Zcoin (XZC) Nedir? Yeni Başlayanlar İçin Temel Rehber

Zcoin (XZC) Nedir?

Genel olarak kripto para birimleri hakkında konuştuğumuzda, çoğu zaman temel bir özellik olarak tanımlanan bir şey vardır: anonim işlemleri kolaylaştırma kabiliyetleri. Sadece bu bir yanlış anlamadır bundan dolayı Bitcoin ve Ethereum benzer biçimde kripto para birimleri bile işlemlerin tam anonimliğini sağlayamaz.

Zcoin, Bitcoin benzer biçimde kripto para birimlerinin öteki tüm avantajlarını korurken işlemlerde daha çok anonimlik ve gizlilik eklemeyi amaçlayan bir kripto para birimidir. Zcoin ağında, bir çok kripto para biriminde mümkün olmayan kullananların paraları işlem geçmişlerini seyretmek için kullanılamaz.

Zcoin: Temel Bilgiler

Zcoin, ilk olarak kripto para birimi işlemlerinin “gizlilik” ve “anonimlik” yönlerine odaklanan merkezi olmayan bir dijital para birimidir. Ek olarak, Zerocoin protokolünü tamamen tatbik eden ilk kripto para birimidir.

Zcoin, yenilikçi teknolojileri vasıtasıyla kullananların kimliklerini maskeleyerek Bitcoin işlemlerinde mevcut olan gizlilik risklerini ele almayı amaçlamaktadır. Zcoin, “XZC” kodu ile tanımlanabilir.

Zcoin Geliştirme

2013’te Matthew D. Green (Johns Hopkins Üniversitesi’nde profesör) ve lisansüstü öğrencileri Ian Miers ve Christina Garman, işlemleri tamamen anonim hale getirmek için Bitcoin’in uzantısı olarak çalışacak bir kriptografik protokol önerdi. 2016 senesinde, protokol tamamen işlevsel bir kripto para birimi olan Zcoin’e uygulandı.

Zcoin, projenin çekirdek geliştiricisi olarak da hizmet veren Poramin Insom tarafınca kuruldu. Zcoin başlangıçta değişik bir isim altında başladı, Moneta ve ilk olarak 18 Aralık 2015’te testnet yazılımının halka açık olarak piyasaya sürülmesiyle ortaya çıktı. Proje resmi olarak 28 Eylül 2016’da hayata geçti.

Zcoin’in Yararları Nedir?

Zcoin Teknolojisi

Zcoin, Zerocoin tabanlı bir kripto para birimi olduğundan, sıfır informasyon kanıtı sağlar; bu, kullananların hangi belirli paraların kendilerine ilişik bulunduğunu açıklamadan paraları gönderebileceği ve alabileceği anlamına gelir. Zerocoin protokolüne nazaran, her kripto para bir yakma ve basma döngüsünden geçer. Bu döngü, coin geçmişinin silinmesini sağlar; böylece kripto paraları harcarken bir kripto parayı daha önceki işlemlere tanımlama ve bağlama şansını ortadan kaldırır.

Zcoin Ana Özellikleri

Para basma: Dijital paralarını anonimleştirmek için, kullananların işlem başına 0.01 XZC ücret karşılığında Zerocoin almak için Zcoinlerini yakmaları gerekir. Bu Zerocoin’ler sonrasında harcama anında kullanılabilir. Şimdiye kadar, kullanıcılar Zerocoins’i yalnızca evvelinde belirlenmiş 1, 10, 25, 50 ve 100 şeklinde basabilirler. Bundan dolayı kazılan kripto paralar – ister rastgele ister benzersiz olsun – kullanıcıları seyretmek için kolayca kullanılabilir.

Harcama: Kullanıcılar kripto paralarını harcamak istediklerinde, Zerocoinleri, sıfır informasyon kanıtlarıyla doğrulandıktan sonrasında Zcoin’e dönüştürülür. Yeni basılan Zcoin’lerin kendilerine bağlı önceki bir işlem kaydı yoktur ve kullanıcılar yeni paraları herhangi bir halde harcama özgürlüğüne haizdir.

Madencilik Algoritması: Zcoin, Merkle Tree Proof (MTP) ‘yi bir proof-of-work algoritması olarak tatbik eden ilk kripto para birimi bulunduğunu iddia ediyor. MTP, Alex Biryukov ve Dmitry Khovratovich tarafınca, dolandırıcıların botnet, GPU, FPGA ve ASICS’den daha ucuz saldırılara geçmesini önlemek için oluşturuldu. Rahat bir ifadeyle, MTP, basit kullanıcılar ve saldırganlar arasındaki eşitsizliği ortadan kaldırmak için tüm hesaplama cihazlarında tek bir hesaplama için aynı tutarı alır.

