ZRX Coin Nedir? 0x Nedir?

0x (ZRX), uygulama geliştiricilere ve çeşitli kuruluşlara kripto para birimi değişimi işleviyle hizmetler kurmaları için parasız bir platform sağlama amacına haiz bir kripto para birimi projesidir. 0x coin, Ethereum blockchain ile verilen tüm tokenları destekleyebilen bir platform elde eden bir ERC-20 tokenidir. 0x kripto platformu, nispeten zayıf kaynaklara haiz geliştiriciler için ölçeklendirilmesi ve kullanılması kolay olacak bir halde tasarlanmıştır. Platform, kripto değişimi, veri depolama, tahmin pazarı ve çeşitli öteki kullanım durumları benzer biçimde çoklu geliştirme görevleri için kullanılabilir. ZRX piyasa kıymeti süratli bir halde büyüdü ve Ocak 2018’de 1 milyar doların üstünde bir sayıya ulaştı.

2016 senesinde 0x platformu tarafınca başlatılan ZRX Coin, açık ve yetkisiz protokollere haiz olup Ethereum Blockchain’de işlem görmektedir. Bu yazımızda sizlere ZRX token hakkında bilgiler vereceğiz. İyi okumalar…

ZRX Coin Nedir?

0x, Ethereum Blockchain üstünde, merkezi olmayan borsaların oluşturulmasını kolaylaştıran açık bir protokoldür. Bu protokol ile yatırımcılar, akıllı sözleşmeler kanalıyla merkezi olmayan borsaları kullanabilir. 0x platformu, tüm dijital varlıkların gelecekte kendi tokenları olacağını iddia ediyor. Yüzlerce ve hatta binlerce token alışverişi sadece güvenli bir platform vesilesiyle mümkündür.

0x platformunun amacı tam da bu söyleme yönelik bir platform oluşturmaktır. 0x platform protokolü, merkezi ve merkezi olmayan borsalara kıyasla değişik bir emek harcama prensibine haizdir. 0x’in iyi mi çalıştığına bir göz atalım.

0x (ZRX) Iyi mi Çalışır?

Herhangi bir kripto para birimi satın almak istiyorsanız, bir banka, kredi kartı yada merkezi bir borsa kullanmanız gerekecektir. Merkezi bir borsa, öteki tüm merkezi sistemlerle aynı sorunları yaşıyor. Mesela, merkezi sistemler herhangi bir zamanda emek harcamayı durdurabilir yada sistemde bilgisayar korsanlığı yada hırsızlık olabilir.

Özetlemek gerekirse, merkezi sistemler çoğu zaman itimat üstüne kurulur. Vergiler ve engellemeler benzer biçimde özellikler de merkezi borsalara dahil edilmiştir. Tüm bu tarz şeyleri akılda tutarak, geliştiriciler alternatif olarak merkezi olmayan bir değişiklik geliştirdiler.

Merkezi olmayan borsaların muhteşem bulunduğunu söyleyemeyiz. En büyük sorunlardan biri likidite sıkıntısıdır. Bazı merkezi olmayan borsalarda işlem ücretleri ve hızları oldukça dengesiz olabilir. Bloklara girilen tüm komutlar Blockchain üstüne yazıldığından, her işlem için bir ücret alınır. İşleme hızları, bloğun oluşturulma hızına bağlı olarak değişmiş olur.

0x protokolü, bu sorunları merkezi olmayan borsalarda Blockchain’in dışına kaydederek ve işlem esnasında Blockchain tabanında iyileştirmeler yaparak çözmeyi amaçlamaktadır. 0x protokolü herhangi bir işlem tutarı almaz. Sadece, protokole bakılırsa kurulan merkezi olmayan borsalar kendi işlem tutarı politikalarını uygulayabilir.

0x’in Merkeziyetsiz Borsalardan Farkı Ne?

