Yeni Başlayanlar İçin Electrum Bitcoin Wallet Rehberi: Electrum Bitcoin Wallet Kripto Para Cüzdanı Nedir ve Nasıl Kullanılır?

GİRİŞ

Normalde kağıt yada madeni paralarımızı bir cüzdanda saklarız. Dijital para söz mevzusu olduğunda sanal paralarınızı saklayabileceğiniz cüzdanlar var. Amaç aynı kalırken, bu cüzdanlar standart cüzdanlardan değişik görünüyor ve çalışıyor.

Her kripto para biriminin bunun için uyumlu bir cüzdana ihtiyacı vardır. Bu tür cüzdanlar içinde kripto kullanıcılarının tercih etmiş olduğu güvenli ve emniyetli cüzdanlardan önde gelen Electrum Bitcoin Wallet bulunmaktadır.

Bu yazıda size Electrum Cüzdan ve genel yönleri hakkında detaylı bir rehber vereceğiz. Şimdi bu Electrum Wallet incelemesine detaylı bir şekilde bakalım.

Genel Bakış

Tam İsim Electrum Wallet
Yayınlanma Zamanı 2014
Cüzdan türü Web Tabanlı, Sıcak cüzdan
Fiyat Parasız
Desteklenen platformlar Linux, Windows ve Mac OS
Desteklenen kripto para birimleri Bitcoin (BTC)
Mobil destek Yok

Electrum Wallet Nedir?

Electrum, yüksek düzeyde güvenlik sağlarken kullanımı kolay olacak şekilde tasarlanmış hafifçe bir cüzdandır. Electrum, istemci tabanlı bir cüzdandır, şu demek oluyor ki onu kullanmak için bilgisayarınıza indirip yüklemeniz gerekir. Electrum cüzdan, MacOS, Windows ve Linus işletim sistemlerinin tümünü destek sunar.

Electrum cüzdanı başlangıçta Thomas Voegtlin tarafınca 2011 yılının Kasım ayında geliştirilmiştir. Electrum ek olarak Trezor yada Ledger olarak destek donanım cüzdan geliştirilmiştir. Bu özellik, hususi anahtarınızın donanım cüzdanında çevrimdışı olarak güvenle saklanacağı anlamına gelir.

Electrum Wallet Özellikleri

 1. Arayüz: Cüzdanın kullanıcı arayüzünün kullanımı fazlaca kolaydır. Pencerenin üst kısmında, “gönder”, “al” ve işlem geçmişiniz içinde seçim yapmanıza olanak tanıyan üç sekme vardır. 
 2. Donanım Cüzdanı Desteği: Electrum wallet ek olarak donanım cüzdanları için destek sunar. Ledger Nano S ve Ledger Nano X, Electrum Wallet ile kullanılacak en iyi donanım cüzdanlarıdır.
 3. Soğuk Depolama: Electrum Wallet, hususi anahtarların çevrimdışı olarak saklanmasını destek sunar. Çevrimiçi kullanıcılar için yalnızca seyretme moduna haizdir.
 4. Güvenlik: Electrum gizyazı korumalıdır ve ek olarak durağan(durgun) sürücünüzdeki hususi anahtarı şifreleyebilir. Parola kaybolursa yada bilgisayar yok edilirse, daima tohum ​​cümlesiyle paranızı kurtarabilirsiniz.
 5. Satın alan Desteği: Electrum, fazlaca kapsamlı çevrimiçi belgelere ve sorularınıza cevap alabileceğiniz etken bir BitcoinTalk kategorisine de haizdir. 

Electrum Wallet Ücretleri ve Limitleri

Electrum Wallet’i indirmek, oluşturmak ve kullanmak tamamen parasızdır. Bununla beraber, işlem ücretleri geçerlidir, sadece cüzdanın gerçek kullanımına ulaşınca, bunu tamamen ücretsiz bir şekilde yapabilirsiniz.

Bununla beraber işlem süresini hızlandırma kabiliyeti sağlar, sadece bu özellik için daha çok ödeme yapmanız gerekir. Daha düşük ücretler için optimize edilmiş herhangi bir işlem zamanında doğrulanmazsa, işlem hızı, tamamlanması için eşit ücretlerle daha yüksektir.

