Yok Artık: Bir Bitcoin’in Değeri 75 Bin Dolara Ulaştı!

Ülkenin baskıcı para politikası sebebiyle Zimbabwe’de kripto paralar ilgi odağı haline geldi ve bu durumun bir sonucu olarak ülkede Bitcoin’in fiyatı %600 kıymet kazanarak 75 bin dolara ulaştı.

Döviz Yasaklandı Bitcoin Uçuşa Geçti

Son günlerde internasyonal medya organlarına yansıyan haberlere bakılırsa, Zimbabwe’nin ülkede yabancı para birimlerinin alınıp satılmasına yasak getirilmesi Bitcoin’deki yükselişi tetikledi.

Zimbabwe hükümeti, geçtiğimiz hafta ABD Dolarını yasaklayarak 2008 yılındaki ekonomik krizin arkasından yüksek enflasyonun etkisiyle yok olan Zimbabwe dolarını tekrardan kullanıma sunduğunu duyurmuştu. Hükümetin bu hamlesi ülkede şaşkınlıkla karşılanıyor ve insanoğlu Bitcoin’e akın ediyor.

Zimbabwe geçtiğimiz yıla kadar bir kripto para borsasına bile haiz değildi. Bu yüzden ülkedeki vatandaşlar Bitcoin satın alabilmek için LocalBitcoins şeklinde P2P platformlarını çoğunlukla kullanıyor.

Bu yazıyı toplumsal medya hesaplarınızda paylaşarak çalışmalarımızı destekleyin. Son dakika gelişmelerden anında haberdar olmak için bizi Twitter’da takip edin ve Telegram kanalımıza katılın!

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.