijital cüzdan dahildir. 

Bitcoin’inizi Bitcoin Core cüzdanında saklamayı seçerek, işlemleri doğrulayarak ve blok zincirinin bir kopyasını depolayarak merkezi olmayan bitcoin ağına katkıda bulunabilirsiniz.

Bitcoin Core Cüzdanı Temel Özellikleri

 1. Kullanıcı Arayüzü: Cüzdanınıza erişmek ve gezinmek için bir grafik kullanıcı arayüzü (GUI) yada komut satırı araçları seti kullanır.
 2. Açık Kaynak Tasarımı: Bitcoin Core, her insanın kodu denetlemesine müsaade eden açık kaynaklı bir tasarıma dayanmaktadır. Kullanıcılar bu yüzden onu çözümleme edebilir ve iyileştirmeler önerebilir.
 3. Hiyerarşik Belirleyici Algoritma: Cüzdan, kullanıcıları için otomatikman bir anahtar ağacı oluşturur. Kullanıcılar buna ağaca bağlı olarak 12 yada 24 kelimelik bir ifade kullanarak erişebilirler.
 4. Ücretler: Yazılımı indirmek için herhangi bir Bitcoin Core cüzdan tutarı olmasa da, onu kullanırken bazı harcamalara maruz kalacaksınız. Bunlar, Bant Genişliği (veri) ve işlem ücretlerini ihtiva eder.
 5. Güvenlik: Bitcoin Core, kullanıcıları için muhteşem güvenlik özelliklerinden bazılarını sunar. Bitcoin Core üstündeki herhangi bir cüzdandan meydana getirilen tüm işlemler, büyük bir eşler arası ağdan geçer ve bununla beraber Tor ile uyumludur.

Bitcoin Core Ücretleri ve Limitleri

Bitcoin Core cüzdanı indirmek ve kullanmak parasızdır, sadece size birazcık zamana, bant genişliğine ve durağan(durgun) disk alanına mal olur. Yazılımın kendisi parasız olsa da, bitcoin göndermek ve almak için işlem tutarı ödemeniz gerekecektir. İşlem önceliğine bağlı olarak, kendi ücretlerinizi değişken bir ölçekte belirleme seçeneğiniz vardır.

Bitcoin Core Cüzdanında Desteklenen Para Birimleri

Bitcoin (BTC), Bitcoin Core cüzdanı tarafınca desteklenen tek mahalli para birimidir.

Bitcoin Core Cüzdanı Güvenli Midir?

Bitcoin Core cüzdan, kullanıcıları için mühim bir güvenlik seviyesine haizdir. Her insanın kodu denetlemesine müsaade eden açık kaynaklı bir tasarıma dayanmaktadır. Kullanıcılar bu yüzden onu çözümleme edebilir ve iyileştirmeler önerebilir. Bitcoin sistemindeki hataları zarar vermeden ilkin saptamak de kolaydır.

Bitcoin Core cüzdanı, kullanıcının IP adreslerini gizleyebilen bir anonimleştirme hizmeti olan Tor ile uyumludur. Üçüncü tarafların işlem ayrıntılarını izlemesini de zorlaştırabilir. Bitcoin Core üstündeki herhangi bir cüzdandan meydana getirilen tüm işlemler, büyük bir eşler arası ağdan geçer.

Bitcoin Core Şifresi Iyi mi Kurtarılır?

Şifrenizi sıfırlamanız ihtiyaç duyulan durumlarda, ‘Ayarlar’ a gidin ve ‘ Cüzdanı Şifrele’ yi tıklayın ve arkasından ‘Şifremi Unuttum’ seçeneğini seçin. Yeni bir gizyazı oluşturmak için ekranda beliren istemleri takip edin.

Bitcoin Core Kullanarak Kripto Varlıkları Iyi mi Gönderilir?

Adım 1: Cüzdanınızı başlatın ve gönderme formunu doldurmak için “Gönder” e tıklayın.

Adım 2: Alıcının adresini “Ödeme hedefi” alanına girin. İşlemler geri alınamayacağı yada iptal edilemeyeceği için bilgilerinizi iki kez denetim ettiğinizden güvenli olun.

Adım 3: BTC olarak göndermek istediğiniz miktarı girin .

Adım 4: İşleminizin istenen sürede onaylanmasını sağlamak için işlem ücretini ayarlayın.

Adım 5: Bunu yapmak için, “Onay Süresi” düğmesini sola yada sağa kaydırın; bu, bekleme süresini azaltırken yada artırırken ücretleri düşürür yada artırır.

Adım 6: Ödeme tutarını ve adresini yine deneyin ve “Gönder” i tıklayın ve arkasından şifreyi girin ve “Tamam” ı tıklayın.

Bitcoin Core Kullanarak Kripto Varlıkları Iyi mi Alınır?

Adım 1: Cüzdanınızı başlatın ve cüzdanınızdaki “Al” sekmesine tıklayın

Adım 2: Talep ödeme formunu ilgili tüm ayrıntılarla doldurun. 

Adım 3: Bitcoin’de istediğiniz miktarı, etiketi / açıklamayı girin ve bir bildiri yazın

Adım 4: Gönderen için bir QR kodu oluşturmak ve isteği göndermek için “Ödeme İste” yi tıklayın.

Bitcoin Core Cüzdanı Artıları ve Eksileri Nedir?

 Artıları

 • Gelen ve giden işlemler için yüksek düzeyde gizlilik sağlar.
 • Anonimliği korumuş olan yazılım olan Tor ile uyumludur.
 • Belirleyici bir tasarıma haiz açık kaynaklı cüzdan
 • Ücret önerileri yardımıyla ücretler üstünde tam denetim
 • Kripto fonları üstünde tam kullanıcı kontrolü

 Eksileri

 • İlk indirme fazlaca süre ve veri gerektirir
 • Durağan(durgun) sürücünüzde 140 GB’ın üstünde depolama kapasitesi gerektirir.
 • Yeni başlayanlar için kullanmak zor olabilir.
 • Malum bilgisayar virüsleri blok zincirinde saklanır.
 • Bitcoin Core cüzdanı yalnızca bir dizüstü bilgisayar, masaüstü yada ARM cihazlarında çalışabilir

Son Düşünceler

Bitcoin Core, Bitcoin kullanıcıları tarafınca Bitcoin göndermek, almak ve depolamak için kullanılan temel yazılımdır. Üçüncü taraf bir hizmete güvenmek yerine bitcoin işlemlerini tamamen kendiniz doğrulayabilirsiniz. Ek olarak, Bitcoin Core’u çalıştırmak, merkezi olmayan bitcoin ekosistemine katkıda bulunur.

Genel olarak bağımsız bir uygulama olarak Bitcoin Core Cüzdanı, yüksek seviyeli bir kripto para cüzdanından bekleyeceğiniz her şeyi sağlar. Çok büyük güvenlik, kullanım kolaylığı ve yüksek erişilebilirlik sağlar.

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.