Electrum Wallet Destekli Para Birimleri

Electrum Wallet tarafınca desteklenen tek kripto para birimi Bitcoin’dir (BTC). Gene de Bitcoin Cash, Bitcoin Gold ve öteki kripto paralar için geliştirilmiş klonlar vardır.

Electrum Wallet Güvenli Midir?

Electrum Wallet, Bitcoin’leri güvende tutmak için bazı muhteşem güvenlik özelliklerini kullanır. Sunucu kodu açık kaynaklı olduğundan hepimiz bir sunucuyu çalıştırabilir. Cüzdan herhangi bir komut dosyası indirmiyor. Bu özellik, bir sunucu saldırıya uğramış olsa bile Bitcoinlerinizi kaybetmeyeceğiniz anlamına gelir.

Electrum Wallet, yedek tedbir olarak bir tohum cümlesi kullanır. Bu tohum, hususi anahtarınızı kaybederseniz koruma sağlar. Bu özellikler, Electrum cüzdanını piyasadaki en güvenli yazılım cüzdanlarından biri yapar.

Electrum Wallet Iyi mi Kurulur?

Adım 1: Resmi Web Sitesini ziyaret edin ve ekranın üst kısmındaki “İndir” i tıklayın.

Adım 2: İşletim sisteminiz için desteklenen Electrum cüzdan sürümünü seçin.

Adım 3: Yürütülebilir dosyayı indirdikten sonrasında, uygulamayı yüklemek için .exe dosyasını açın.

Adım 4: Şimdi “Yeni Cüzdan Oluştur” , “Standart Cüzdan” seçeneğini ve peşinden “İleri” yi tıklayın.

Adım 5: Şimdi bir kurtarma tohum cümlesi oluşturulacak. Cüzdanınızın kaybolması, yok edilmesi yada çalınması durumunda ihtiyacınız olacağından, bu cümleyi bir yere yazın ve güvenli bir halde saklayın.

Adım 6: Doğru kopyaladığınızı onaylamak için azca ilkin yazdığınız tohum cümleyi bu kutuya girin.

Adım 7: Şimdi kuvvetli bir gizyazı seçin ve tamamlandığında “İleri” yi tıklayın.

Adım 8: Hemen sonra bağlanmak istediğiniz sunucuyu seçin ve “Otomatik Bağlan” a tıklayın.

Adım 9: Son olarak, “İleri” ye tıklayın. Cüzdan artık kuruldu ve Electrum’u kullanmaya başlayabilirsiniz.

Electrum Wallet Kullanılarak Kripto Varlıkları Iyi mi Gönderilir?

Adım 1: Electrum cüzdan ekranın üst kısmındaki “Gönder” sekmesini tıklayın.

Adım 2: Şimdi Bitcoin’leri göndermek istediğiniz adresi kopyalayın.

Adım 3: Arkasından adresi “Ödeme Yap” yazan kutuya yapıştırın.

Adım 4: Göndermek istediğiniz Bitcoin miktarını “Miktar” etiketli kutuya girin.

Adım 5: Tüm bilgilerin doğru olup olmadığını tekrardan deneyin ve peşinden “Gönder” seçeneğine tıklayın.

Electrum Wallet Artıları ve Eksileri Nedir?

 Artıları

 • Kullanımı oldukça kolaydır.
 • Yazılım tabanlıdır.
 • Sunucuda gizlenen data yok.
 • Açık kaynaklıdır.
 • İki faktörlü kimlik doğrulama kullanır.

 Eksileri

 • Cüzdan ile ilgili birkaç güvenlik sorunları yaşandı.
 • Yalnızca Bitcoin desteklenir.
 • Yeni başlayanlar için ideal değildir.

Son Düşünceler

Electrum Wallet süratli, güvenli ve istikrarlı bir cüzdandır. Sadece yeni başlayanlar için uygun değildir. Cüzdan, Bitcoin topluluğunun büyük desteğine haizdir ve özellik bakımından son aşama zengindir. Parola koruması, bilgisayar korsanlarının Electrum cüzdanına girmesini zorlaştırır.

Cüzdan, kullanıcılara tertipli olarak Bitcoin ödemeleri göndermek ve almak için oldukça kullanıcı dostu bir çözüm sunar. Dolayısıyla, Electrum Wallet, tertipli ödeme yapmak için Bitcoin kullanmak isteyenler için mükemmeldir.

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.