Znodes: Öteki herhangi bir kripto para birimi benzer biçimde, Zcoin de işlemleri doğrulayarak ağı desteklemek için Znodes isminde olan birkaç bilgisayar ve sunucuya güvenir. Znodes, blok ödüllerinin %30’una hak kazanır. Znode olmak isteyen herhangi bir kullanıcının 1000 XZC coin güvence yatırması gerekecektir. Bu, Znode’ların kripto paralarda hissesi olduğundan dürüst ve verimli çalışmasını sağlamak içindir.

Zcoin Iyi mi Satın Alınır ve Saklanır?

Zcoin (XZC) Satın Alma

Daha ilkin tartışıldığı benzer biçimde, Zcoin, çıkarılabilir bir kripto para birimidir. Kullanıcılar, Zcoin madenciliği kanalıyla XZC coinleri elde edebilirler.

Bir kripto para borsasında alım satım yaparak da elde edilebilir. Zcoin, Binance, Upbit, Koinex, Bittrex, CryptoBridge, TDAX vb. benzer biçimde oldukca sayıda kripto para birimi borsasında işlem yapmak için kullanılabilir.

Bitcoin, Zcoin borsası için popüler eşleştirme seçeneğidir. Bununla beraber, Zcoin, öteki kripto para birimleri ve hatta USD, INR ve EUR benzer biçimde fiat para birimleri ile takas edilerek de elde edilebilir.

Zcoin (XZC) Depolama

Zcoin ekibi resmi olarak iki cüzdanı destekliyor:

– Zcoin cüzdanı ve Electrum Light Wallet.

Her iki cüzdan da Windows, MacOS ve Linux için mevcuttur. Zcoin ek olarak bir kağıt cüzdan için destek sağlar. Ekip ek olarak BRD’nin bir çatalı olan Zed Wallet adlı bir Android sürümü cüzdanı üstünde çalışıyor.

Zcoin’ler, resmi cüzdanlarının yanı sıra Coinomi ve Edge Wallet benzer biçimde mobil cüzdanlarda da saklanabilir. Zcoin, Ledger Nano S ve Trezor benzer biçimde donanım cüzdanları için de destek ekledi.

Zcoin (XZC) Öteki Kripto Para Birimlerinden Iyi mi Farklıdır?

Zcoin, Bitcoin protokolünde yatan gizlilik sorunlarını hususi olarak çözmek için yaratıldığından, her iki kripto para biriminin de bazı farklılıkları olacağı oldukça açıktır. Temel olarak, Zcoin’in işlem mekanizması, Bitcoin’de bulunmayan mühim bir özellik olarak kabul edilen işlem geçmişinin kripto paralar vasıtasıyla izlenmesine izin vermez.

Hem Zcoin hem de Bitcoin Proof of Stake (PoW) konsensüsünü kullanır; sadece her iki kripto para birimi değişik algoritmalara dayanır. Bitcoin’in PoW’si SHA-256 madencilik algoritması tarafınca desteklenirken, Zcoin’de düşünce birliğine Lyra2 algoritması kullanılarak ulaşılır.

İnsanlar çoğu zaman Zcoin’i ZCash’in bir çatalı olarak tanımlar yada karıştırır, sadece gerçekte her iki kripto para birimi iki değişik protokole dayanır. Zcoin, Bitcoin protokolünün bir uzantısı olarak oluşturulan Zerocoin protokolünün bir uygulamasıdır, ZCash ise Zerocoin protokolünün bir çatalı olan Zerocash protokolünden türetilmiştir.

Zcoin’e Yatırım Yapmalı Mısınız?

Devamlı artan gizlilik endişelerinin olduğu bir dünyada, Zcoin, kripto para birimi işlemlerinde gizlilik ve anonimlik elde etmek için uygun bir çözüm benzer biçimde görünüyor. Bununla beraber Zcoin, kripto para birimleri tarafınca dağıtılan güvenliği atlamayı amaçlayan fena niyetli kuruluşların zorluklarıyla da karşı karşıya.

Unutulmaması ihtiyaç duyulan bir öteki nokta da, anonim işlemler vaat eden tek kripto para birimi Zcoin olmadığıdır. Monero, Zcash, PIVX, Komodo vb. benzer biçimde Zcoin için sıkıntılı bir rekabet oluşturan başka kripto para birimleri de var. Bu kripto para birimlerinden bazıları aslına bakarsak piyasada Zcoin’den daha iyi performans gösteriyor.

Her kripto para biriminin kendi kuvvetli ve zayıf yönleri vardır ve Zcoin de o şekilde. Geliştirme ekibi Zcoin’i geliştiriyor ve zamanında özellikler ekliyor. Yol haritasına detaylı bir bakış, gelecekte birçok yenilikçi ve umut verici özelliğin geleceğini göstermektedir.

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.