0x her ne kadar merkeziyetsiz bir borsaya benzese de, belli başlı farklara haiz. Bu proje, merkeziyetsiz borsalarla ilgili ana sorunları ele almakta. 0x’e bakılırsa bu borsalar pahalı, yavaş, düşük likiditeye haiz ve birbirleriyle iletişimi yok. Blokzincirde bir sipariş defterini çalıştırmak için her bir ayar yada yeni sipariş blokzincirden geçiyor. Doğrusu her şey blok süreleri için tutuluyor. Bu da hem de her etkileşimde ağ işlem ücretlerinin artmasıyla sonuçlanıyor.

Her iki problemi da standart bir protokol geliştirerek gideren 0x, blokzincirden geçirilen tüm siparişlere uygulanabiliyor. 0x protokolü ile emirler, her işlemde değil yalnızca tamamlandığında blokzincire dönmek zorundadır. Bu da süreci mühim seviyede hızlandırıyor ve gereksiz işlem ücretlerini ortadan kaldırıyor.

ZRX’i Kim Geliştirdi?

Amir Bandeali ve Will Warren, Ekim 2016’da 0x’i kurdular. 0x kurucuları,  Ethereum platformunun fazlaca yönlülüğü ve merkezi olmayan uygulamalarının kapsamı göz önüne alındığında, Ethereum’un blok zincirinin bu devrimi, varlık değişiminde barındırmak için ideal bir vasıta bulunduğunu düşünüyorlar.  

0x ekibi, kurucu ortaklar Will Warren ve Amir Bandeali tarafınca yönetiliyor sadece daha fazlaca danışma kurullarıyla tanınıyor. Fred Ehrsam (Coinbase kurucu ortağı), Joey Krug (Pantera Capital Co-CIO) ve Linda Xie (Kurucu Ortak Scalar Capital) projeyi tavsiye ediyor.

0x protokolünün en büyük rakibi Kyber Network’dür . Her iki proje de değişik şekillerde de olsa merkezi olmayan değişiklik protokollerine odaklanıyor.

ZRX Coin Iyi mi Satın Alınır?

ZRX Coin, Ethereum tabanlı 0x protokolüne bakılırsa merkezi olmayan borsalar için işlem tutarı alabilir. ZRX coin’in temel amacı, token sahiplerinin 0x protokolünün geliştirilmesi hakkında kararlar almasına izin vermektir.

ZRX Coin satın almak için Binance Exchange’de bir kullanıcı olmalısınız. Giriş yaptıktan sonrasında Bitcoin satın alıp takas ederek ZRX Coin satın alabilirsiniz.

Netice: ZRX Coin

0x, protokolü ile zayıf taraflarını geride bırakırken hem merkezi hem de merkezi olmayan borsaların enerjisini alır. Zincir dışı sipariş aktarıcıları, kişisel varlık yönetiminden ve fon güvenliğinden taviz vermeden merkezi borsaların sunmuş olduğu hizmetlerin aynısını düşük maliyetli bir halde sunar. Ek olarak, zincir içi işlem anlaşmaları, kullanıcılara merkezi olmayan ticaretin tüm avantajlarını sunarak, işlemlerin hem üreticiler hem de alıcılar ile pazarlığın sonuna kadar ulaşmasını sağlar. Ve her iki süreç de gelişmiş güvenlik için akıllı sözleşmeler ile yönetilir.

2017 ve 2018 yıllarında merkezileştirilmiş borsalardan fonları alıp götürmüş olan korsaları göz önüne alındığında, kripto para birimi topluluğunun merkezi olmayan borsalara büyük seviyede ihtiyacı var. Kripto dünyası ehemmiyet kazandıkça ve piyasaya daha çok para girdikçe, fena niyetli aktörlerin savunmasız yatırımcılardan kâr elde etme fırsatları da artacaktır. Merkezi olmayan borsalar, bu tür bir saldırılar için her derde ilaç bir çözüm sunar. Kim bilir 0x’in yeni tasarımı, yeni bir güvenli, merkezi olmayan tecim çağını başlatmak için rolünü yerine getirmeyi başaracaktır. 

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.